Koty

Dlaczego kot siada na kolanach? 5 powodów!

Spis treści artykułu

Znasz to uczucie. Siedzisz i nagle czujesz, że coś ciepłego i miękkiego naciska na twoje nogi. Jest to tak relaksujące, że prawie nie chcesz się ruszać. Wtedy właśnie zdajesz sobie z tego sprawę: Mruczący kot postanowił usiąść na twoich kolanach!

Jest to jedna z największych radości życia z kotami - kiedy jeden z nich decyduje się wylegiwać na mnie, obniża to moje ciśnienie krwi, co jest dobre dla mnie, a także dla mojego kota. Jednak nie wszystkie koty siedzą na swoich ludziach, a niektóre z nich stają się kotami na kolanach w późniejszym okresie życia. Chociaż niektóre rasy, takie jak Ragdolls, są znane z tego, że są kotami na kolanach, to nadal zależy od indywidualnego kota. Koty szukają kilku podstawowych potrzeb, kiedy siedzą na kolanach człowieka. Przyjrzyjmy się tutaj kilku odpowiedziom na pytanie "Dlaczego koty siadają na tobie?".

  1. Koty lubią ciepło

Koty lubią ciepło, a kolana ludzi są zazwyczaj ciepłe. Lubią też solidną powierzchnię, na której mogą oprzeć swoje łapy, co zapewniasz, gdy siadasz.

  1. Łakną więzi i szukają jej u osób, które najbardziej lubią.

Po pierwsze, lubią cię! Koty grawitują w kierunku ludzi, których lubią, i szukają połączenia ze swoimi ulubieńcami. Czasami szukają pieszczot, bo ludzie często głaszczą kota na kolanach. Pieszczoty przypominają im pielęgnację przez mamę, więc większość kotów uwielbia otrzymywać pieszczoty od swoich ulubieńców.

Niektóre koty ugniatają również, gdy siedzą na czyichś kolanach. Kiedy ugniatają, symulują swoje neo-natalne dni, kiedy robili to swoim matkom, aby stymulować przepływ mleka. "To może być zachowanie samokomfortowe, podobnie jak mruczenie" - mówi Marilyn.

  1. Koty siadają na kolanach, bo czują się na nich bezpiecznie

Jedną z odpowiedzi na pytanie "Dlaczego koty siedzą na tobie?" jest to, że niektóre koty czują się bezpieczniej, gdy są na kolanach swojej ulubionej osoby, mówią behawioryści.

Kot siedzący na kolanach mężczyzny

Koty mają silne poczucie samozachowawczości i chcą być bezpieczne. Kiedy czują się bezpiecznie, mogą się zrelaksować i cieszyć się chwilą, i to właśnie wtedy usiądą na twoich kolanach.

  1. Koty siadają na kolanach ze względu na zapach

Certyfikowany behawiorysta kotów, mówi, że koty siedzą na swoich właścicielach, aby uzyskać ich zapach. "Chcą być blisko ciebie, aby mogli wąchać twoją skórę i włosy", mówi.

Jeśli masz szlafrok, który pachnie jak ty, twój kot może usiąść na nim, czy masz go na sobie, czy nie. A jeśli byłeś w schronisku dla zwierząt, twój kot może wykryć wiele innych zapachów zwierząt na tobie i unikać cię. Nie bierz tego do siebie!

  1. Siadając na kolanach, kot okazuje Ci zaufanie

Koty, które siedzą na twoich kolanach, okazują ci swoje zaufanie, a ważne jest, aby odwzajemnić się, szanując to zaufanie.

"Naprawdę muszą ci zaufać, aby usiąść na twoich kolanach". Podkreśla, jak ważne jest, aby nie zmuszać kota do siedzenia na twoich kolanach i dać mu możliwość odejścia. "Kiedy dajesz im ten wybór siedzenia na twoich kolanach lub nie i odejścia, kiedy chcą, stają się bardziej ufni wobec ciebie".