Koty

Czy kot może pić mleko?

Spis treści

Mleko to podstawa odżywiania małych kociąt, to oczywiste, ale co później? Czy dorosłe koty mogą pić mleko? Prawda jest taka, że choć kremowy płyn ich pociąga, to tylko niektóre z kotów mogą pić i trawić mleko.

To, co może wydawać się nieszkodliwym przysmakiem, może powodować problemy żołądkowo-jelitowe u twojego kociego towarzysza. Nasi eksperci wyjaśniają, dlaczego koty pragną mleka i jak bezpiecznie je karmić, aby uniknąć zaburzeń trawienia.

Kiedy kocięta przestają pić mleko?

Mleko dla kota, kiedy kocięta przestają je pić?

Kocięta piją mleko matki, dopóki matka nie odstawi ich stopniowo, mniej więcej po upłynięciu pierwszych 4 tygodni. Zazwyczaj kocięta w wieku od 8 do 10 tygodni jedzą już pokarmy stałe. Chociaż kocięta mogą pić mleko matki, wiele kotów traci zdolność jego całkowitego trawienia po odstawieniu od piersi.

Według lekarzy weterynarii koty na ogół tracą zdolność trawienia cukru znajdującego się w mleku po odstawieniu matczynego pokarmu, ponieważ jego miejsce zajmuje pokarm stały, stąd zdolność trawienia mleka staje się po prostu zbędna. Nie jest to jednak sztywna reguła, a niektóre koty mogą trawić cukier zawarty w mleku również po wejściu w dorosłość, a może nawet do końca życia.

Czy mleko jest zdrowe dla kotów?

Kiedy myślisz o karmieniu kotów mlekiem, prawdopodobnie myślisz o mleku krowim. Ten rodzaj mleka nie jest zdrowy dla większości kotów, zwłaszcza jeśli zastępuje zbilansowany posiłek.

Spożywanie samego mleka krowiego nie zapewni wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia Twojego kota.

Pełne, 2% i odtłuszczone mleko krowie może wprowadzić do kociej diety zbędne ilości tłuszczu. Zbyt dużo tłuszczu w kociej diecie może z kolei sprzyjać niezdrowemu przybieraniu na wadze, a nawet przyczynić się do rozstroju żołądka czego efektem będzie kocia kocia biegunka i bałagan w kuwecie ze żwirkiem.

Co piją koty zamiast mleka?

Wszystkie zwierzęta, w tym Twój kot, potrzebują wody. Ponieważ koty nie zawsze piją wystarczającą ilość wody, mogą się odwodnić. Jak sobie z tym poradzić?

Jednym z prostszych sposobów na zapewnienie kotu prawidłowego nawodnienia jest podawanie mu mokrej karmy.

Wiele kotów woli pić z bieżącego źródła wody niż z miski, stąd możesz spróbować nauczyć swojego mruczka picia z kranu lub zaopatrzyć się w kocią fontannę. To zachęci kota do regularnego picia i odwróci jego uwagę od takich źródeł wody, jak np. toaleta.

Dlaczego dorosłe koty pragną mleka?

Nawet jeśli Twój kot jest już dorosły, może nadal mieć ochotę na mleko. Podobnie jak ludzie, koty kojarzą określone smaki i zapachy z pozytywnymi wspomnieniami, więc mleko jest dla nich pociągającym pokarmem (podobnie, jak trawa dla kotów). Chociaż Twój kot nie powinien pić mleka do posiłku, możesz zaspokoić jego apetyt jedzeniem zawierającym mleko w składzie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące podawania mleka kotom:

Czy kot może pić mleko?

Nie. Koty po wejściu w dorosłość tracą zdolność trawienia cukru zawartego w mleku, stąd podawanie dorosłym kotom mleka może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym.

Jak bezpiecznie podawać mojemu kotu mleko?

Na rynku można znaleźć specjalne karmy dla kota i przysmaki zawierające mleko w formie, która nie zaszkodzi żołądkowi kota.

Czy mogę polać mlekiem ulubione jedzenie mojego kota?

Nie. Choć mogłoby to wydawać dobrym pomysłem, to może powodować problemy z przewodem pokarmowym. Polewanie kociej karmy mlekiem może przyzwyczaić kota do pochłaniania coraz większej jego ilości, kosztem samej karmy.

Podobne artykuły