Gryzonie

Idealna klatka dla chomika - czym się kierować? 

Spis treści

Chomiki to bardzo aktywne zwierzątka i w naturze przemierzają kilometry w nocy. Potrzebują tak dużej klatki, jaką tylko możesz im zapewnić. Większe rasy, takie jak chomiki syryjskie, będą potrzebowały więcej miejsca niż mniejsze chomiki karłowate np. chomik dżungarski.

Należy zapewnić im wiele rzeczy, które pozwolą im zachować aktywność i naturalne zachowania, takich jak zabawki, akcesoria do gryzienia i miejsce do założenia gniazda.

Właściwa klatka dla Twojego chomika

Chomiki uwielbiają kopać i wspinać się, dlatego dobrze sprawdzają się klatki posiadające głęboką plastikową kuwetą i metalowe pręty. Możesz zapewnić im miejsce do kopania, a także cos po czym gryzoń może się wspinać.

Chomik w klatce

Upewnij się, że wybrałeś klatkę, która jest wystarczająco duża dla Twojej rasy chomika - w razie wątpliwości, im większa tym lepiej, minimalne wymiary klatki rzadko kiedy są przez chomiku akceptowalne. Klatka musi mieć dużą powierzchnię użytkową i wystarczająco dużo miejsca na rury i różne poziomy. Z powodu zamiłowania gryzoni do wspinaczki akwarium raczej się nie sprawdzi. W klatkach dużo łatwiej zamontować poidełko i kołowrotek dla gryzonia co stanowi dodatkowy plus.

W domu Twojego chomika powinno znajdować się wiele rzeczy, które zapewnią mu aktywność i rozrywkę. Idealna klatka będzie zawierać:

  • Mnóstwo skrzynek lęgowych i obszarów do spania. Poniżej możesz przeczytać więcej o tym, jak zapewnić je swojemu chomikowi.
  • Kołowrotek w klatce może pomóc utrzymać aktywność Twojego chomika. Powinien być on możliwie jak najszerszy i mieć solidną powierzchnię do biegania. Plastikowe kółka są najlepsze dla Twojego nowego zwierzęcia.
  • Mnóstwo zabawek i gier interaktywnych, aby się nie nudziły. Chomiki lubią wspinaczkę, tunele, drabinki, rurki, półki, kartonowe pudełka i inne interaktywne zabawki. Zabawki i klatka powinny być co tydzień takie same, ponieważ nagłe zmiany są dla chomików stresujące.
  • Klocki do gryzienia i (nieobrobione) gałęzie z miękkiego drewna, aby pomóc im ścierać zęby.
  • Miska na karmę i poidełko na wodę to niezbędne elementy wyposażenia klatki gryzonia
Chomik na kołowrotku

Wszystkie chomiki uwielbiają kopać i grzebać. Na dnie kuwety muszą mieć głęboką warstwę trocin lub kompostu do roślin doniczkowych. Jest to szczególnie ważne dla chomików karłowatych min. chomika dżungarskiego czy chomika syryjskiego, ponieważ kopanie jest naprawdę ważną częścią ich naturalnego zachowania.

Najlepsze miejsce w domu dla chomików

Nasze domy mogą być hałaśliwymi i stresującymi miejscami dla małych zwierząt domowych, takich jak chomiki. Aby zapewnić im jak najwięcej radości, upewnij się, że:

  • Ich klatka jest umieszczona w cichej, spokojnej części domu. Powinna znajdować się z dala od ruchliwych pomieszczeń i nie w pobliżu telewizora lub systemu muzycznego. Głośne dźwięki i wibracje powodują, że chomiki są zestresowane.
  • Utrzymuj stałą temperaturę pomiędzy 18-21C, z dala od przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Chomiki stają się senne i zaczynają hibernować, jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 10C.
  • Upewnij się, że ich klatka jest bardzo bezpieczna - chomiki są fantastycznymi uciekinierami!

Budki lęgowe: miejsce do ukrycia się i odpoczynku

Chomiki spędzają większość dnia śpiąc, dlatego bardzo ważne jest, aby miały do wyboru wygodne budki lęgowe, w których będą mogły odpoczywać. W naturze chomiki są zwierzyną łowną i to naturalne, że chcą się ukryć, jeśli czują się przestraszone. Skrzynki lęgowe zapewniają im również bezpieczną i pewną kryjówkę.

Upewnij się, że budka lęgowa zapewnia im ciche i ustronne miejsce do odpoczynku w ciągu dnia.

Rodzina chomików

Zapewnij im dużo bezpiecznego materiału do wypełnienia budki lęgowej. Idealna jest rozdrobniona biała rolka kuchenna lub materiał ściółkowy na bazie ubrań.

Nie używaj rozdrobnionej gazety, ponieważ tusz może być toksyczny dla chomików.

Nie podawaj chomikom waty. Może ona spowodować niebezpieczne zatory w ich żołądku, jeśli ją zjedzą, i może owinąć się wokół ich nóg.

Utrzymywanie chomika w czystości

Musisz regularnie czyścić klatkę swojego chomika, aby upewnić się, że jest to zdrowe i higieniczne miejsce do życia dla niego. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy chomik nie śpi, zamiast budzić go i przenosić, kiedy próbuje zasnąć.

Raz w tygodniu dokładnie wyczyść klatkę za pomocą bezpiecznego dla zwierząt środka czyszczącego. Możesz je kupić w sklepach zoologicznych.

Zachowaj z powrotem garść ściółki, która była używana przez Twojego chomika, ale jest czysta i sucha. Dodaj ją z powrotem do ich budki lęgowej razem ze świeżą ściółką. Dzięki temu w ich budce nadal będzie pachniało jak w domu!

Chomiki są stworzeniami stałymi i nagłe zmiany są dla nich stresujące. Kiedy sprzątasz ich klatkę, staraj się nie zmieniać zbyt wiele. Dzięki temu wszystko będzie znajome i wygodne dla Twojego zwierzaka.