Koty

Dlaczego kot nie chcę jeść? - 7 najczęstszych przyczyn

Spis treści

Często zdarza się, że kot nagle decyduje, że nie chce już jeść danego pokarmu lub smakołyku. Czasami jednak kot przestaje jeść z poważniejszych powodów. Powinieneś być świadomy potencjalnych przyczyn i problemów związanych z niechęcią kota do jedzenia. Być może istnieją rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby pomóc kotu odzyskać apetyt, ale czasami konieczna jest interwencja weterynarza.

Dlaczego to problem, jeśli kot przestaje jeść?

Jeśli Twój kot nie czuje się dobrze, może stronić od posiłków, ponieważ coś utknęło w jego żołądku lub jelitach. Może mu też nie smakować oferowana przez Ciebie karma. Brak jedzenia u kota może być również objawem choroby lub problemu, który powoduje ból lub dyskomfort. Niezależnie od przyczyny, zaprzestanie jedzenia przez kota jest poważnym problemem.

Gruby kot

Jeśli masz otyłego kota, który przestał jeść, może on szybko rozwinąć lipidozę wątrobową, jeśli przez kilka dni nie będzie jadł. Choroba ta jest często określana jako stłuszczenie wątroby lub zespół stłuszczonej wątroby i może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona. Jest to główny powód, dla którego tak ważne jest, aby upewnić się, że Twoje zwierzę, zwłaszcza z nadwagą, nadal je. W przypadku choroby stłuszczeniowej wątroby, wątroba jest przeciążona próbami przekształcenia tłuszczu w energię. Nadmiar tłuszczu, który odkłada się wokół wątroby kota, pogarsza sytuację. Wątroba jest narządem o krytycznym znaczeniu i jeśli nie działa skutecznie, kot może cierpieć bez natychmiastowego leczenia przez lekarza weterynarii.

Problemy zdrowotne, które powodują, że kot przestaje jeść

Choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego mogą wpływać na zmysł powonienia lub zdolność oddychania kota i prowadzić do utraty apetytu. Choroby górnych dróg oddechowych mogą powodować zatkanie nosa i oczu kota wydzieliną, co skutkuje tymczasową utratą lub ograniczeniem możliwości widzenia i odczuwania zapachów. Choroby dolnych dróg oddechowych mogą wpływać na płuca kota, powodując trudności w oddychaniu. Te problemy z układem oddechowym mogą zostać usunięte za pomocą prostych antybiotyków lub mogą być tak skomplikowane jak rak. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby układu oddechowego, jeśli uniemożliwia ona kotu wyczuwanie zapachu jedzenia, może on zdecydować, że nie chce jeść.

Choroby układu trawiennego

Problemy z żołądkiem, jelitami, trzustką lub innymi częściami układu pokarmowego pupila mogą spowodować, że przestanie on jeść. Obok problemów trawiennych kot może również wymiotować, mieć biegunkę lub ból brzucha. Zazwyczaj jednak spadek apetytu jest jedną z pierwszych oznak problemów z układem pokarmowym. Problemy mogą obejmować:

  • kwaśny refluks,
  • guzy,
  • zaburzenia równowagi bakterii jelitowych,
  • pasożyty,
  • chorobę jelita drażliwego.

Ciała obce

Niektóre zwierzęta lubią jeść rzeczy, których nie powinny spożywać lub wytwarzają kule włosowe, które mogą utknąć w żołądku lub jelitach. Ciało obce, które utknęło w ciele kota jest określane jako niedrożność. Przeszkoda nie pozwala na przejście pokarmu przez przewód pokarmowy, dlatego kot może wymiotować, a następnie najprawdopodobniej przestać jeść. Niektóre ciała obce mogą przejść przez układ pokarmowy kota, powodując jedynie wymioty i biegunkę, ale także brak apetytu.

