Króliki

Czym karmić królika domowego?

Spis treści

Tak jak ludzie, króliczki lubią dobry posiłek. Miła mieszanka siana, warzyw, granulatu, a także świeża woda sprawią, że Twój królik będzie zdrowy i szczęśliwy. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, czym karmić królika domowego.

 1. Siano dla królika domowego

Króliki potrzebują siana.

Siano jest bardzo ważną częścią diety Twojego królika i powinno stanowić większość jego pożywienia. Porozmawiajmy o tym, dlaczego tak jest.

Króliki jedzą siano z dwóch powodów: 1) dostarcza im błonnika, który pomaga utrzymać zdrowy układ pokarmowy oraz 2) pomaga ścierać zęby (które stale rosną), utrzymując zęby w dobrym stanie i zapobiegając problemom stomatologicznym, takim jak ubytki.

Króliki mają tendencję do jedzenia siana podczas robienia kupy, więc umieszczenie siana na jednym końcu kuwety również zachęci je do korzystania z tej kuwety, zamiast schodzenia na podłogę lub w inne miejsce, w którym nie chcesz, aby się załatwiały.

Wybierając siano, upewnij się, że wygląda i pachnie świeżo. Nie wybieraj siana, które wygląda na brązowe, spleśniałe lub nie pachnie już jak świeżo skoszona trawa! Przechowuj siano w suchym miejscu w pojemniku, który umożliwia przepływ powietrza, aby nie spleśniało. Kupowanie siana luzem od lokalnego rolnika ma tendencję do bycia znacznie bardziej ekonomicznym niż kupowanie worków ze sklepu zoologicznego.

 1. Warzywa dla królika

Zróżnicowany asortyment warzyw powinien być częścią codziennej diety Twojego królika. Przy wyborze warzyw szukaj czegoś świeżego i wolnego od pestycydów. Zawsze dokładnie myj warzywa przed podaniem ich swojemu królikowi. Podawaj nowe warzywa w małych ilościach, aż będziesz mógł ocenić czy Twój królik dobrze na nie reaguje. Nie karm królików liśćmi roślin domowych, ponieważ wiele z nich jest dla nich trujących.

 Królik jedzący świeże jabłko

 

Twój królik może polubić niektóre z następujących warzyw:

 • Bazylia
 • Bok choy
 • Liście brokułów (łodygi lub wierzchołki mogą powodować u królików gazy)
 • Wierzchołki marchwi (marchew jest bogata w wapń i powinna być podawana oszczędnie)
 • Seler
 • Kolendra
 • Koniczyna
 • Boczniaki
 • Liście mniszka lekarskiego
 • Koperek
 • Jarmuż (oszczędnie)
 1. Królik musi pić wodę!

Woda jest niezbędna dla zdrowia Twojego królika.

Króliki potrzebują świeżej wody przez cały czas. Jeśli masz klatkę, wisząca butelka z wodą jest dobrym rozwiązaniem. Króliki będą również pić z miski z wodą. W gorący dzień możesz wrzucić kostkę lodu lub dwie do naczynia z wodą dla królików. Jeśli Twój królik nie wydaje się pić wystarczająco dużo wody, możesz zostawić warzywa dość mokre, kiedy je prezentujesz.

 1. Granulat dla królików

Utrzymywanie królika w zdrowiu jest bardzo podobne do utrzymywania siebie w zdrowiu: Chcesz zachować prostotę i chcesz uniknąć rzeczy, które mogą być szkodliwe.

Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest karmienie królika wysokiej jakości dietą granulowaną. Granulki te są dostępne w większości sklepów zoologicznych i występują w różnych odmianach, od lucerny po siano tymiankowe. Wybierz ten, który jest odpowiedni dla Twojego królika!

Należy również upewnić się, że granulat jest świeży - króliczki kręcą nosem na nieświeży granulat (dotyczy to większości rzeczy). Szukaj granulatu o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości białka. Będziesz musiał ograniczyć spożycie granulatu przez Twojego królika w miarę jak będzie się starzał, z powodu niebezpieczeństwa otyłości i innych problemów zdrowotnych, które mogą wynikać ze zbyt dużego spożycia białka. Nie podawaj granulatu z domieszką "smakołyków" (suszona kukurydza, itp.). Te dodatki nigdy nie są zdrowe dla królików i mogą powodować problemy z trawieniem.

 1. Smakołyki dla królika

Każdy kocha smakołyki od czasu do czasu, ale aby zapewnić królikom zdrowie, powinny być one podawane tylko od czasu do czasu.

Mamy kilka prostych zasad, aby utrzymać królika w zdrowiu:

 • Nie podawaj królikowi produktów o wysokiej zawartości węglowodanów, takich jak chleby, krakersy, makarony, precle, ciastka, chipsy czy płatki śniadaniowe.
 • Mimo, że są one przeznaczone dla królików, wiele sprzedawanych na rynku przysmaków dla królików ma wysoką zawartość tłuszczu i cukru, jak np. chipsy jogurtowe, i nie powinny być podawane.
 • Nigdy nie podawaj czekolady, ponieważ jest ona toksyczna dla królików.
 • Owoce są najlepszą opcją na przysmak, ale ponownie powinieneś podawać je tylko w małych ilościach ze względu na zawartość cukru. Staramy się kupować owoce organiczne, które wiemy, że są wolne od pestycydów. Podobnie jak w przypadku warzyw, upewnij się, że są one dokładnie umyte przed podaniem ich Twojemu królikowi!

Niektóre owoce, które króliki lubią to:

 • Truskawki
 • Maliny
 • Banany
 • Ananas