Koty

Jak karmić kota? - częstotliwość posiłków 

Spis treści 

Ilość i częstotliwość posiłków zależy od wieku, stanu zdrowia i preferencji Twojego kota.

Sprawdź dział gotowych karm dla zwierząt w lokalnym supermarkecie, a znajdziesz tam dziesiątki różnych rodzajów pożywienia, które zachęcą Twojego kota. Karmiąc pupila zbyt małą ilością lub niewłaściwym rodzajem karmy, nie utrzymasz go w dobrym zdrowiu. Karm go zbyt obficie, a przytyje. Możesz jednak sprawić, że Twój kot będzie miał dobry start, ustalając rutyny żywieniowe. Chociaż karma, którą podajesz swojemu kotu powinna być kompletna i zbilansowana, prosta odpowiedź na pytanie, jak często powinieneś go karmić, brzmi: nie ma prostej odpowiedzi.

Karmienie kota w zależności od wieku

Kocięta wymagają więcej pokarmu na funt masy ciała, aby wspierać swój wzrost niż dorosłe koty, dlatego też powinny być karmione częściej w ciągu dnia. Rosnące kocięta do szóstego miesiąca życia mogą wymagać trzech posiłków dziennie. Od wieku sześciu miesięcy do dojrzałości, większość kociąt będzie dobrze radzić sobie, gdy będą karmione dwa razy dziennie.

Gdy kot staje się dorosły, w wieku około jednego roku, karmienie raz lub dwa razy dziennie jest odpowiednie w większości przypadków. Koty seniorskie, w wieku siedmiu lat i powyżej, powinny utrzymywać ten sam koci jadłospis. Gdy koty osiągną dorosłość, karmienie raz dziennie jest w porządku, o ile są zdrowe i nie mają problemów chorobowych sugerujących powód do innego karmienia.

Kot w różnym wieku

Zdrowie Twojego kota, a rodzaj karmy 

Jeśli twój kot cierpi na problem zdrowotny, taki jak cukrzyca, może być konieczne, aby karmić go w oparciu o to, kiedy jest mu podawana insulina, w zależności od rodzaju. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym jak prawidłowo karmić kota cierpiącego na różnego typu dolegliwości.

Jeśli twój kot ma nadczynność tarczycy, może chcieć jeść przez cały czas. Lecz chorobę. Jeśli jest to problem uleczalny, lecz go, a następnie karm swojego kota normalnie.

Kiedy kot się starzeje, jego zęby mogą się zepsuć, lub może rozwinąć się choroba dziąseł, która może utrudniać żucie suchej żywności. Jeśli dojdą do tego punktu, zaoferuj im jedzenie w puszce lub karmę suchą w drobniejszym rozmiarze bryłek. Możesz również zmiażdżyć karmę suchą i wymieszać ją z wodą, aby ułatwić żucie.

Karma sucha vs karma mokra

Wielu właścicieli kotów karmi tylko suchą żywność swoje koty. Sucha karma jest w porządku, o ile jest kompletna i zbilansowana. Sucha karma może być tańsza niż karma mokra dla kotów w puszkach i może dłużej zachować świeżość. Koty, które jedzą wyłącznie karmy suche, muszą mieć zapewnioną dużą ilość świeżej wody, zwłaszcza jeśli mają skłonność do tworzenia się zatorów w drogach moczowych. Dla wszystkich kotów ważna jest stała dostępność świeżej, czystej wody. Wymieniaj wodę pupilowi raz dziennie .Pamiętaj o tym żeby dokładnie wymyć miski swoich kotów po posiłku. Resztki starej karmy mogą zniechęcić zwierzęta do posiłku.

Jedzące koty

Karma dla kotów w puszkach składa się zazwyczaj w 70-80% z wody i może być podawana jako dodatek do karmy suchej lub zamiast niej. Niektóre koty mogą uważać karmę w puszkach za bardziej smakowitą. Koty te mogą spożywać zbyt duże ilości pokarmu, jeśli mają do niego swobodny dostęp. Oczywiście, może się to zdarzyć również w przypadku karmy suchej. Karma o średniej smakowitości może być lepsza. Jeśli jest ona wyjątkowo smaczna, kot może być bardziej skłonny do przejadania się. Jeśli nie jest ono tak smaczne, kot może być mniej skłonny do przejadania się.

Zbyt duże porcje jedzenia to nie tylko problem ludzi. Ponieważ zalecenia żywieniowe na etykietach karm dla zwierząt są oparte na potrzebach przeciętnego kota, możesz podawać kotu więcej niż to konieczne, jeśli jego potrzeby są niższe niż przeciętne. Jeśli karmisz kota suchą karmą, możesz podawać mu ją o określonych porach posiłków w odmierzonych ilościach. Sucha karma może być również uzupełniona niewielką ilością karmy z puszki, aby uatrakcyjnić posiłki.

Nie ma problemu z mieszaniem tych dwóch rodzajów pożywienia. Upewnij się tylko, że kalorie są takie, jakich potrzebuje Twój kot i nie więcej.

Swobodne karmienie suchą karmą jest do przyjęcia dla kota, który ćwiczy samokontrolę, ale niektóre koty lubią podjadać, a dla nich swobodne karmienie może przysporzyć dodatkowych kilogramów.

Kot oblizuję się jedząc suchą karmę

Jeśli kot potrafi utrzymać swoją wagę, swobodne karmienie z wyboru jest w porządku. Nawet sucha karma pozostawiona kotu do swobodnego karmienia musi być świeża, dlatego pamiętaj, aby każdego dnia podawać mu nowy pokarm. Jeśli swobodne karmienie nie działa, musisz kontrolować, ile jedzą. Kilka małych posiłków może sprawić, że będą czuły się mniej głodne. Ale jeden jest w porządku pod względem odżywczym.

A oto przydatna wskazówka: Jeśli masz wybrednego kota, zmienianie pokarmów od czasu do czasu może pomóc uchronić go przed uzależnieniem się od tylko jednej diety.

Godziny posiłków dostosowane do planu dnia

To, jak często karmisz swojego kota, może zależeć również od Twojego planu dnia. Poranki mogą być gorączkowe, ponieważ dzieci idą do szkoły, a Ty do pracy. W takich okolicznościach karmienie kota może być łatwiejsze wieczorem, kiedy jest spokojniejszy i mniej zajęty. Jeśli dużo biegasz wieczorem, karm kota rano, zanim wszyscy wstaną. Znajdź harmonogram, który będzie pasował do Ciebie i Twojego kota - i trzymaj się go konsekwentnie.

W domu, w którym jest wiele kotów, nie wszystkie koty automatycznie przychodzą na wołanie na kolację, co może utrudniać niektórym z nich zdobywanie pożywienia, chyba że jest ono pozostawione na wierzchu przez cały czas.