Co jedzą szynszyle? - prawidłowa dieta dla Twojego pupila 

Spis treści

Bardzo ważne jest, aby zawsze dawać swojemu pupilowi - szynszyli odpowiedni pokarm. Obejmuje to siano z trawy, granulki dla szynszyli oraz świeże owoce i warzywa w umiarkowanych ilościach. Szynszyle żyjące na wolności jedzą kilka rzeczy, których nie jedzą szynszyle domowe. W diecie szynszyli ważna jest również czysta woda.

Podstawowa dieta szynszyli

Jeśli chodzi o dobrze zbilansowany plan posiłków dla szynszyli, dwie rzeczy są bardzo ważne: siano z trawy i granulki dla szynszyli. Kiedy szukasz pokarmu, kilka zdrowych wyborów to trawa z sadu, owies i lucerna. Szynszyle powinny mieć również stały dostęp do siana tymotki, które w dobry sposób wpływa na trawienie pozostałych pokarmów. Komercyjne mieszanki granulatu dla szynszyli są dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Zawsze podawaj granulki, które zostały wyprodukowane specjalnie dla szynszyli, a nie dla innych zwierząt, nawet innych rodzajów gryzoni. Karma dla szynszyli zawiera bowiem składniki nie podawane pozostałym gryzoniom. Podawaj tylko jedną do dwóch łyżek stołowych granulek dziennie.

Jedząca szynszyla

Świeże warzywa i owoce - urozmaicenie karmy Twojego zwierzaka

Prawidłowa dieta szynszyli powinna zawierać owoce oraz warzywa. Z umiarem, świeże warzywa i owoce mogą być zdrowymi i okazjonalnymi przysmakami dla szynszyli - jednak nie więcej niż 10 procent diety szynszyli. Rozważ podawanie smakołyków na przykład od dwóch do czterech razy w tygodniu.

Przysmaki dla szynszyli
Infografika przedstawiająca warzywa i owoce wskazane dla szynszyli

Zawsze rozdrabniaj warzywa i owoce na bardzo małe kawałki. Nie pozostawiaj warzyw i owoców w klatce szynszyli, które nie są już świeże. Jeśli Twoja szynszyla z jakiegokolwiek powodu źle się czuje, ogranicz w jej diecie owoce oraz pokarmy o dużej zawartości cukru.

Woda - jaka będzie najlepsza dla szynszyli

Woda jest bardzo ważna dla Twojej szynszyli. Zawsze upewnij się, że ma on przed sobą dużo świeżej i czystej wody. Wybieraj wodę oczyszczoną lub filtrowaną, która nie zawiera chloru. Odświeżaj jego zapas wody do picia przynajmniej raz dziennie.

Co jedzą szynszyle w naturalnych warunkach

W naturze dieta szynszyli jest nieco inna, chociaż te małe gryzonie są roślinożerne na wskroś. Szynszyle, które wędrują same jedzą wiele gatunków roślin. Jedzą dużo kory, liści, nasion, owoców kaktusa, kwiatów i wielu odmian traw.