Czy mysz sprawdzi się jako zwierzątko domowe dla dziecka? 

 

Spis treści

Wiele dzieci chce mieć zwierzę domowe, ale rodzice mogą być ostrożni w podjęciu decyzji. Rodzice zdają sobie sprawę z inwestycji czasowych związanych z czyszczeniem i karmieniem gryzonia oraz kosztów z tym związanych, podczas gdy dzieci mogą nawet nie pomyśleć o którymkolwiek z nich.

Ale rodzice również najpierw chcą się upewnić, że rodzaj zwierzęcia, którego chcą ich dzieci, będzie dla nich dobry. Myszy domowe są słodkie, małe, niedrogie i dość popularne wśród dzieci, zwłaszcza że kojarzą im się z przeuroczą myszką miki.

Myszy jako zwierzęta domowe dla dzieci

Jeśli dzieci (i Ty) chcą czegoś, z czym mogą się bawić lub przytulać, myszki domowe mogą nie być najlepsze, ponieważ są małe, szybkie (więc trudne do opanowania dla młodych rąk) i mogą dość szybko czmychnąć, jeśli się przestraszą. Ale jeśli twoje dzieci są spokojne i cierpliwe, może to potencjalnie zadziałać.

Gryzonie z rodziny myszowatych mogą być urocze, ale wymagają delikatnego dotyku i czasami dużo cierpliwości, jeśli nie są bardzo oswojone. Myszy mogą nie być odpowiednie dla młodszych dzieci, ale każde dziecko jest inne.

Jeśli jednak Twoja rodzina szuka zwierzątka do oglądania (które nie jest rybką), para lub grupa samic myszy może być świetnym wyborem. Myszy domowe są zabawne do oglądania i nie są zbyt trudne do opieki dla dziecka.

Mysz na kołowrotku

Myszy są bardzo inteligentne i nie zajmują dużo miejsca. Dzieci lubią patrzeć, jak biegają na kółkach, trzymają smakołyki w dłoniach i badają swoje siedliska. Są spokojnymi zwierzętami domowymi, ale mają też krótką żywotność, co może być trudne dla małego dziecka.

Ile gryzoni powinieneś mieć?

Myszy są zwykle najszczęśliwsze w towarzystwie innych myszy, dlatego zaleca się kupienie więcej niż jednej. Samce myszy z tego samego miotu mogą się dogadywać, ale czasami walczą i mogą wymagać rozdzielenia. Ze względu na to oraz tendencję niekastrowanych samców myszy do wydzielania nieprzyjemnego zapachu, samice są lepszym wyborem dla dzieci.

Para lub grupa samic zwykle dobrze się dogaduje, ale postaraj się kupić kilka z tego samego miotu lub takich, które już mieszkały razem, aby uniknąć trudności z wprowadzeniem myszy, które się nie znają. Oczywiście trzymanie samca i samicy myszy razem spowoduje powstanie wielu potomków, więc należy tego unikać.

Mama i małe myszki

Bezpieczeństwo myszy domowych

Jak w przypadku każdego zwierzęcia domowego, Twoje dzieci powinny również zrozumieć, że muszą myć ręce po kontakcie z myszą, jej jedzeniem lub czymkolwiek w klatce. I oczywiście dorośli w rodzinie muszą być chętni do pomocy lub nadzorować prawidłowe karmienie, czyszczenie i opiekę nad myszami. Dorośli nigdy nie powinni polegać w 100% na dziecku w opiece nad zwierzęciem.

Myszy mogą przegryzać drewno, papier, a nawet plastik, dlatego bardzo ważne jest, aby w klatce nie było dziur zrobionych przez myszy.

Gryząca myszka

Myszy potrafią przeciskać się przez bardzo małe przestrzenie i w razie ucieczki zgubią się i mogą odnieść obrażenia. Zawsze upewnij się, że klatki są bezpiecznie zamknięte, gdy dziecko skończy bawić się myszką.

Dzieci, które zajmują się myszami, powinny zawsze siedzieć na ziemi. Myszy mogą wyskoczyć lub wypaść z rąk dziecka, a jeśli dziecko stoi lub trzyma mysz na stole, mysz może nie przeżyć upadku.