Króliki

Ile żyje królik? Jak zapewnić długie życie pupilowi?

Spis treści

Każdy chce, aby jego pupil żył długo i zdrowo. Do tej pory długość życia kotów i psów jest dość powszechnie znana. Króliki, z drugiej strony, są nieco bardziej skomplikowane, chociaż oczywiście mają średnią długość życia, taką jak psy czy koty.

Niezależnie od tego, czy masz przyjaciela królika od lat, czy dopiero zastanawiasz się nad jego kupnem, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak długo żyją i poznać kilka wskazówek, jak utrzymać królika w jak najlepszym zdrowiu przez całe jego życie.

Średnia długość życia królika - wyjaśnienie

Królik domowy zazwyczaj żyje od 8 do 12 lat, w przeciwieństwie do dzikich królików, które mogą żyć tylko kilka lat, ponieważ mają do czynienia z chorobami, głodem i drapieżnikami.

Króliczek w trawie

Chociaż istnieje wiele ras królików np. królik baranek, lub popularny królik miniaturka, trudno jest określić, czy konkretne rasy żyją dłużej niż inne. Jednakże, większe rasy często mają krótsze życie niż mniejsze króliki.

Ogólnie rzecz biorąc, króliki żyją obecnie dłużej dzięki połączeniu specjalnie wyszkolonych weterynarzy i lepszej wiedzy na temat tego, jak króliki powinny żyć i co powinny jeść.

Jak sprawić, by Twój królik żył dłużej

Króliki nie są tak łatwe w utrzymaniu, jak się wydaje, a długie życie królika zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze właściciel się nimi opiekuje. Wiele wskazówek, które pomogą Twojemu królikowi żyć długo, mieści się w czterech ważnych obszarach:

1. Jedzenie właściwe dla króliczka

Większość diety królika powinno stanowić luźne siano, a nie komercyjne granulki, które były popularne w przeszłości. Króliczek potrzebuje diety bogatej w błonnik, pełnej zielonych liści, takich jak endywia i jarmuż. Przysmaki powinny być podawane oszczędnie (i pomyśl dwa razy zanim chwycisz kolorowe pudełko w sklepie spożywczym). Zaleca się podawanie króliczkom:

  • mięty,
  • plasterków marchewki,
  • owoców jako okazjonalny przysmak.

2. Bezpieczna przestrzeń do życia dla zwierzaka

Zabezpieczony przed królikami pokój lub jest koniecznością. Zaleca się kojce o powierzchni 16 stóp kwadratowych, ale powinno się również pamiętać, że króliki powinny mieć dużo czasu na aktywność poza kojcem - około trzech lub czterech godzin dziennie.

Mały biały królik

Zanim pozwolisz królikowi swobodnie poruszać się po swoim domu:

  1. Zakryj wszystkie przewody,
  2. Przenieś książki z dolnych półek,
  3. Upewnij się, że nie ma dostępu do żadnych specjalnych mebli,
  4. Upewnij się, że  nie ma dostępu do schodów lub wysokich miejsc, ponieważ może wskoczyć na górę, ale często zrani się próbując zejść z powrotem.

Trzymanie Twojego królika w domu jest również kluczowe. Prawdą jest, że dzikie króliki żyją na zewnątrz, ale zazwyczaj żyją mniej lat niż króliki domowe. Trzymanie królików na zewnątrz nie jest idealnym rozwiązaniem ze względu na warunki pogodowe i zagrożenie ze strony drapieżników.

3. Opieka weterynaryjna nad królikiem

Powodem, dla którego króliki żyją dziś dłużej jest to, że weterynarze po prostu wiedzą o nich więcej i wielu z nich ma specjalne przeszkolenie do opieki nad królikami.

Zabierz królika do weterynarza jak tylko go dostaniesz i powracaj na coroczne kontrole, jeśli nie ma widocznych problemów zdrowotnych.

Częste wizyty weterynaryjne są szczególnie ważne dla starszych królików, które mogą doświadczać gwałtownych zmian w krótkim czasie. Kastracja i sterylizacja może również zwiększyć oczekiwaną długość życia, ponieważ niesterylizowane samice są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka macicy i sutka. Zanim zdecydujesz się na weterynarza, zapytaj o jego doświadczenie, w tym o to, ile królików zazwyczaj przyjmuje w ciągu tygodnia.

4. Zabawki i stymulacja umysłowa

Króliki mają tendencję do szybkiego nudzenia się zabawkami, a jeśli nie są one stymulowane psychicznie można oczekiwać, że przyłapiesz je na kopaniu dziur w dywanie lub żuciu listwy przypodłogowej. Zaleca się dawanie królikowi nowych zabawek do odkrycia, kiedy tylko jest to możliwe. Zabawki nie muszą być koniecznie kupione w sklepie: Kartonowa rurka po papierze toaletowym wypchana sianem może być niekończącą się zabawą dla królika.

Królik z piłeczką

Częste przyczyny śmierci u królików

Jedną z powszechnych przyczyn śmierci u królików jest zastój żołądkowo-jelitowy, który może szybko zabić królika. Zastój żołądkowo-jelitowy może mieć wiele przyczyn, od stresu, przez odwodnienie, aż po blokadę.

Oznaki, na które należy zwracać uwagę to królik, który nie je lub ma mniejsze odchody niż zwykle. Inne częste przyczyny śmierci to udar cieplny (u królików przebywających na zewnątrz), urazy, zatrucia, choroby zakaźne, rak i ataki serca spowodowane stresem.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zwracać uwagę na zdrowie swojego królika i skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli coś wydaje się być nie tak.

Króliki mają tendencję do ukrywania swoich chorób, więc kiedy zauważysz, że królik nie czuje się dobrze, prawdopodobnie nie czuje się dobrze od jakiegoś czasu.