Świnki morskie

13 ras świnek morskich - czy wiedziałeś, że jest ich aż tyle? 

Spis treści

Kiedy większość ludzi myśli o śwince morskiej, myślą o ... śwince morskiej. Nie mają pojęcia, że istnieją różne odmiany tego małego, uroczego gryzonia, ale w rzeczywistości istnieje w sumie 13 różnych ras świnek morskich.

Nie wszystkie 13 z tych ras są powszechnie trzymane jako zwierzęta domowe, więc być może nigdy nie widziałeś niektórych zwierząt wymienionych na tej liście. Mimo to, jeśli chciałbyś poznać każdy rodzaj świnki morskiej, poniższa lista pomoże Ci poznać każdego członka tej rodziny gryzoni.

1. Świnka morska abisyńska

Abisyńczyk bierze swoją nazwę od... kto wie, naprawdę? Można by pomyśleć, że oznacza to, że rasa pierwotnie pochodzi z Etiopii, ale nie wydaje się, aby tak było.

Niezależnie od przyczyny nazwy, świnka abisyńska jest znana z posiadania "rozetki" lub krowich włosków na całym futrze. Utrzymanie Abisyńczyka może być niezwykle satysfakcjonujące dla doświadczonych właścicieli, ale pobudliwa natura tej rasy sprawia, że nie nadają się one dla początkujących właścicieli.

Abisyńska świnka morska
Infografika przedstawiająca abisyńską świnkę morską

2. Amerykańska świnka morska

Amerykańska jest najczęściej posiadanym typem świnki morskiej i występuje w 19 różnych klasyfikacjach kolorystycznych. Ich sierść jest krótka i jedwabista (i znacznie łatwiejsza w utrzymaniu niż sierść abisyńska).

Te świnki morskie są bardzo słodkie i potulne, co tłumaczy ich popularność. Jeśli dopiero zaczynasz jako właściciel, amerykańska jest dobrą rasą do nauki.

Amerykańska świnka morska
Infografika przedstawiająca amerykańską świnkę morską

3. Peruwiańska świnka morska

Peruwiańskie świnki morskie to świnki długowłose. Mają długie, faliste włosy. Włosy mogą rosnąć do 2 stóp długości, więc będziesz musiał spędzić dużo czasu na ich pielęgnacji i przycinaniu w razie potrzeby.

Zwierzęta te są czujne i ciekawskie, ale mogą stać się bardzo czułe, gdy nauczą się ufać swojemu właścicielowi.

Peruwiańska świnka morska
Infografika przedstawiająca peruwiańską świnkę morską

4. Świnka morska Sheltie/Silkie

Podobnie jak peruwiańskie, Shelties również mają długie włosy, z tym wyjątkiem, że ich rosną tylko do tyłu. W związku z tym są one uciążliwe w pielęgnacji, więc nie jest to rasa świnki morskiej idealna dla osób, które chcą mieć zwierzę domowe o niskich wymaganiach.

Jednak są one również ogólnie uważane za najbardziej łagodne i spokojne ze wszystkich ras świnek morskich, co czyni je doskonałą opcją dla rodzin z małymi dziećmi.

świnka morska silkie
Infografika przedstawiająca świnkę morską silkie

5. Świnka morska Sheba

Sheba charakteryzują się odstającymi włoskami wokół pyszczka, nadaje to im wygląd generała wojny secesyjnej w czasie złego dnia włosów. Jednak w przeciwieństwie do niektórych innych ras długowłosych na tej liście, ich futro rośnie powoli i wymaga niewielkiej konserwacji.

Rasa ta wywodzi się z Australii i uważa się, że jest mieszanką abisyńskiej i peruwiańskiej. Jednak generalnie nie są one uznawane przez oficjalne organizacje.

Świnka morska Sheba
Infografika przedstawiająca świnkę morską Sheba

6. Świnka morska Coronet

Coronety mają długie, płynące grzywy, które rosną do tyłu w dół ich ciała. Te gryzonie niezwykle słodkie i kochane, i będą nieustannie domagać się uwagi ze strony swoich właścicieli (co daje Ci mnóstwo okazji do pielęgnowania tego futra).

Świnka morska Cornet
Infografika przedstawiająca świnkę morską Cornet

7. Świnka morska Lunkarya

Ta szwedzka rasa może pochwalić się długą, kręconą sierścią, która nadaje jej wygląd przypominający mop. Lunkaryas, lub "Lunks", mają trzy różne odmiany w obrębie rasy: Lunkarya Peruwiańska, Lunkarya Sheltie i Lunkarya Coronet.

