Koty

Dlaczego kot miauczy? Powody miauczenia kotów

Katarzyna Śmigiel

Spis treści

Dlaczego koty miauczą? Powody nadmiernego miauczenia zmieniają się w miarę jak kociaki stają się kotami. Kocięta miauczą do swoich matek, kiedy są głodne, jest im zimno lub się boją. Co ciekawe, kiedy koty stają się starsze, do komunikacji między sobą używają innych dźwięków, takich jak syczenie czy warczenie. Miauczenie jest zarezerwowane jest wtedy tylko i wyłącznie do komunikacji kotów z ludźmi.

Oczywiście częstotliwość miauczenia różni się w zależności od rasy kota i jego charakteru. Rasy orientalne, zwłaszcza koty syjamskie, są znane ze swojego częstego miauczenia, dlatego każdy, kto nie lubi kocich śpiewów, powinien trzymać się od nich z daleka.

Niektóre koty po prostu lubią słyszeć swój własny głos, podczas gdy inne rezerwują go do komunikacji ze swoimi właścicielami. Jeśli Twój kot mówi trochę więcej, niż byś chciał, spróbuj najpierw ustalić przyczynę tego stanu rzeczy. Gdy już ją poznasz, będziesz mógł pracować nad tym, aby kot miauczał mniej.

Dlaczego mój kot tak dużo miauczy?

Koty miauczą z wielu powodów, od zupełnie błahych po naprawdę poważne, wymagające uwagi. Należą do nich:

 • Kot jest chory

  Pierwszym krokiem jest dokładne zbadanie kota przez lekarza weterynarii. Liczne choroby mogą powodować u kota uczucie głodu, pragnienia lub bólu, a wszystkie te objawy mogą prowadzić do nadmiernego miauczenia. U kotów może również wystąpić nadczynność tarczycy lub choroby nerek, które mogą prowadzić do nadmiernej wokalizacji.
 • Kot potrzebuje uwagi

  Wbrew temu, co sądzą niektórzy ludzie, koty nie lubią być często same. Koty często miauczą, aby zainicjować zabawę, pieszczoty lub zachęcić Cię do rozmowy z nimi. Jeśli chcesz ograniczyć miauczenie w celu zwrócenia na siebie uwagi, przestań na nie reagować. Poświęcaj im uwagę tylko wtedy, gdy są ciche. Jeśli znów zaczną miauczeć, spójrz lub odejdź. Ale nie ignoruj swojego zwierzaka. Każdego dnia spędzaj z nim dużo czasu, bawiąc się, pielęgnując i rozmawiając z nim. Zmęczony zwierzak to spokojniejszy zwierzak.
Miauczący kot
 • Kot jest głodny

  Niektóre koty miauczą za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do kuchni, w nadziei, że dostaną coś do jedzenia. Wiele kotów staje się bardzo głośnych, gdy zbliża się pora karmienia. Jeśli to jest Twój problem, nie karm kota, gdy płacze. Poczekaj z odłożeniem jedzenia, aż się uciszy, i nie dawaj mu smakołyków, gdy miauczy. Jeśli to nie zadziała, kup automatyczny karmnik, który otwiera się o ustalonych porach. Teraz kotek będzie miauczał na karmnik, a nie na Ciebie.
 • Miauczenie na powitanie

  Wiele kotów miauczy, gdy ich opiekunowie wracają do domu, a nawet gdy tylko spotykają się z nimi w domu. Jest to trudny do przełamania nawyk, ale potraktuj to jako sygnał, że kotek cieszy się, że cię widzi.
 • Kot czuje się samotny

  Jeśli Twój pupil spędza zbyt wiele godzin dziennie w samotności, pomyśl o zatrudnieniu opiekunki, która urozmaici mu życie. Umieść karmnik dla ptaków za oknem, przez które mogą je obserwować. Zostaw na zewnątrz zabawki do poszukiwania pożywienia z jedzeniem w środku. Kup mu domek dla kotów i zmieniaj różne zabawki, które zostawiasz mu do zabawy.
 • Kot jest zestresowany

  Koty, które doświadczają stresu, często stają się bardziej głośne. Nowy zwierzak lub dziecko, przeprowadzka lub zmiany w domu, choroba lub utrata bliskiej osoby mogą sprawić, że Twój kot stanie się gadatliwy. Postaraj się odkryć, co stresuje Twojego zwierzaka i pomóż mu przystosować się do zmiany. Jeśli nie jest to możliwe, poświęć kotu dodatkową uwagę, aby go uspokoić.
 • Kot się starzeje

  Koty, podobnie jak ludzie, mogą w miarę starzenia się cierpieć na zaburzenia psychiczne lub zaburzenia funkcji poznawczych. Stają się wtedy zdezorientowane i często płaczą bez wyraźnego powodu, zwłaszcza w nocy. W przypadku dezorientacji kota w nocy pomocna może być lampka nocna, a lekarze weterynarii często przepisują leki łagodzące te objawy.
 • Okres godowy

  Jeśli Twój kot nie jest wykastrowany lub wysterylizowany, będziesz słyszał o wiele więcej hałasu. Samice krzyczą, gdy mają ruję, a samce, gdy wyczują zapach samicy w rui. Oba te zjawiska mogą być uciążliwe. Poddanie kota zabiegowi kastracji lub sterylizacji zapobiegnie takim sytuacjom.

Czego nie należy robić, gdy kot miauczy?

 1. Nie ignoruj tego bez upewnienia się, że nie ma problemu. Chociaż nie chcesz nagradzać miauczenia, czasami koty miauczą z uzasadnionych powodów - nie mogą dosięgnąć do kuwety, są uwięzione w pomieszczeniu, miska z wodą jest pusta. Sprawdź, co robią, kiedy miauczą, aby ustalić, czy jest to coś, co możesz bezpiecznie zignorować, czy też problem, który należy natychmiast rozwiązać.
 2. Nie karz kota za miauczenie. Bicie, krzyczenie i polewanie wodą na dłuższą metę rzadko pomaga uciszyć miauczącego kota, ale wszystkie te działania sprawią, że kot zacznie ci nie ufać, a nawet cię znielubi.
 3. Nie poddawaj się. Jeśli Twój kot przyzwyczaił się do tego, że miauczenie daje mu to, czego chce, będzie miauczał jeszcze bardziej i głośniej, kiedy przestanie działać. Innymi słowy, prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej, zanim się poprawi. Po prostu nagradzaj ciche zachowanie i ignoruj miauczenie, a w końcu kot załapie, o co chodzi.

FAQ

Co to znaczy, że Twój kot miauczy?
Standardowe miauczenie jest średniej długości, o średnim tonie i jest dźwiękiem "prośby o coś". Miauczenie, krótkie, wysokie miauczenie, zwykle oznacza "cześć" i może mu towarzyszyć ocieranie się o nogi. Długie, przeciągające się miauczenie oznacza zazwyczaj, że Twój futrzany przyjaciel chce czegoś konkretnego, na przykład obiadu.

Czy miauczenie do kota jest dobre?
Miauczenie na koty pozwala nam się z nich naśmiewać, ale na poziomie, który koty potrafią docenić. Muszę jednak przyznać, że wszystkie koty są różne. Niektóre odchodzą, gdy tylko zorientują się, że to miauczenie człowieka, inne natychmiast przerywają miauczeniem pełnym złości, a jeszcze inne przyłączają się do miauczenia.

Źródła:

 1. https://www.cats.org.uk/media/1020/eg09_understanding_your_cats_behaviour.pdf
 2. https://sciencenorway.no/animal-kingdom-communication/your-cat-meows-mostly-for-you/1578244