Koty

Ciąża u kota - objawy, czas i przebieg

Spis treści

Posiadanie kociąt to bardzo ekscytujący i emocjonalny okres dla Ciebie i Twojego kota. Zanim jednak będziesz mógł powitać w swoim domu małe futrzaki, musisz wiedzieć, jak rozpoznać, czy Twoja kotka jest w ciąży i co możesz zrobić, aby ciąża przebiegała jak najszczęśliwiej.
Planując posiadanie kociąt należy pamiętać, że Twoja kotka i jej miot będą miały wymagania, na które musisz się przygotować. Aby pomóc Ci wesprzeć Twojego zwierzaka podczas ciąży i porodu, opisaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciężarnych kotów.

Ciąża u kotów

Podobnie jak my, koty mają okresy największej płodności, kiedy mogą zajść w ciążę -  jest to określane jako sezon lub ruja. Kotki wchodzą w sezon mniej więcej raz na trzy tygodnie, więc jest wiele okazji, aby Twój zwierzak zaszedł w ciążę!
 
Jeśli chcesz uniknąć niespodziewanego miotu kociąt, zalecamy sterylizacje kotki przed pierwszym sezonem, ponieważ po tym okresie może ona bardzo łatwo zajść w ciążę. Ponieważ wychowanie miotu może być stresujące dla Twojego kota i kosztowne dla Ciebie , zalecamy pozostawienie hodowli ekspertom, jeśli oczywiście jest to możliwe.

Jak długo kotka jest w ciąży

Ciąża u kotów trwa zazwyczaj od 63 do 67 dni, ale trudno jest dokładnie określić, jak długo samiczka jest w ciąży. Okres ciąży u kotów może wynosić od 61 dni do 72 dni.
 
Twoja kotka (królowa) często nie wykazuje żadnych fizycznych objawów ciąży, aż do kilku tygodni przed porodem. Jeśli podejrzewasz, że Twoja kotka jest w ciąży, zabierz ją do weterynarza w celu potwierdzenia przypuszczeń.
 
Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać, czy kotka jest w ciąży, istnieje kilka fizycznych oznak, które powinieneś być w stanie zauważyć po upływie dwóch lub trzech pierwszych tygodni.
 

Jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży

Po około 15-18 dniach ciąży możesz zauważyć, że sutki Twojego zwierzęcia stają się powiększone i czerwone.
Podobnie jak w przypadku porannych nudności u ludzi, Twoja ciężarna kotka może przechodzić fazę wymiotów. Jeśli zauważysz, że wymioty stają się częste, lub jeśli w jakikolwiek inny sposób kotka źle się czuje, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Brzuszek twojej królowej zacznie puchnąć, ale unikaj dotykania go, aby nie zranić mamy lub jej nienarodzonych kociąt. Obrzęk brzucha może mieć inne przyczyny, dlatego uważnie obserwuj swojego kota pod kątem wszelkich oznak choroby i w razie obaw skonsultuj się z weterynarzem.
Przyszła mama będzie stopniowo przybierać na wadze od 1-2 kg (w zależności od liczby noszonych przez nią kociąt) - jest to wyraźny znak, że jest w ciąży.
W późniejszym okresie ciąży kotki mają zwykle zwiększony apetyt, co również przyczynia się do wzrostu wagi. Zwiększony apetyt może być również oznaką robaków lub choroby, dlatego tak ważna jest obserwacja Twojego pupila. 
Twoja ciężarna kotka może zachowywać się bardziej macierzyńsko, co oznacza, że więcej mruczy i szuka dodatkowego zainteresowania i uwagi z Twojej strony.
Niektóre gabinety weterynaryjne mogą zdiagnozować ciążę u kota za pomocą badania USG, czasami już po 15 dniach ciąży. Weterynarz może również być w stanie określić, ilu kociąt spodziewa się kotka do 40 dnia ciąży. Pamiętaj, że w przypadku ciąży u kotów, większy kociak może przesłonić inne, mniejsze kocięta w łonie matki, więc możesz mieć więcej kociąt niż się spodziewasz!
 
Chociaż Twój kot powinien być w stanie sam poradzić sobie z porodem, upewnij się, że jesteś na niego przygotowany, kiedy zbliża się końcowa faza ciąży. Dobrze jest być w pogotowiu, aby zaoferować swoją obecność i wkroczyć z pomocą, jeśli pojawią się komplikacje.
 
Istnieje kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę, a które sygnalizują, że kocięta są w drodze.

Oznaki zbliżającego się/aktywnego porodu u kotki

Jeśli Twój kot odmawia jedzenia, zachowuje się niespokojnie i szuka ustronnego miejsca, w którym mógłby się uspokoić, może to oznaczać, że jego poród rozpocznie się bardzo szybko.
W ciągu 12-24 godzin przed rozpoczęciem porodu temperatura ciała kota spada do około 37,8°C.
Tuż przed porodem mama może stać się bardziej krzykliwa, niespokojna i może chcieć się ciągle myć.
Poród powinien zacząć się od silnych skurczów brzucha, po których z pochwy zacznie wydobywać się wydzielina. Jeśli wydzielina jest ciężka i czarna lub krwista, skontaktuj się z weterynarzem.
Po tej wydzielinie, kocięta powinny pojawić się bardzo szybko!

Uważaj na te objawy

Większość kocich porodów przebiega bezproblemowo i nie powinieneś być zmuszony do ingerencji. Istnieją jednak pewne oznaki, takie jak odbarwione upławy lub mama prężąca się bez rodzenia kociąt, które mogą sugerować komplikacje.
 
Jeśli zauważysz któryś z tych objawów lub masz jakiekolwiek inne obawy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.