Koty

Jak często i ile karmić kota? Poradnik od podstaw

Kot jedzący suchą karmę, karmiony 2 razy dziennie

Spis treści

Jest to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają nowi właściciele kotów, i nie bez powodu! Koty są notorycznie wybredne w kwestii jedzenia i jeśli nie będziesz ostrożny, możesz doprowadzić do przekarmienia kota lub niedokarmienia go.

Dlatego tak ważne jest, abyś wiedział, jakiego rodzaju pożywienia potrzebuje Twój kot. A co jest lepszym sposobem na rozpoczęcie niż odpowiedź na pytanie "Ile powinienem karmić mojego kota?".

Istnieje kilka czynników, które pomogą Ci określić, ile kalorii potrzebują Twoje koty każdego dnia. Ale zanim przejdziemy do tych szczegółów, dowiedzmy się nieco więcej o żywieniu kotów.

Karmienie kota - podstawy

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu zmiennych, w tym od wagi i wieku kota, od tego, czy karmisz go mokrą czy suchą karmą, od poziomu aktywności kota oraz od tego, czy jest w ciąży lub karmi.

Ważne jest również, aby wiedzieć, jakiego rodzaju karmę podajesz swojemu kotu. Gęsta, wysokiej jakości sucha karma dla kota będzie zawierała więcej składników odżywczych w przeliczeniu na masę niż karma niskiej jakości, więc będzie wymagała mniejszych porcji, aby dostarczyć kotu tę samą ilość składników odżywczych.

Wielu właścicieli kotów pozwala swoim kotom na swobodny dostęp do suchej karmy uzupełnianej raz lub dwa razy dziennie karmą z puszki. Ten rodzaj diety nie musi być zły, jeśli podajesz karmę wysokiej jakości - oznacza to jedynie, że musisz zachęcać kota do picia większej ilości wody, aby mógł zrekompensować to, czego nie dostaje w karmie w puszkach. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie kota, zwłaszcza jeśli jest to znacząca zmiana.

Kiedy karmić kota?

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć po przywiezieniu nowego kota do domu, jest utrzymanie spójnego jadłospisu i harmonogramu. Koty są bardzo wrażliwe na zmiany, a nowy kot będzie miał do czynienia z dużym stresem związanym z nowym środowiskiem, więc utrzymanie stałego pożywienia i harmonogramu ułatwi mu przejście i sprawi, że rozstrój jelit będzie na wyciągnięcie ręki.

Kiedy będziesz gotowy do przejścia na własne jedzenie i harmonogram, musisz określić, jakim rodzajem karmy będziesz go karmić (mokrą czy suchą, surową czy kombi), a także, korzystając z liczby kalorii w każdym pokarmie, określić, ile którego rodzaju karmić.

Kot karmiony suchą karmą jasna sierść żółte oczy zdrowe zęby

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się ile karmić kota jest zapoznanie się z jego dziennym zapotrzebowaniem na kalorie.

Przeciętny 3,5 kg dorosły kot potrzebuje około 240 kalorii dziennie, a typowa wielkość porcji suchej karmy to około 300 kalorii, podczas gdy mokra karma zawiera 250 kalorii na 170 gramów puszki.

Jeśli karmisz swojego kota mieszanką suchej i mokrej karmy, odmierzaj dzienną porcję karmy do podajnika na suchą karmę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że stanie się ona nieświeża i będzie wymagała wyrzucenia.

Jak często karmić kota?

To, jak często karmić kota, może być uzależnione od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek kota, a drugim to, czy karmisz swobodnie suchą karmą przez cały dzień, czy też nie.

Jeśli karmisz kota tylko dwa razy dziennie, to będziesz musiał go karmić nieco obficiej niż gdybyś karmił go trzy razy dziennie. Jeśli karmisz kota suchą karmą przez cały dzień, najlepiej jest podawać mu około 20% masy ciała każdego dnia w postaci suchej karmy. Jeśli podajesz karmę z puszki, najlepiej podawać około 60% ilości, którą podawałbyś przy diecie opartej wyłącznie na suchej karmie. Jeśli Twój kot ma nadwagę, zmniejszaj ilość podawanej mu karmy o 10% każdego dnia, aż osiągnie idealną wagę. Możesz również użyć wagi, aby regularnie ważyć swojego kota i odpowiednio się dostosować.

Czy Twój kot je wystarczająco dużo?

Czy martwisz się o wagę swojego kota? Cóż, powinieneś. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia kota, ale także dla Twoich relacji z nim.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia kota na właściwą drogę jest upewnienie się, że spożywa on wystarczającą ilość pokarmu. Jeśli nie, może być bardziej podatny na zachorowanie lub rozwinięcie innych problemów zdrowotnych.

Aby sprawdzić, czy Twój kot je wystarczająco dużo, pomacaj jego kręgosłup i żebra. Jeśli żebra i kręgosłup prześwitują przez skórę, kot jest zbyt chudy. Jeśli nie czujesz żeber, Twój kot ma prawdopodobnie nadwagę. Dostosuj odpowiednio jego porcje.

Uchronienie kota przed otyłością jest o wiele łatwiejsze niż zmuszanie go do diety. I sprawi, że zarówno Ty, jak i Twój kot będziecie o wiele szczęśliwsi!