Koty

Czerwony nos u kota - dlaczego nos kota zmienia kolor?

Kot z czerwonym nosem

Spis treści

Po raz pierwszy zauważyłam, że nos mojego kota wydaje się bardziej różowy niż zwykle, myślałam, że to tylko moja wyobraźnia. Ale kiedy to się powtórzyło, zaczęłam być ciekawa i trochę zaniepokojona. Bladoróżowy nos kota zmieniał się na jaskrawy, gorący róż, kiedy była podekscytowana lub po zabawie w aportowanie (tak, jest jednym z tych kotów podobnych do psów!). To skłoniło mnie do zastanowienia się: dlaczego nos mojego kota zmienia kolor - i czy to normalne?

Oto co musisz wiedzieć o zmieniającym się nosie Twojego kota.

Co powoduje, że nos kota zmienia kolor?

Nos kota może zmienić kolor z różnych powodów, ale najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że jest podekscytowany. Ich naczynia krwionośne rozszerzają się, gdy czują się szczęśliwe - tak jak Twoje! To samo dzieje się, gdy są zaskoczone lub przestraszone - ich naczynia krwionośne kurczą się (zaciskają) i zmieniają kolor na biały lub szaroniebieski, gdy ich tętno wzrasta.

Jeśli, tak jak ja, zauważyłeś, że twój koci nos staje się ciemniejszy i bardziej żywy, jak jakiś koci Rudolph w mglistej Wigilii, nie jesteś sam.

Mały kot z bladym nosem
Mały kot z bladym nosem

 

Nosy kotów mogą zmienić kolor z jasnoróżowego na ciemniejszy różowy, zwykle w czasie podniecenia lub stresu z powodu tymczasowego podniesienia tętna i ciśnienia krwi. Jest to normalne wydarzenie i zazwyczaj nie ma się czym martwić, o ile jest krótkotrwałe.

Temperatura również odgrywa rolę w zmianie koloru nosa kota. Nos kota jest wysoce unaczyniony (co oznacza, że ma liczne małe naczynia krwionośne w całym nim). Te naczynia krwionośne mogą rosnąć lub kurczyć się z różnymi zmiennymi (takimi jak ciepło, zimno i wysokie lub niskie ciśnienie krwi). To może powodować różnice w różowym zabarwieniu nosa. Na przykład, gdy kotu jest zimno.

Czy kolor nosa zmienia się u wszystkich kotów, czy tylko niektórych?

Jest to bardziej zauważalne u kotów o jasnych nosach, ponieważ ich skóra jest mniej pigmentowana niż u kotów o ciemniejszej skórze, więc mają tendencję do wyraźniejszego uwidocznienia tej zmiany.

To nie jest coś, co zdarza się raz lub dwa razy - to może się powtarzać w ciągu dnia Twojego kota. Możesz nawet zauważyć różne kolory w różnych dniach!

Być może czytasz ten artykuł myśląc: "ale co z tymi małymi kropkami na nosie mojego kota?!". Dobra wiadomość - te plamki, aka piegi na nosie lub lentigo, też są normalne. I, podobnie jak zmieniający kolory koci nos, również pojawiają się tylko u niektórych kociaków.

Czy powinieneś przejmować się tym, że Twojemu kotu zmienia się kolor nosa?

Jest kilka przypadków, w których kolor nosa sygnalizuje problemy i wtedy warto, aby twój kotek został sprawdzony:

  • Jeśli nos twojego kota jest zwykle różowawo-żółty, a teraz jest biały lub ciemnoniebieski, może to być oznaką anemii lub problemów z krążeniem.
  • Blady lub ziemisty odcień nosa kota może wskazywać na zmniejszone dotlenienie tkanek, co może być spowodowane niewydolnością narządów wewnętrznych, niską hemoglobiną we krwi lub toksynami, takimi jak acetaminofen (Tylenol), którego nigdy nie należy stosować u kotów.
  • Jeśli zmiana koloru jest związana ze wzrostem poziomu aktywności kota i występują również objawy problemów z oddychaniem (jak szybki oddech lub dyszenie