Koty

Jak działa kocimiętka na kota? Czy pojawienie się efektów ubocznych jej stosowania jest możliwe?

Spis treści

Wiele osób zna kocimiętkę, ale nie każdy wie, jakiego rodzaju jest to roślina lub jakie są naukowe podstawy jej wpływu na nastrój i zachowanie kota.

W tym artykule dowiesz się, jak działa kocimiętka, dlaczego koty za nią szaleją i czy istnieje coś takiego, jak kot mający za dużo kocimiętki.

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka, czyli Nepeta cataria, to pospolite zioło należące do rodziny miętowatych. Jest to roślina łatwa do uprawy w Ameryce Północnej, o jasnozielonych liściach przypominających pióra i lawendowych kwiatach.

Kocimiętka w różnej postaci
Infografika przedstawiająca kocimiętkę w trzech postaciach

Liście kocimiętki są używane do produkcji herbaty, a kwiaty łagodzą kaszel. Jest ona również głównym składnikiem niektórych naturalnych sprayów na owady np. komary i muchy.

Jak kocimiętka działa na koty?

Koty mają dodatkowy narząd węchu zwany gruczołem womeronasalnym w dachu jamy ustnej. Ta specjalna ścieżka umożliwia przenoszenie do mózgu zapachów, które są zbierane w nosie i jamie ustnej. Nepetalakton to olejek znajdujący się w liściach kocimiętki, który może powodować zmiany behawioralne u kotów. Aby kot mógł doświadczyć działanie tej substancji, musi poczuć zapach tego specjalnego zioła.

Kocimiętka naśladuje kocie hormony płciowe - feromony, dlatego koty korzystające z tej substancji często wykazują zachowania podobne do kotek w rui (chociaż zarówno samce, jak i samice mogą doświadczać tych efektów).

Kot ocierający się o kocimiętkę
Kot ocierający się o kocimiętkę

Zachowania te mogą obejmować jawne oznaki przywiązania, odprężenia i szczęścia. Inne koty wykazują aktywne zachowania, takie jak figlarność, a czasem nawet agresja.

W przypadku kotów, które mają pozytywne doświadczenia z kocimiętką, może ona pomóc zmniejszyć niepokój, a nawet złagodzić ból. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają stosowanie kocimiętki w celu złagodzenia lęku separacyjnego, jeśli kot będzie pozostawał sam w domu przez dłuższy czas.

Czy koty mogą jeść kocimiętkę? Czy jest ona bezpieczna?

Koty mogą spożywać kocimiętkę i może to być nawet pomocne dla ich układu pokarmowego. W rzeczywistości kocimiętka jest stosowana u ludzi ze względu na swoje właściwości przeciwbiegunkowe. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do spożywania przez kota dużych ilości kocimiętki, ponieważ może to spowodować zaburzenia trawienia.

Czy kocimiętka może być stosowana u kociąt?

Kocimiętka nie jest szkodliwa dla kociąt, ale większość kotów nie reaguje na nią przed ukończeniem 6 miesięcy do 1 roku życia. Niektóre kocięta mogą stanowić wyjątek od tej reguły, ponieważ z biegiem lat ich wrażliwość na kocimiętkę będzie się powoli zwiększać.

Czy koty mogą przedawkować kocimiętkę?

Zbyt duża ilość kocimiętki może powodować problemy zdrowotne u kotów, takie jak wymioty, biegunka, zawroty głowy lub problemy z chodzeniem. Stosuj tylko niewielką ilość na raz, a zawsze możesz omówić z lekarzem weterynarii, jaka ilość jest odpowiednia dla Twojego kota.

Świeża kocimiętka jest silniejsza od suszonej, dlatego nie musisz podawać kotu tak dużej jej ilości. Zaleca się również unikanie silnie skoncentrowanych olejków z kocimiętki ze względu na ich moc.

Czy kocimiętka działa na wszystkie koty?

Nie wszystkie koty reagują na aktywny związek zawarty w kocimiętce. Badania weterynaryjne sugerują, że około 60% kotów reaguje behawioralnie na kocimiętkę. Istnieją również dowody na to, że reakcja kota na kocimiętkę jest cechą dominującą, która jest uwarunkowana genetycznie.

Jak długo działa kocimiętka?

Efekty działania kocimiętki różnią się długością, w zależności od kota. Zazwyczaj zachowania związane z wąchaniem kocimiętki utrzymują się przez około 10 minut, a następnie stopniowo ustępują.

Może minąć nawet 30 minut bez wąchania kocimiętki, zanim kot ponownie stanie się podatny na jej działanie.

Kot z zegarkiem

Kocimiętka z czasem traci swoją moc, dlatego zaleca się przechowywać roślinę w szczelnym pojemniku w celu zachowania maksymalnej świeżości.

Jak stosować kocimiętkę

Kocimiętka jest dostępna w wielu postaciach:

  • Świeża kocimiętka (uprawa własnej rośliny kocimiętki w ogrodzie albo doniczce)
  • Suszona kocimiętka
  • Spray lub bańki z kocimiętki
  • Zabawki wypchane suszoną kocimiętką

Kocimiętka w sprayu jest dobrym rozwiązaniem dla kotów, którym po spożyciu tej rośliny dokucza rozstrój żołądka. Możesz spryskać ulubioną zabawkę kota, jego drzewko lub drapak. Możesz również posypać suszoną kocimiętką kocie drzewko, drapak lub drapak z kartonu albo obtoczyć w niej zabawkę.