Koty

10 faktów o kotach rasy Sfinks

Spis treści

Ze swoimi kanciastymi twarzami, dużymi uszami i gładkimi ciałami, koty rasy sfinks są żywym (i mruczącym) dowodem na to, że osobniki te mają coś więcej do zaoferowania niż swoje futerko. Oto kilka faktów na temat tego mięsistego kota.

Kot rasy sfinks z wytkniętym językiem

Koty sfinks nie są w rzeczywistości łyse.

Na pierwszy rzut oka kot sfinks może wyglądać mniej jak kot, a bardziej jak nagi szczur kretowaty. Jeśli jednak pogłaszczesz jednego z nich, odkryjesz, że w rzeczywistości nie są one pozbawione włosów. Sfinksy pokryte są delikatną warstwą puszystego futra. Choć w dotyku nie są pluszowe, ich sierść przypomina zamsz.

Koty rasy sfinks potrzebują cotygodniowej kąpieli.

Myślisz, że kociaki sfinks są super czyste, ponieważ nie mają futra? Pomyśl jeszcze raz. Chociaż sierść Twojego kota może nie być magnesem dla cząsteczek kurzu, pyłków i innych substancji, jego skóra nadal produkuje olej. W przypadku większości kotów, olej pomaga utrzymać gładkie futro. Jednak w przypadku kotów rasy sfinks może on tworzyć tłustą warstwę na ich ciele, co oznacza, że właściciele muszą je kąpać raz w tygodniu. To samo dotyczy uszu: Ponieważ nie ma tam żadnych włosów, które blokowałyby gromadzenie się brudu i martwych komórek skóry w zagłębieniach, właściciele muszą regularnie przecierać je ściereczką lub wacikiem, aby uszy były czyste.

Koty rasy sfinks mają różne wzory i kolory.

Chociaż sfinksy są "nagimi" kotami, pigment ich skóry może mieć różne kolory i wzory. Od żółwi po bury, na pewno znajdziesz sfinksową wersję wielu długowłosych kotów.

Umaszczenie kotów rasy sfinks
Umaszczenie kotów rasy sfinks

Koty bezwłose nie są hipoalergiczne.

Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, który ma alergię na swoje ulubione zwierzę, nie wydawaj pieniędzy na kociaka rasy sfinks. Wbrew pogłoskom, rasa ta nie jest hipoalergiczna. Sfinksy nadal produkują Fel d1, alergizujące białko zawarte w kociej ślinie i wydzielinach skórnych, które powoduje swędzenie i zaczerwienienie oczu.

Sfinksy są cieplejsze niż większość innych kotów.

W rzeczywistości ciała sfinksów są o cztery stopnie cieplejsze od ciał pozostałych kotków innej rasy.

Bezwłose kociaki mają wrażliwą skórę.

Nie nakładaj na swojego sfinksa kremu z filtrem za każdym razem, gdy stoi w promieniach słońca - pamiętaj jednak, że ponieważ nie jest on pokryty gęstą sierścią, skóra sfinksa jest bardziej wrażliwa niż skóra innych kotów. (I tak, mogą ulec poparzeniu słonecznemu.) Mogą się przegrzewać lub marznąć i choć mogą wychodzić na zewnątrz, powinny być głównie kotami domowymi.

Koty rasy sfinks są popularne.

Podczas gdy właściciele zwierząt domowych w Ameryce kochają futrzane koty, takie jak Ragdoll, Persy i Maine Coony, Sfinksy są obecnie jedną z najpopularniejszych rasy kotów min. w Stanach Zjednoczonych.

Koty rasy sfinks

Rasa pochodząca z Kanady.

Można by pomyśleć, że kociak, którego przodkowie pochodzą z Kraju Północnego, będzie wyposażony w ciepłą sierść. Jednak współczesny sfinks kanadyjski - bezwłosa rasa, którą znamy w Ameryce Północnej - nie spełnia oczekiwań od połowy lat 60-tych, kiedy to kotka z Ontario urodziła bezwłosego kociaka, będącego wynikiem naturalnej mutacji genetycznej. Następnie, w połowie lat 70-tych, dwa osobniki bezwłosych kociąt urodziły się właścicielom w Toronto i Minnesocie. Dzięki różnym wysiłkom hodowców, ich pochodzenie zaowocowało powstaniem czułego zwierzęcia, które kochamy dzisiaj.

Nie myśl jednak, że sfinks kanadyjski jest jedynym bezwłosym kotem na świecie. Istnieją podobne rasy, a w krajach na całym świecie odnotowano występowanie kotów podobnych do nich. Na przykład, sfinks ma swojego bezwłosego sobowtóra - Donskoy'a - który jest właściwie odrębną rasą z Rosji. Choć wyglądają niemal identycznie, brak długich włosów u sfinksa jest zasługą genu recesywnego, podczas gdy brak włosów u dońskiego jest wynikiem genu dominującego.

Koty rasy sfinks są przyjazne.

Chociaż dzielą nazwę z Wielkim Sfinksem z Gizy, koty Sfinks w niczym nie przypominają stoickiego posągu. Są to towarzyskie, kochające i figlarne zwierzęta- tak bardzo, w rzeczywistości, że badanie z 2012 roku w Journal of Veterinary Behavior sklasyfikowało Sfinksy jako najbardziej czułą rasę kotów.

Dlaczego koty rasy Sfinks są tak przyjazne? Eksperci mają kilka teorii:

  • może to być dlatego, że polegają na ludziach, aby utrzymać ciepło
  • ponieważ bardziej przyjazne koty mogą być wybierane do hodowli
  • hodowcy mają tendencję do pozostawiania kociąt Sfinks z matkami przez dłuższe okresy czasu.

Sfinksy dużo jedzą.

Dzięki szybkiej przemianie materii, koty rasy Sfinks potrzebują więcej jedzenia niż przeciętny kot.