Koty

Dlaczego kot wymiotuję? - najpopularniejsze przyczyny 

Spis treści

Większość właścicieli kotów jest aż nazbyt dobrze zaznajomiona z charakterystycznym chrząkającym odgłosem kocich wymiotów. Ale to, że każdy się z tym spotkał, nie oznacza, że powinno to być regularne zjawisko. 
 
Wymioty u kotów często mogą być wczesną oznaką choroby, dlatego należy uważać, aby nie przeoczyć tej ważnej zmiany w stanie zdrowia kota.

Jak często koty wymiotują?

Kiedyś uważano, że niektóre koty po prostu "wymiotują", ale teraz wiadomo, że przewlekłe wymioty są oznaką ukrytego problemu. To normalne, że koty mają sporadyczne kulki włosów z powodu ich starannej pielęgnacji (dowiedz się który z kotów wymaga nieustannego szczotkowania), ale wymioty, które nie są związane z kulkami włosów są oznaką problemu medycznego

Rodzaje wymiotów u kotów

Koty mogą wymiotować z wielu różnych powodów, a wygląd wymiocin może się różnić w zależności od przyczyny. 
 
Wymiotujący kot
 
Większość właścicieli kotów jest zaznajomiona z kulami włosowymi, które powstają, gdy kot połyka duże ilości włosów podczas normalnej pielęgnacji. 
 
Wymiociny z innych, poważniejszych przyczyn mogą zawierać:
 • krew,
 • żółć,
 • śluz
 • częściowo strawiony pokarm.
Częstotliwość, czas i wygląd wymiotów to ważne czynniki, które należy omówić z lekarzem weterynarii.
 
Pomocne dla rodziców zwierząt może być również uświadomienie sobie różnic pomiędzy wymiotami a regurgitacją
 
Wymioty to siłowe wydalanie treści żołądka i górnego odcinka jelit, natomiast regurgitacja to wydalanie treści z jamy ustnej, gardła i przełyku. Wymioty są procesem aktywnym, często trwającym kilka minut, podczas których kot może źle wyglądać, ślinić się, rechotać, wykazywać wzdęcia brzucha, a w końcu wymiotować. 
 
Z drugiej strony, regurgitacja następuje szybko i często bez ostrzeżenia. W ciągu jednej minuty kot czuje się dobrze, a potem nagle "pluje", nie cofając się ani nie dysząc. Ustalenie, który z tych dwóch procesów występuje u Twojego kota, może pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi weterynarii zawęzić możliwe przyczyny problemu.

Schemat kolorów wymiocin kota

Rodzice zwierząt często próbują zdiagnozować przyczynę wymiotów swojego kota na podstawie koloru lub konsystencji wymiocin. Niestety, diagnoza nie jest taka prosta. Kolor wymiocin kota może się różnić w zależności od wielu czynników. 
Wymiociny
 
Z tego powodu kolor nie jest niezawodnym sposobem na zdiagnozowanie przyczyny wymiotów Twojego kota. Poniższy schemat może okazać się pomocna, jednak należy porozmawiać z lekarzem weterynarii.
 

Kolor wymiocin kota-Możliwe znaczenie

 • Żółty, pomarańczowy lub brązowy -->Może być spowodowany obecnością częściowo strawionego pokarmu i żółci w żołądku.
 • Czerwony lub różowy -->Może wskazywać na obecność krwi. Może być spowodowany spożyciem obcych materiałów lub barwników stosowanych w karmie i przysmakach dla kotów.
 • Przezroczysty lub biały --> Może wystąpić w wyniku cofnięcia się śliny z przełyku lub gdy kot wymiotuje przy pustym żołądku.
 • Zielone -->Mogą czasami wystąpić z powodu obecności żółci lub z powodu spożycia przez kota zielonych ciał obcych lub pokarmów zawierających zielone barwniki.
 • Czarne lub brązowe --> Czarne lub brązowe wymiociny kota, które wyglądają jak fusy z kawy, mogą być oznaką krwawienia w przewodzie pokarmowym i powinny być niezwłocznie zbadane przez lekarza weterynarii.

 

Należy pamiętać, że nie jest to absolutnie wyczerpująca lista i Twój kot musi udać się do lekarza weterynarii w celu dokładnego zdiagnozowania problemu.

Najczęstsze przyczyny wymiotów u kotów

Kule włosowe

Kiedy koty się liżą, ich szorstkie języki wyciągają luźne futro z ich sierści, które następnie jest połykane. Duże ilości włosów mogą gromadzić się w żołądku i nie są łatwo trawione, co prowadzi do wymiotów kota kulą włosową. Ta przyczyna wymiotów zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli Twój kot często ma kule włosowe, możesz chcieć porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii.

Zapalenie żołądka i jelit

Zapalenie żołądka i jelit to termin oznaczający rozstrój żołądka, który może wystąpić między innymi w wyniku niedyskrecji żywieniowej, toksyn lub skutków ubocznych leków. Niektóre przyczyny zapalenia żołądka i jelit są łagodne i ustępują samoistnie, ale inne mogą być bardziej poważne i będą wymagały uwagi weterynarza.
Kot u weterynarza

Ciała obce lub przeszkody

Jeśli Twój kot zje ciało obce - np. zabawkę, kawałek sznurka, gumkę do włosów lub inne ciało obce - może to spowodować zablokowanie i uszkodzenie przewodu pokarmowego, co może prowadzić do wymiotów. Ta przyczyna wymiotów jest poważna i wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

Alergie pokarmowe i zapalne choroby jelit

Alergie są dość rzadkie u kotów, ale mogą prowadzić do wymiotów z powodu stanu zapalnego przewodu pokarmowego, który pojawia się po zjedzeniu przez kota pokarmu wywołującego alergię. Niektóre koty mogą również doświadczać przewlekłej biegunki w wyniku tych schorzeń.

Choroby ogólnoustrojowe

Choroby przewlekłe, takie jak:
 • choroby nerek,
 • zapalenie trzustki,
 • nadczynność tarczycy,
mogą powodować nudności i przewlekłe wymioty z powodu różnych mechanizmów. Zajęcie się tymi przyczynami wymiotów wymaga zidentyfikowania choroby podstawowej, a wiele z tych schorzeń wymaga leczenia przez całe życie.

Pasożyty 

Ta przyczyna wymiotów jest bardziej powszechna u kociąt, ale może wystąpić u zwierząt w każdym wieku. Niekiedy właściciele zwierząt mogą nawet zauważyć w wymiocinach żywe robaki. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie pasożytów często rozwiązuje problem wymiotów.
Kotek ma pasożyty

Rak

Nowotwory przewodu pokarmowego są dość powszechne u kotów i mogą powodować wymioty poprzez zakłócanie normalnego trawienia. Nowotwory w innych obszarach ciała mogą również powodować nudności, dyskomfort i złe samopoczucie, które również mogą prowadzić do wymiotów. 

Wymioty u kota: Kiedy należy się martwić?

To normalne, że Twój kot od czasu do czasu wypuszcza kulkę sierści, ale każda zmiana w częstotliwości, objętości lub konsystencji wymiotów jest powodem do niepokoju. 
 
Wymioty u kotów są szczególnie niepokojące, jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak:
Jeśli zauważysz te objawy u swojego zwierzaka, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dalszych wskazówek.