Koty

Dlaczego koty gryzą?

Kot gryzący palec właściciela
 
Koty dużo gryzą. Powodów dla których kot może nagle zacząć gryźć niesprowokowany jest wiele. Ważne jest, aby zrozumieć, że gryzienie kota nie zawsze jest wywołane jego agresją.
 
Koty są naturalnymi drapieżnikami, dlatego gryzienie, skakanie i drapanie pazurami, stanowią dużą część ich zabawy. Zezwolenie na tego typu upust naturalnego instynktu jest dla kotów ważne, ale istnieje cienka granica między angażowaniem się w stymulującą zabawę a przyzwalaniem na agresywne zachowanie.

Dlaczego koty gryzą?

Istnieje wiele powodów, dla których koty gryzą, i ważne jest, aby zrozumieć, co Twój kot próbuje przekazać przez gryzienie. Mogą próbować wysłać wiadomość lub mogą chcieć, abyś przestał coś robić.
 
Najczęściej, gdy koty gryzą, próbują powiedzieć, że nie podoba im się kontakt, który aktualnie otrzymują. W przypadku kotów istnieje bardzo cienka granica między przyjemnym trzymaniem a irytującym głaskaniem, więc podczas gdy właściciel może pomyśleć, że ugryzienie przyszło znikąd, dla kota działanie to jest całkowicie uzasadnione.

Nagłe ugryzienie kota podczas głaskania

Jedną z najczęstszych skarg właścicieli kotów jest nagła zmiana postawy, która może nastąpić podczas głaskania: w jednej sekundzie kot kot mruczy z zadowolenia, w następnej atakuje pazurami i gryzie!
 
Trudno powiedzieć, kiedy twój kot ma dość głaskania, ale nauka czytania mowy ciała kota pomoże ci zobaczyć, kiedy może nadejść ugryzienie. Twój kot wysyła wiadomość w tej sytuacji: ma dość. Szanując to i pozwalając swojemu kotu robić swoje, zamiast nalegać na dalsze pieszczoty, zmniejszasz prawdopodobieństwo agresywnego zachowania i ponownego ukąszenia.

Dlaczego kot gryzie podczas zabawy?

Koty często gryzą podczas zabawy, ponieważ wyrażają swój naturalny instynkt łowiecki. Możesz zniechęcać do takich zachowań, chwaląc ich za delikatną zabawę podczas sesji budowania więzi. Za każdym razem, gdy twój kot angażuje się w zabawę, która używa łap, ale nie pazurów lub zębów, nagradzaj go dużą ilością uczuć i nagrodą lub smakołykiem (np. pyszną mieszanką trawy dla kotów.
 
Możesz również pomóc im ćwiczyć ten naturalny instynkt, dostarczając im zabawki, które mogą gryźć i drapać do woli, nie powodując żadnych rzeczywistych obrażeń. Kiedy kot używa swoich zabawek do gryzienia i drapania, wzmocnij jego dobre zachowanie czułością i smakołykiem. Może to być jeden z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie kota przed gryzieniem w innych sytuacjach, zwłaszcza gdy wymusza się przekaz podczas zabaw.

Agresywne gryzienie kota

Ugryzienie kota jest często tylko ostrzeżeniem lub wyrazem nadmiernej ekscytacji zabawą. Czasami jednak, może stać się wyrazem agresji. Gryzienie podczas zabawy jest dość łatwe do odróżnienia od agresywnych ataków: te małe uszczypnięcia nie powodują obrażeń i szybko się kończą. 
 
Agresywnemu gryzieniu kota często towarzyszy syczenie, plucie i defensywna, łukowata postawa. Staraj się unikać wpuszczania zwierzaka do sytuacji, w których staje się agresywny. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku kotów przebywających na świeżym powietrzu, które borykają się ze sporami terytorialnymi lub kotów, które mają historię znęcania się i łatwo się boją.
 
Ważne jest, aby powstrzymać koty przed gryzieniem przez agresję, tak aby swoje mały kły zostawiły na rozprawienie się z posiłkiem, a wyposażone w pazurki łapki na walkę z kocim żwirkiem. Twoje zwierzę powinno nauczyć się, że tego rodzaju zachowanie jest niedopuszczalne lub będzie nadal używać go jako sposobu wyrażania strachu lub frustracji. Nawet jeśli trenujesz kota, aby przestał gryźć, wszystkie zwierzęta mogą od czasu do czasu zapomnieć o lekcjach i działać instynktownie.
Zawsze wzmacniaj dobre zachowanie przysmakami i nigdy nie próbuj fizycznie dyscyplinować swojego zwierzaka: nie zrozumie on przesłania w ten sposób.

Jak oduczyć małego kota gryzienia dłoni?

Nie martw się, gdy Twój kociak zacznie gryźć i skakać z innymi zwierzętami oraz podczas zabawy z Tobą. To dla nich naturalna forma nauki przez zabawę. Ćwiczą za dania, bo w nocy przecież, muszą polować na zdobycz! (A przynajmniej tak podpowiada im instynkt.)
 
Nigdy nie zachęcaj kota do gryzienia ludzkich palców u rąk i nóg. Daj im dużo zabawek do ćwiczeń i nagradzaj ich za ich wykorzystanie. Nauczanie kociąt od najmłodszych lat, że gryzienie jest niedopuszczalne jest najskuteczniejszym sposobem oduczenia pupili, gryzienia ludzkich stóp i dłoni.