Koty

Fakty o kotach rasy maine coon - dowiedz się więcej o tym "łagodnym olbrzymie"

Spis treści

Mity i legendy krążą wokół historii popularnego kota rasy Maine Coon. Ale co jest faktem, a co fikcją? Przeprowadziliśmy dochodzenie i znaleźliśmy kilka fascynujących faktów na temat tej rasy.

Jedno jest pewne: te "łagodne olbrzymy" (jak często są nazywane) to piękna rasa kotów o charakterystycznej osobowości.

Co jeszcze wyróżnia te wyjątkowe stworzenia? Przyjrzyjmy im się bliżej!

Koty rasy Maine coon uwielbiają wodę!

Być może to z powodu ich wodoodpornego futra, ale te koty uwielbiają zabawy z wodą. Maine coony są silnymi pływakami (w przeciwieństwie do większości kotów) i będą bardziej chętne do współpracy w czasie kąpieli niż przeciętny kot.

Maine coona określa się mianem "łagodnego olbrzyma"

Często mylone z rysiem rudym, Maine coony to ogromne koty o muskularnej budowie. Są to jedne z największych udomowionych ras kotów, które ważą około 4-8 kg (9-18 funtów).Maine coony są czule nazywane "łagodnymi olbrzymami", co jest trafnym przydomkiem dla tego masywnego i towarzyskiego stworzenia.

Maine coony to zabawne kociaki

Czas zabawy jest priorytetem dla tych ciekawskich czworonogów. Maine coon lubi bawić się z ludźmi, więc bądź przygotowany na wiele interakcji.

Maine coony są również bardzo inteligentnymi zwierzętami domowymi i można je wyszkolić do wykonywania prostych sztuczek na komendę. Lubią bawić się w aportowanie, co czyni je idealnymi dla bardziej aktywnych właścicieli zwierząt. Pamiętaj tylko żeby nie bawić się z kotem w ten sposób w domu!

Kot rasy Maine Coon

Pochodzenie tej rasy jest niezwykle interesujące 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kot Maine coon nie jest wynikiem połączenia w parę kota i szopa. I jest równie mało prawdopodobne, że zostały one wysłane do Ameryki przez Marię Antoninę podczas jej udaremnionej próby ucieczki z Francji, jak niektórzy mogli by przypuszczać.

Wiemy natomiast, że Maine coon jest najstarszą rasą kotów pochodzącą z Ameryki (a konkretnie ze stanu Maine) i możliwe, że rasa ta powstała, gdy Wikingowie i inni europejscy żeglarze przybyli do Ameryki z długowłosymi kotami, które były hodowane z rodzimymi kotami krótkowłosymi i voila - rasa Maine coon została wyprodukowana.

Możesz chodzić z kociakiem tej rasy na smyczy

Kot na smyczy? Nie tak zadziwiające, jak mogłoby się wydawać. Kolejną uderzającą cechą, która odróżnia koty Maine coon od reszty ich kocich krewnych jest ich zdolność do bycia szkolonymi na smyczy.

Podobnie jak wysoce inteligentny kot Savannah, piękne koty rasy Maine Coon lubią eksplorować okolicę wraz ze swoimi właścicielami. Cierpliwością i starannym szkoleniem możesz doprowadzić do momentu, w którym bez przeszkód będziesz spacerować po okolicy ze swoim futrzanym przyjacielem.

Pamiętaj: chociaż mogą zachowywać się jak psy, maine coony są nadal kotami. Ich szyje nie wytrzymują takiego nacisku, jakiego używałbyś podczas chodzenia z psem na smyczy. Zamiast zwykłej smyczy dla psa możesz użyć kurtki spacerowej lub szelek wykonanych specjalnie dla kotów rasy maine coon o wyjątkowej budowie.

Koty rasy maine coon potrafią śpiewać!

Koty te komunikują się za pomocą osobliwego ćwierkania, bardzo niepodobnego do znanego kociego miauczenia.

Koty te z pewnością nie cierpią na problemy z komunikacją. Nie wstydzą się wokalizować, aby zwrócić na siebie uwagę.

Te koty zostały stworzone do warunków zimowych

Maine coony rozwinęły pewne cechy fizyczne, które miały pomóc im przetrwać surowe zimy w Nowej Anglii. Mają łapy jak rakiety śnieżne i wodoodporne futro, które jest szczególnie długie w okolicach dolnych partii ciała. Ta luksusowa sierść utrzymuje je w cieple na śniegu i lodzie.

Maine coon z puszystym ogonem

Mogą również owinąć swój charakterystyczny długi, krzaczasty ogon wokół ciała, aby było im jeszcze cieplej. Tak przytulnie.

Maine coony mają uroczy temperament

Słodkie usposobienie Maine coonów sprawiło, że rasa ta zyskała kolejny tytuł "psów świata kotów". Te przyjazne koty dobrze dogadują się z ludźmi i innymi zwierzętami. Lubią towarzystwo swoich ludzi i wykazują zainteresowanie tym, co robisz.

Nie są przesadnie wymagające w stosunku do Twojej uwagi, ale nadal z radością zwiną się w kłębek na Twoich kolanach - jeśli tylko się zmieszczą!

Zostały  z powodzeniem sklonowane

W 2004 roku kotek Maine coon o imieniu Little Nicky przeszedł do historii jako pierwsza znana sprzedaż sklonowanego zwierzaka.

Kobieta z Teksasu zapłaciła 50 000 dolarów (39 000 funtów), aby zlecić kalifornijskiej firmie biotechnologicznej sklonowanie jej martwego kota. Pomimo powstałych kontrowersji, właściciel Little Nicky twierdzi, że klon był identyczny z oryginalnym Nicky.

Maine coon wystąpił w filmach o Harrym Potterze

Być może pamiętasz kudłatego kota przemierzającego korytarze Hogwartu w ukochanych filmach o Harrym Potterze. To pani Norris - Maine coon, towarzyszka opiekuna zamku, Argusa Filcha.

Jednak w przeciwieństwie do typowego zadbanego i wytrzymałego kota rasy maine coon, J.K. Rowling opisała w swoich książkach panią Norris jako kotkę wychudzoną i niechlujną. Aby zwalczyć tę rozbieżność, artyści makijażu zwierząt używali specjalnych produktów, aby osiągnąć bardziej poszarpany i niechlujny wygląd dla swoich kocich protegowanych.

Pani norris

Koty rasy maine coon często posiadają gen dodatkowych palców u nóg

Gen dla dodatkowych palców u nóg jest dominujący, co oznacza, że kot polidaktylowy ma 50% szans na przekazanie genu Pd swojemu potencjalnie zamożnemu potomstwu. Fani Maine Coon uważają, że dodatkowe palce pomagają kotom przedostawać się przez śnieg, łapać myszy i wspinać się na statki lepiej niż przeciętnemu kotu.

Z tak uroczym wyglądem i osobowościami, nic dziwnego, że koty Maine coon są tak popularne. Koty te są inteligentne, wspaniałe i czułe. Jak można ich nie kochać?