Koty

Ile żyją koty? Wiek kota w przeliczeniu na ludzkie lata

Koci rodzice chcą wiedzieć, jaka będzie oczekiwana długość życia ich pupila. Informacja ta pomaga w praktycznym planowaniu i emocjonalnym przygotowaniu się do odejścia zwierzaka. Chociaż nikt nie jest w stanie dokładnie określić długości życia danej jednostki, statystyki pozwalają nam odpowiedzieć na pytanie "Jak długo żyją koty?" w sposób ogólny.

Średnia długość życia kota

Oczekiwana długość życia kotów, która jest podawana w tekstach źródłowych jest różna, ale dobrą, średnią wartością jest 10 do 15 lat. Inna statystyka, którą lekarze weterynarii często wykorzystują w praktyce jest następująca:
  • koty, które spędzają dużo czasu bez nadzoru na zewnątrz, dożywają zazwyczaj około 7 lat
  •  koty przebywające wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych mogą dożyć około 14 lat.
 
Te liczby mogą wydawać się niskie, ale stanowią średnią długości życia starych, zadbanych kotków, nieszczęśliwych osobników, które zmarły przedwcześnie z powodu choroby lub wypadku i wszystkich pomiędzy.

Praktyczny przykład

Oto przykład bazujący na dość typowym miocie czterech kotów. Senior grupy dożywa 18 lat, a kolejne z rodzeństwa umiera na choroby związane z wiekiem w wieku 15 lat. Jak na razie wszystko jest w porządku. Jednak jeden z członków miotu uległ chorobie zakaźnej jako kociak, a czwarty kot został zabity przez samochód w stosunkowo młodym wieku 10 lat. Jeśli spojrzeć na miot jako całość, to pomimo długowieczności dwóch kotów, plasują się one w dolnej granicy przedziału 10-15 lat długości życia.
Miot czterech kociąt w wieku dwóch tygodni

Przeliczenie kocich lat na lata ludzkie

Innym sposobem na odpowiedź na pytanie "Jak długo żyją koty?" jest przyjrzenie się różnym wskaźnikom starzenia się zwierząt domowych i ludzi. Innymi słowy, możemy zapytać "Ile lat ma mój kot w latach "ludzkich"?".
 
Często cytowany wzór mówi, że powinniśmy pomnożyć rzeczywisty wiek kota przez pięć, aby uzyskać jego wiek w latach "ludzkich", ale jest to niedokładne, ponieważ koty przeżywają cały okres niemowlęctwa, dzieciństwa i dużą część okresu dojrzewania w pierwszym roku życia. Poniższy wykres znacznie lepiej przedstawia porównanie etapów życia człowieka i kota: 

Człowiek - ekwiwalent wieku

Wiek kota
0-1 lat0-1 miesięcy 
2-4 lata2-3 miesiące 
6-8 lat4 miesiące 
10 lat6 miesięcy
12 lat7 miesięcy
15 lat12 miesięcy
21 lat18 miesięcy
24 lata2 lata
28 lat3 lata
32 lata4 lata
36 lat5 lat
40 lat6 lat
44 lata7 lat
48 lat 8 lat
52 lata9 lat
56 lat 10 lat
60 lat 11 lat
64 lata12 lat
68 lat 13 lat
72 lata14 lat
76 lat 15 lat
80 lat 16 lat
84 lata17 lat
88 lat 18 lat
92 lata 19 lat
96 lat 20 lat
 
Kontynuuj dodawanie czterech lat za każdy rok, w którym kot będzie miał szczęście żyć po ukończeniu 20 lat.

Jak zapewnić kotu długie życie?

Najlepszym sposobem na wydłużenie oczekiwanej długości życia kota, niezależnie od sposobu jej obliczania, jest zapewnienie mu doskonałego odżywiania, dużej ilości ruchu i stymulacji umysłowej, wszelkiej niezbędnej opieki weterynaryjnej, w tym profilaktycznej, ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi oraz dużo i dużo miłości i uwagi.