Gryzonie

Co jedzą szczury? - najlepsze pożywienie dla Twojego gryzonia

Spis treści

Karmienie szczurów domowych nie jest trudne, ale jest kilka ważnych elementów, które należy uwzględnić podczas przyrządzania pożywienia. Dzikie szczury uważane są za gryzonie wszystkożerne. Domowe nie należą jednak do tej grupy. Specjalnie opracowane dieta szczura powinna zawsze stanowić większość posiłków Twojego pupila, ale powinieneś również oferować różne świeże karmy.

Czy domowa dieta jest odpowiednia dla szczurka? 

Istnieją domowe diety, które są zalecane przez ekspertów żywienia szczurów jako alternatywa dla paczkowanych pokarmów, ale musisz trzymać się tych przepisów bardzo ściśle i upewnić się, że Twoje zwierzęta otrzymują różne świeże suplementy. Dieta bez suplementów może skończyć się brakiem równowagi odżywczej i spowodować problemy dla Twoich pupili (jednak niektóre niskiej jakości formuły diet dla szczurów są również pozbawione wartości odżywczych). Dla większości właścicieli, połączenie dobrego bloku dla szczurów i kilku świeżych przysmaków jako suplementów jest najprostszym i najlepszym sposobem na zapewnienie zbilansowanej diety.

Szczurki domowe

Pokarm dla gryzoni kupowany w sklepie 

Podczas zakupów żywności dla gryzonia, szukaj karm, które zostały stworzone specjalnie dla szczurów. Luźne mieszanki nasion mogą być bardzo dobrze zbilansowaną dietą, ale tylko wtedy, gdy Twój gryzoń je wszystko z mieszanki (a wiele z nich nie je). Alternatywnie, jeśli karmisz szczura bloczkami lub granulatem, nie będzie on w stanie wybrać, które części chce, a których nie chce jeść. Te bloki dla szczurów mogą być dostępne dla Twojego szczura przez cały czas.

Kompromis w karmieniu szczurów domowych

Diety granulowane są powszechnie zalecane dla szczurów domowych, ale dieta dla szczurów i myszy, która spełnia te same ogólne wymagania (np. niskokaloryczna, niskotłuszczowa) jest dobrym kompromisem, jeśli nie możesz znaleźć dobrej diety dedykowanej szczurom. Należy jednak trzymać się z daleka od diety dla chomików, myszoskoczków i innych gryzoni, ponieważ nie są one dobrym substytutem. Wymagania żywieniowe w tych pokarmach są inne i zazwyczaj zawierają one lucernę, która nie jest zbyt strawna dla szczurów.

Szczury hodowlane- karmienie innymi pokarmami

Domowe szczury czerpią korzyści z jedzenia różnych warzyw, owoców i innych świeżych pokarmów. To świetna wiadomość, ponieważ fajnie jest dzielić się jedzeniem z Twoim szczurem. Pamiętaj jednak, że wielkość porcji jest dość mała (jak na łyżeczkę lub półcalową kostkę) dla szczura, więc najlepiej unikaj podawania dużych ilości owoców lub warzyw w każdym posiłku, ponieważ może to spowodować biegunkę. Poniżej znajduje się lista przysmaków, które możesz wypróbować, pamiętając, że podawanie różnorodnych pokarmów jest najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnego odżywiania i zdrowia.

Jak uczynić szczura szczęśliwym?

Szcurze przysmaki
Infografika przedstawiająca polecane przysmaki dla szczurów domowych

Specjalne przysmaki (podawane sporadycznie): całe orzechy w łupinach (migdały, orzechy brazylijskie, orzechy włoskie), nasiona słonecznika (o wysokiej zawartości tłuszczu), kawałki chleba świętojańskiego.

Pokarmy, których należy unikać

Na odwrót, są też pokarmy, którymi nie należy karmić szczura domowego:

 1. Czekolada
 2. Surowa fasola
 3. Surowy słodki ziemniak
 4. Kapusta i brukselka
 5. Zielone ziemniaki
 6. Słodkie, przesłodzone smakołyki i wszelkie inne ludzkie "śmieciowe" jedzenie
 7. Napoje bezkofeinowe
 8. Napoje gazowane
 9. Zielone banany
 10. Dzikie owady (ze względu na pasożyty i pestycydy, które mogą zawierać)
 11. Nasiona maku

Nie podawaj samcom szczurów żadnych pokarmów zawierających d-limonen (skórki i sok z cytryny i pomarańczy, mango, czarny pieprz, gałka muszkatołowa).Stroń od wszelkiego rodzaju słodyczy. Mogą one spowodować niepokojące objawy u szczurka.