Koty

Dlaczego koty liżą (myją) się na wzajem?

Z tego artykułu dowiesz się:

Według naukowców koty myją się nawzajem z naprawdę prostego powodu - to miłe uczucie! Koty czasami robią to, aby dodać sobie nawzajem otuchy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jeden kot wraca ze stresującej sytuacji.

Dlaczego koty pielęgnują się nawzajem? ...Poznajmy to kocie zachowanie.

Naukowcy nazywają to urocze zachowanie "allogrooming". Allogrooming jest jednym z trzech sposobów, w jaki koty wyrażają spójność w koloniach. Pozostałe dwa sposoby to alorubbing i przekazywanie sygnałów zapachowych. Koty wykorzystują pielęgnację do budowania i utrzymywania spójności społecznej w obrębie swojego gatunku.

Dwa czarne koty myjące się wzajemnie
Dwa czarne koty myjące się wzajemnie

 

Dlaczego Twoje koty wzajemnie się lizą? Badania naukowców

W 2004 roku badacze z University of Georgia obserwowali kocie interakcje społeczne w koloniach kotów wolno żyjących. Zauważyli, że allogrooming występuje wśród kotów, które już nawiązały więź społeczną. Koty spoza kolonii nie są odbiorcami allogroomingu, chyba że zostaną zintegrowane z kolonią. Innymi słowy, koty nie zamierzają pielęgnować innego kota, którego nie znają, co ma całkowity sens. Badacze zaobserwowali, że odbiorcy allogroomingu są zazwyczaj bardzo chętni do współpracy, przechylają i/lub obracają głowę, aby zapewnić dostęp do groomera, często przy tym mrucząc.

Budowanie więzi przez wzajemne mycie

Badacze zaobserwowali również, że koty, które łączy bliższa więź, zazwyczaj angażują się w samodzielne drapanie i pielęgnację oraz na zmianę pomagają sobie w kąpielach. Możemy lepiej nauczyć się, jak traktować nasze własne koty, rozumiejąc samodrapanie i pielęgnację wśród kotów kolonijnych, ponieważ te relacje przenoszą się na ich relacje z ludźmi. Kiedy więc głaszczemy i drapiemy nasze koty po głowie i szyi, w pewnym sensie pielęgnujemy je w miejscu, w którym koty zazwyczaj pielęgnują się nawzajem. Być może zauważyłeś, że koty lubią, kiedy człowiek pieści je po głowie i szyi.

Język kociej mamy

Kiedy kocięta przychodzą na świat, spotykają się z językiem matki. Kocięta polegają na swoich matkach we wszystkim, w tym w kąpieli. To zachowanie jest zarówno oznaką przywiązania, jak i ochrony ze strony ich matek.