Koty

Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy, najważniejszy powód

Spis treści

Mruczenie to najczęstszy dźwięk wydawany przez koty i podczas gdy koty z reguły mruczą, gdy są zadowolone, nie należy zakładać, że zawsze tak jest. Czasem intensywne kocie mruczenie może oznaczać coś zupełnie innego.

Dziś przyjrzymy się tym miękkim, ciągłym, wibrującym dźwiękom mruczenia, aby zinterpretować to, co mogą czuć nasi koci towarzysze.

Czy mruczenie oznacza, że ​​twój kot jest szczęśliwy?

W większości przypadków koty będą mruczeć, przebywając w stanie odprężenia. Może się to również przydarzyć gdy je głaszczesz, a jeśli tak jest, twój koci przyjaciel czuje się przy tobie szczęśliwy i bezpieczny.

Jednak czasem koty mruczą również, by przekazać inne emocje i potrzeby. Na przykład, jeśli podniesiesz kota i zacznie on mruczeć, może to znaczyć, że jest szczęśliwy lub... zdenerwowany!

Dlaczego twój kot mruczy?

Chociaż nigdy nie dowiesz się dokładnie, co twój futrzany pupil próbuje ci powiedzieć mruczeniem, możesz próbować zgadywać bazując na innych sygnałach.

Kot mruczący z zadowolenia
Kot mruczący z zadowolenia - źródło: pexels.com

Powody, dla których twój kot może mruczeć:

  1. Radosny nastrój - jeśli kot wygląda na rozluźnionego, z półprzymkniętymi oczami i prawie nieruchomym ogonem, można bezpiecznie założyć, że kot mruczy, ponieważ jest w odczuwa przyjemność.
  2. Myśl o jedzeniu - koty mogą mruczeć, gdy nadchodzi pora posiłku, i są głodne. Mrucząc o pokarm (lub smakołyki takie, jak trawa dla kotów), często łączą swoje zwykłe mruczenie ze specyficznym „miauczeniem”.
  3. Więź między kociątkiem a matką - kocięta potrafią mruczeć w wieku zaledwie kilku dni i jest to sposób, w jaki informują matkę, gdzie są lub że nic im nie jest. Mruczenie pomaga również kotkowi i matce budować więź i co ciekawe, koty używają mruczenia jako kołysanki.
  4. Uspokojenie się - koty mogą mruczeć po zranieniu lub przy dyskomforcie. Mrucząc uspokajają się, podobnie jak dzieci ssąc kciuka.
  5. Uzdrawianie - eksperci uważają, że mruczenie pomaga kotom szybciej wyzdrowieć. Mruczenie o niskiej częstotliwości powoduje wibracje w ciele, które mogą leczyć kości i rany, budować i naprawiać ścięgna, ułatwiać oddychanie oraz zmniejszać ból i obrzęk. To może wyjaśniać, dlaczego koty są w stanie wytrzymać wysokie upadki i mają mniej powikłań po operacjach niż psy.

Niezależnie od powodu i intensywności mruczenia kotka, dźwięk ten jest często mile widziany przez kocich rodziców. Mruczenie jest kocią kołysanką, która koi duszę kota i właściciela.