Koty

Czy drapak dla kota jest niezbędny?

Spis treści

Dlaczego Twój kot drapie meble?

Wszyscy wiemy, że koty uwielbiają drapać - ale czy Twój nowy kociak od razu potrzebuje drapaka?

Odpowiedź brzmi: tak! Drapanie jest naturalnym instynktem kotów w każdym wieku i jest to zachowanie kota, które ma wiele zalet; jest to świetny sposób na ćwiczenie, utrzymanie ostrych paznokci i rozciągnięcie mięśni. Ponadto koty używają drapania do zaznaczania swojego terytorium, dzięki czemu koty czują się bezpiecznie. Ponieważ ich zadrapania zawierają ślady zapachowe, dają one innym kotkom znać, do kogo należy ich przestrzeń! Z bardziej ludzkiego punktu widzenia, przyuczenie Twojego nowego kociaka do korzystania z drapaka od najmłodszych lat zniechęci go również do niechcianego drapania podłogi, kanapy i innych mebli!

Jak więc powinieneś zapoznać swojego kociaka z drapakiem i pomóc mu wyrobić dobre kocie nawyki? Przeczytaj poniższe wskazówki!

Wskazówki, jak zachęcić kociaka do pozytywnego drapania.

Skup się na wyborze idealnego drapaka dla swojego kociaka

  1. Wybierz idealne miejsce do drapania - koty lubią się dobrze rozprostować po drzemce, więc postaraj się umieścić drapak w pobliżu ich łóżka. W ten sposób, kiedy się obudzą, będzie to pierwsza rzecz, do której się udadzą. Nie przesuwaj słupka, ponieważ Twój pupil może się zdezorientować i zacząć drapać w innym miejscu!
  2. Wybierz ciekawy drapak - być może Twój pupil woli słupek, który łączy się z wieloma różnymi poziomami i platformami do leżenia dla kotków, lub chciałby mieć w pobliżu swoje ulubione zabawki! Na rynku obecnie znajduję się wiele rodzajów drapaków. Wypróbuj zarówno poziome, jak i pionowe opcje drapania, aby sprawdzić, które z nich preferuje Twój kotek!
  3. Zachęć kotka ulubionymi przysmakami - koty są stworzeniami trzymającymi się przyzwyczajeń i kiedy już znajdą idealne miejsce do drapania, będą do niego wracać wielokrotnie, dlatego warto zadbać o to, aby miały doskonały start! Jeśli Twój zwierzak na początku jest trochę niechętny, spróbuj położyć na słupku kilka smakołyków lub pokaż mu, co ma robić, aby go zachęcić.

Nigdy nie karz za zachowanie polegające na drapaniu!

Chociaż może Cię kusić, aby ukarać swojego kociaka, jeśli zaznaczy on meble lub zniszczy zasłony - to tylko przestraszy i zdezorientuje Twojego zwierzaka, a także może zaszkodzić relacjom z pupilem. Zamiast tego ostrożnie usuń zwierzę z niechcianego obszaru drapania i połóż je na jego drapaku. Pamiętaj, że drapanie jest dla kota normalnym zachowaniem, więc odpędzanie go zdezorientuje go! Upewnij się, że wyczyściłeś niechciane ślady drapania (enzymatycznym środkiem czyszczącym - nie wybielaczem ani produktami na bazie amoniaku), aby usunąć zapach, który może przyciągnąć Twojego pupila z powrotem. Kiedy Twój kotek zacznie używać swojego drapaka, daj mu smakołyk, aby zachęcić go do powrotu - wkrótce nabierze właściwych nawyków!

Ogranicz do minimum obcinanie paznokci

Drapanie na słupku to koci sposób na samooczyszczanie się, szczególnie w przypadku kotów przebywających w domu. Jeśli czujesz, że musisz przyciąć im pazury (nie usuwać całkowicie!), aby były mniej ostre, poproś groomera, aby je przyciął. Najlepiej zacząć wizyty u groomera, kiedy kociak jest młody, aby wycieczki stały się znajomym nawykiem.

Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym i spędza dużo czasu wspinając się na drzewa lub chodząc po płotach, jego pazury będą się naturalnie ścierać, więc obcinanie pazurów nie jest zalecane. Pazury są im również potrzebne do wspinaczki i obrony w przypadku natknięcia się na naturalnego drapieżnika - nie zapominaj, że koty są zwierzętami terytorialnymi i będą chciały bronić tego, co uważają za swoje terytorium.

Kociak wśród gałązek

Wykonanie drapaka też ma znaczenie!

Drapaki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach i są niezbędne dla dobrego samopoczucia Twojego kota.

Koty na drapakach

Wybierając drapak, zdecyduj się na taki, który pozwoli Twojemu kotu w pełni rozprostować ciało; a słupek z wiszącą zabawką, którą kot może się bawić, może zachęcić go do częstszego korzystania. Jeśli chcesz zapewnić swojemu kotkowi dodatkową przygodę to przy zakupie drapaka, przyjrzyj się takiemu, który zapewni mu miejsce, gdzie będzie mógł się chować, wspinać, bawić, a czasem spać. Musi być on solidny i pokryty sizalowym sznurkiem, który kotki mogą wykorzystać do drapania i rozciągania kończyn po przebudzeniu. Pamiętaj też, że koty lubią skakać, więc słupek musi być wystarczająco stabilny, aby nie przewrócić się, kiedy Twój kot wystrzeli się z dużej odległości!

Powinieneś również upewnić się, że jest on wystarczająco duży, aby zapewnić mu rozrywkę, kiedy będzie już w pełni rozwinięty.