Kot je zabawki

Choroby uzębienia

Chorobliwe lub bolesne zęby i dziąsła mogą powodować, że kot przestaje jeść. Koty mogą łamać zęby, rozwijać zmiany resorpcyjne na zębach, ulegać stanom zapalnym dziąseł, tworzyć ropnie zębowe i doświadczać innych problemów stomatologicznych, które powodują ból w jamie ustnej. Podobnie jak ludzie, Twój kot może nie chcieć jeść, jeśli boli go jama ustna. Jednak problemy stomatologiczne mogą być trudne do zdiagnozowania u kota, a lekarz weterynarii może być zmuszony do uspokojenia lub znieczulenia zwierzęcia w celu oceny problemu.

Problemy z jedzeniem, które powodują, że kot przestaje jeść

Smak pożywienia

Koty potrafią być wybredne. Niektóre jedzą jeden smak karmy przez miesiące lub lata, a potem nagle decydują, że nie chcą go już jeść. Zazwyczaj jest to czysta preferencja, ale czasami producenci żywności zmieniają smaki i składniki bez żadnych widocznych oznak na opakowaniu, a Twój kot to zauważa i buntuje się. Kot mogą być tak samo wybredne w stosunku do karmy jak i rodzaju miski. Jeżeli ostatnio kotek dostaje jedzenie w innym naczyniu może to powodować utratę apetytu.

Kształt lub tekstura karmy

Twój kot może być również wrażliwy na pewne kształty i tekstury, jeśli chodzi o jedzenie. Niektóre koty lubią trójkątne kształty, inne okrągłe, a jeszcze inne będą jadły tylko chrupiącą suchą karmę lub mokrą karmę w puszce.

Kot nie chce jeść

Zepsucie się jedzenia

Jeśli podasz swojemu kotu przeterminowaną lub zepsutą karmę, może on nie chcieć jej jeść. Pamiętaj żeby sprawdzić datę ważności na karmie. Albo przynajmniej daj mu do powąchania, aby sprawdzić, czy nie pachnie zjełczeniem.

Informacje o suchej karmie

Czy wiesz, że sucha karma dla kotów może stać się nieświeża lub zjełczała? Witaminy i tłuszcze mogą ulec erozji, jeśli karma nie jest odpowiednio przechowywana. Nie bez powodu przechowuj karmę w oryginalnej torebce. Torebka może posiadać specjalną barierę, dzięki której karma dłużej zachowuje świeżość. Aby zapewnić żywności najlepszą świeżość, umieść oryginalną torebkę w szczelnie zamkniętym pojemniku i umieść ją w chłodnym, wolnym od wilgoci miejscu.

Jak nakłonić kota do posiłku

W zależności od przyczyny, dla której Twój kot przestał jeść, być może uda Ci się nakłonić go do ponownego jedzenia. Jednak najszybszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy istnieje medyczna przyczyna problemów z apetytem Twojego kota, jest zbadanie zwierzęcia przez lekarza weterynarii.

  1. Jeśli choroba górnych dróg oddechowych spowodowała, że kot ma zatkany nos i nie jest w stanie wyczuć zapachu jedzenia, pomóż mu udrożnić drogi nosowe. Zabierz kota do parnej łazienki lub, jeśli możesz, wpuść mu do nozdrzy krople z solą fizjologiczną. W ten sposób rozrzedzisz wydzielinę z nosa i ułatwisz kotu oddychanie, aby mógł znów poczuć zapach jedzenia.
  2. Zmodyfikuj mokrą karmę kota, aby zachęcić go do ponownego jedzenia. Spróbuj podgrzać zimną mokrą karmę dla kota lub tuńczyka przez kilka sekund w mikrofalówce. Możesz też zaoferować kotu karmę dla kociąt w puszce, tuńczyka w puszce lub kurczaka w puszce, aby zaostrzyć jego apetyt.
  3. Eksperymentuj, wybierając inny smak, konsystencję lub kształt karmy, którą podajesz swojemu kotu.
  4. Przygotowuj karmę dla kota od podstaw. Twój kot może preferować świeższe składniki w karmie przygotowanej w domu.
  5. Sprawdź, czy smak karmy, którą Twój kot zawsze jadł, nie zmienił ostatnio swojej receptury lub składników. Informacja o tym może być podana na opakowaniu jako "nowy i ulepszony smak". Możesz też skontaktować się z firmą produkującą karmę i zapytać. Być może będziesz musiał znaleźć nową ulubioną karmę dla swojego kota.