Koty

Czy koty mogą jeść surowego kurczaka?

Czy koty mogą jeść surowego kurczaka?
Jedzenie surowego mięsa nie jest dobrym pomysłem dla ludzi ze względu na bakterie i pasożyty, które może zawierać. Surowe mięso może sprawić, że będziesz bardzo chory - ale co z kotami? Czy koty mogą jeść surowego kurczaka? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Spis treści

Podstawowe informacje na temat karmienia kotów surowym kurczakiem

Jeśli ludzie chorują od jedzenia surowego kurczaka, to co sprawia, że ktokolwiek mógłby zadać sobie pytanie: „Czy koty mogą jeść surowego kurczaka?” Przekonanie może brać się z tego, że często zestawiamy nasze domowe mruczki do ich większych, dzikich przodków, którzy przecież żyją głównie z żerowania na surowym mięsie z upolowanej zdobyczy.

Dziki kot jedzący surowego kurczaka

Zatem odpowiedź na pytanie o to czy koty mogą jeść surowego kurczaka powinna być oczywista, prawda? Otóż niekoniecznie...

Według nagrodzonego nagrodą Emmy weterynarza, dr Jeffa Werbera, koty domowe w naszych domach nie są przystosowane do przetwarzania surowego mięsa w taki sam sposób jak dzikie koty.

Przewody jelitowe dzisiejszych psów i kotów to nie to samo, co ich dzicy przodkowie, którzy rozdzierali zwierzęta i zjadali je na surowo

Ryzyko płynące z karmienia kotów surowym kurczakiem

Największym zagrożeniem dla kotów jedzących surowego kurczaka są pasożyty i infekcje jelitowe. Surowy kurczak może zawierać takie pasożyty, jak:

  • Salmonella,
  • E. coli,
  • Listeria,
  • Campylobacter.

Czy koty mogą jeść surowego kurczaka w ramach dostępnej na rynku kupnej diety surowej?

Jeśli pytasz „Czy koty mogą jeść surowego kurczaka?” w kontekście stosowania diety surowej żywności (BARF), odpowiedź jest nieco inna. Niektórzy weterynarze i opiekunowie kotów zachęcają przecież do tej formy żywienia. Trzeba jednakże wiedzieć, że surowa dieta dla kotów ma swoje wady i zalety.

Dostępne na rynku rozwiązania z zakresu diety surowej zwierające surowego kurczaka są różne. Żywność ta jest zwykle wytwarzana przy użyciu szybkiego zamrażania lub pasteryzacji pod wysokim ciśnieniem (HPP), która zabija szkodliwe bakterie w surowej żywności.

Surowy kurczak dostępny w kupnych zestawach diety BARF jest dla kotów bezpieczny, gdyż poddano go procesowi pasteryzacji, która eliminuje ryzyko zarażeniem kota niebezpiecznymi pasożytami.

Czy koty mogą jeść surowego kurczaka w ramach domowej diety surowej?

czy koty mogą jeść surowego kurczaka

A co z kotami, które jedzą surowego kurczaka w ramach domowej diety surowej? Czy koty mogą w ten sposób jeść surowego kurczaka?

Surowy kurczak to doskonale zbilansowane białko dla kotów. Nadaje się zarówno jako główne białko w diecie kota, jak i jedno z wielu źródeł białka. Surowe mięso to doskonały pokarm dla mięsożerców, a koty to przecież zwierzęta mięsożerne (chociaż nie pogardzą takimi przysmakami, jak trawa dla kotów).

O czym powinni pamiętać opiekunowie kotów, kupując surowego kurczaka do stosowania surowej diety? Przede wszystkim warto decydować się na kurczaki ekologiczne, ale najważniejsze jest kupowanie mięsa, możliwie najświeższego.

Warto wybierać kurczaki z hodowli nie stosującej antybiotyków i hormonów wzrostu. 

Choć koty nie są, aż tak podatne na bakterie salmonelli jak my, to na ogół nie jedzą surowego kurczaka, jeśli nie jest świeży. Surowego kurczaka należy wyrzucić, gdy tylko osiągnie temperaturę pokojową na dłużej niż kilka minut, więc w sytuacji, gdy kot nie doje w całości podanego kurczaka, należy wyrzucić resztki i nie zostawiać ich na później.

Co się stanie, jeśli kot przypadkowo zjada surowego kurczaka?

Jeśli Twój kot przypadkowo zje surowego kurczaka warto zachować spokój i obserwować zachowanie mruczka, w szczególności jego wypróżnienie i stan żwirku w kuwecie. Jeżeli poczujesz się zaniepokojony, gdy po zjedzeniu surowego kurczaka pojawi się biegunka lub wymioty, skontaktuj się ze swoim weterynarzem.

Czy koty mogą jeść surowego kurczaka z kością?

Chociaż niektórzy weterynarze nie zalecają karmienia kotów surowym kurczakiem w jakiejkolwiek postaci, istnieje dodatkowe zagrożenie związane z kośćmi zawartymi w jego mięsie. Warto zaznaczyć iż, kości kurczaka są miękkie i łatwo łamliwe, co może wygenerować ostre krawędzie, mogące poranić układ pokarmowy kota.

Jeśli twój kot połknie kości kurczaka, nie próbuj wywoływać wymiotów, ponieważ kości wracające przez przełyk mogą spowodować więcej szkód. 

W takiej sytuacji zaleca się karmienie kota chlebem, aby spróbować pokryć wszelkie ostre krawędzie przechodzące przez przewód pokarmowy kota i natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Czy koty mogą jeść gotowanego kurczaka?

Większość kotów, o ile nie są uczulone na drób, może jeść gotowanego kurczaka. Gdy zdecydujesz się na karmienie swojego kota gotowanym kurczakiem, postaraj się aby był on "czysty". Kurczak nie powinien być panierowany, tłusty ani przygotowywany z przyprawami, gdyż mogą one być dla kota niebezpieczne i zaburzać jego układ trawienny.

Podawaj kotu tylko małe ilości gotowanego kurczaka w ramach przysmaku. Karmienie kotów dużą ilością kurczaka nie zapewni Twojemu kotu zbilansowanej diety i może prowadzić do zaburzeń trawienia.

Autor artykułu: Redakcja Akyszek