Koty

Czy koty widzą kolory?

Czy koty widzą kolory?
 
Przede wszystkim koty z pewnością nie widzą świata w czerni i bieli. Koty widzą w kolorze, ale nie widzą kolorów w taki sam sposób jak ludzie. Ma to związek z biologią ich oczu, w szczególności z fotopigmentami czopków. Są to pigmenty, które tworzą część komórek fotoreceptorowych oka i służą do przekształcania światła w sygnały. Ponieważ ludzie mają trzy fotopigmenty czopków a koty mają tylko dwa fotopigmenty czopków, sposób, w jaki postrzegają szczegóły kolorów, jest inny.
 

Jakie kolory widzą koty?

Ich wzrok jest podobny do wzroku osób z daltonizmem.
Koty nie potrafią odróżnić koloru:
  • czerwonego,
  • zielonego
  • żółtego.
 
Widzą one przytłumione kolory, z najbardziej widocznymi błękitami, żółciami / zieleniami i szarościami. Jeśli chodzi o zielenie, oto dlaczego koty tak bardzo boją się ogórków i jednocześnie uwielbiają trawę dla kotów.
 

Pomimo problemów z rozróżnieniem kolorów wzrok kotów jest niesamowicie ostry

Ponieważ koty nie widzą wszystkich kolorów, które potrafią ludzie, możesz pomyśleć, że ich wzrok jest „gorszy” niż nasz - ale tak nie jest. To, czego im brakuje w rozróżnieniu kolorystycznym, nadrabiają w innych obszarach. Jednym z obszarów, w którym koty przeważają nad ludźmi, jest postrzeganie głębi, które wspomaga ich instynktowną zdolność polowania i śledzenia zdobyczy.
 
Koty widzą znacznie lepiej w ciemności niż ludzie, ponieważ ich oczy są zaprojektowane tak, aby do siatkówki docierało więcej światła, to taka noktowizja. Przecież koty są drapieżnikami nocnymi, co oznacza, że ​​są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie. Niektórzy weterynarze twierdzą, że kotom do prawidłowego widzenia wystarcza zaledwie 1/6 ilości światła, jakie potrzebują ludzie. Oto jeszcze dokładniejsza odpowiedź na pytanie „Czy koty widzą w ciemności?”.

Komentarze