Zwierzęta te nie są zwykle spotykane poza Szwecją i słabo radzą sobie w cieplejszym klimacie ze względu na wszystkie te włosy.

Świnka morska Lunkarya
Infografika przedstawiająca świnkę morską Lunkarya

8. Świnka morska Rex

Rex wygląda bardziej jak szynszyla niż świnka morska, ponieważ ma krótkie, wełniste futro, które jest o wiele łatwiejsze do opanowania niż niektóre z przedstawionych tu ras długowłosych.

Zwierzątko z tej rasy lubi być obsługiwane, więc jeśli lubisz być czuły wobec swoich zwierząt, to jest to jedna z lepszych opcji świnki morskiej. Wystarczy oprzeć się chęci, aby ścisnąć je zbyt mocno.

Świnka morska Rex
Infografika przedstawiająca świnkę morską Rex 

9. Świnka morska Baldwin

Baldwin rodzi się z pełną głową włosów, ale stopniowo zrzuca je w czasie, aż pozostaje tylko kilka włosów na ich twarzy. To sprawia, że są bardzo łatwe w pielęgnacji, ale także nadaje im wygląd małego hipopotama. Bezwłose świnki morskie stały się bardzo popularne w ostatnim czasie.

Ich brak włosów oznacza, że muszą być utrzymywane w cieple, ponieważ nie mają zbyt wiele naturalnej izolacji, ale powinny być również trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W sumie, Baldwina prawdopodobnie najlepiej pozostawić tylko doświadczonym właścicielom świnek morskich.

Świnka morska Baldwin
Infografika przedstawiająca świnkę morską Baldwin

10. Świnka morska Alpaka

Futro alpaki nie jest długie, ale za to niezwykle gęste i szorstkie. Będziesz musiał ją codziennie szczotkować i regularnie rozplątywać, więc ta rasa wymaga mniej więcej tyle samo zabiegów pielęgnacyjnych, co rasy długowłose, takie jak peruwiańska.

Gryzonie te mogą żyć nawet do 8 lat, co daje Ci dużo czasu ze swoim pupilem - ale oznacza też, że będziesz spędzać znaczną część swojego życia na szczotkowaniu świnki morskiej.

Świnka morska Alpaka
Infografika przedstawiająca świnkę morską Alpaka

11. Świnka morska Texel

Texele są mieszanką Shelties i Rexes, i mają gęste, matowe futro, które może być bestią do utrzymania. Plątanina jest powszechna, więc spodziewaj się, że codziennie trzeba wygospodarować trochę czasu, aby wyszczotkować ich futerko.

Ta brytyjska rasa nie jest powszechnie trzymana jako zwierzęta domowe.

Świnka morska Texel
Infografika przedstawiająca świnkę morską Texel

12. Świnka morska Teddy

Teddy otrzymuje swoją nazwę ze względu na fakt, że przypomina misia, a te pluszowe świnki morskie są niezwykle kochające i chętne do zabawy. Mają krótkie płaszcze, które wymagają tylko okresowej konserwacji i mają tendencję do bycia towarzyskimi w stosunku do innych świnek morskich.

Świnka morska teddy
Infografika przedstawiająca świnkę morską Teddy

13. Skinny Świnka Morska

Kolejna bezwłosa odmiana, Skinny ma kilka kępek futra na grzbiecie i pyszczku. Cała ta odsłonięta skóra potrzebuje dużo ochrony, ponieważ nie radzą sobie z ekstremalnymi temperaturami i są bardzo podatne na skaleczenia i infekcje skórne.

Zaoszczędzisz czas na pielęgnacji, oczywiście, ale część tego czasu będziesz musiał poświęcić na znalezienie im odpowiedniego koca.

Świnka morska skinny
Infografika przedstawiająca świnkę morską Skinny 

Która rasa jest dla Ciebie odpowiednia?

Jeśli jesteś na rynku zwierząt domowych nowy, świnka morska jest doskonałym wyborem - ale którą z 13 ras powinieneś wybrać? Wszystkie są fantastycznymi zwierzętami, a wiele z nich ma charakterystyczny wygląd i zachowanie, więc ostatecznie jest to kwestia osobistych preferencji.

Mimo to trudno się oprzeć, by nie przynieść do domu Baldwina i nie powiedzieć dzieciom, że kupiłeś im małego hipopotama, prawda?