Koty

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Kot korzystający z kuwety

Spis treści

Jeśli jesteś dumnym rodzicem małego kota, kwestia jego szkolenia i odpowiedniego wychowania, powinna być dla ciebie priorytetem. Pewnie uspokoi cię informacja, że nauka obsługi kociej toalety jest zazwyczaj dość prostą sprawą.

Zacznijmy od tego, że wiele kociąt przyjeżdża do swoich nowych domów potrafiąc już korzystać z kuwety. Skąd u nich ta umiejętność? Czasem uczą się jej od swojej matki, a czasem zakopują odchody w piasku kierując się swoim instynktem. Jeśli jednak Twój nowy pupil potrzebuje wskazówek, poniższe kroki powinny pomóc.

Jak przygotować się do szkolenia kota z korzystania z kuwety?

Aby rozpocząć wpajanie kociakowi dobrych nawyków toaletowych, będziesz potrzebować kilku rzeczy:

  • Kuwety: Dobrze jest mieć o jedną kuwetę więcej niż liczba kotów, które będą z nich korzystać, więc jeśli to Twój pierwszy kot, zacznij od dwóch. Umieść je w miejscach, do których łatwo się dostać, zapewniając jednocześnie prywatność. Jeśli są zbyt odsłonięte, Twój kotek może nie czuć się wystarczająco bezpieczny, aby z nich korzystać.
  • Żwirek dla kota: Bez względu na to czy zajrzysz do lokalnego sklepu zoologicznego, czy sklepu internetowego, znajdziesz wiele opcji, od niedrogich, nie zbrylających się glinianych ściółek po wysokiej jakości, przyjazne dla środowiska produkty wykonane z materiałów takich jak granulat sosnowy, gazeta z recyklingu czy nawet pszenica. Podczas gdy większość kotów nie jest zbyt wybredna, jeśli chodzi o rodzaj żwirku, niektóre z nich będą miały problem z korzystaniem z kuwety, jeśli nie spodoba im się jego tekstura lub zapach. Najlepiej zacząć od standardowego, bezzapachowego, zbrylającego się żwirku, a jeśli chcesz użyć czegoś innego, możesz poeksperymentować, gdy Twój kotek będzie już samodzielny.
  • Smakołyki i zabawki: Gdy twoje mruczące zwierzę zacznie łapać podstawy kuwetkowania, nagrodź je smakołykiem dla kota lub kawałkiem suchej karmy. Możesz także użyć zabawek i pochwał, aby stworzyć pozytywne skojarzenia z korzystaniem z kuwety. Pamiętaj tylko, że w końcu będziesz musiał odzwyczaić malucha od oczekiwań związanych z jedzeniem smakołyków za każdym użyciem kuwety.

Jak nauczyć kota załatwiania się do kuwety?

Aby wyszkolić kociaka, wykonaj następujące czynności:

  1. Pokaż mu kuwetę, gdy tylko przyjedzie, umieszczając go w niej tak, aby mógł ją powąchać i wybadać. Pamiętaj, aby nie przesuwać kuwety po jej pokazaniu, żeby nie wprowadzać zamieszania.
  2. Umieść kota w jednej z kuwet zaraz po posiłku i po przebudzeniu z drzemki. Jeśli zauważysz, że zachowuje się tak, jakby musiał się załatwić, co może wyglądać jak wąchanie lub kucanie w określonym miejscu, podnieś go i zaprowadź do kuwety.
  3. Jeżeli pupilowi zdarzy się wpadka, nie karz go ani nie karć w żaden sposób. Takie postępowanie doprowadzi jedynie do stresu i niepokoju, co może zaostrzyć problem i utrudnić proces nauki. Koty nie kojarzą kary z przewinieniem, więc ich stosowanie nie pomoże w żaden sposób uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Czyszczenie kuwety i regularna wymiana żwirku

Nie samą nauką żyje kociak i żeby zaczął załatwiać się w dobrym miejscu, musisz odpowiednio dbać o kuwetę. Pomoże to nie tylko wyeliminować z domu straszny „koci zapach”, ale także sprawi, że korzystanie z kuwety będzie dla pupila przyjemniejszym doświadczeniem.

Codziennie zajmuj się kuwetą i usuwaj kocie odchody i odpady pozostawione po sikaniu jeśli wykorzystujesz żwirek zbrylający. W razie potrzeby wymień całość zabrudzonej ściółki, jeżeli zapach staje się uciążliwy.

Po wymianie żwirku wyczyść i zdezynfekuj kuwetę. Do tego celu używaj wyłącznie łagodnego mydła i wody lub roztworu wody i białego octu. Nie używaj wybielaczy oraz żadnych środków dezynfekujących ani innych agresywnych chemikaliów, które mogą być szkodliwe dla Twojego kota.

Jak nauczyć starsze koty wychodzące korzystania z kuwety?

Zazwyczaj starsze koty będą już zaznajomione z korzystaniem z kuwety, zanim zamieszkają z tobą, ale, jeśli dany kot był wcześniej kotem wychodzącym, możesz napotkać problemy. Ważne jest jednak to, że nawet wtedy koty mają wszystkie instynkty, które pomogą im szybko nauczyć się, do czego służy kuweta. Przyzwyczajenie ich do żwirku może być największym wyzwaniem.

W takich przypadkach warto na początek wypełnić kuwetę ziemią z podwórka. Gdy Twój kot przyzwyczai się do chodzenia do boksu, stopniowo wymieniaj coraz więcej ziemi na ściółkę dla kota, aby dać mu szansę zaznajomienia się z nową powierzchnią.

Co jeśli kot nie chce załatwiać się do kuwety?

Jak pisałam wcześniej, niektóre koty mogą być dość wybredne, jeśli chodzi o warunki w kuwecie. Jeśli wydaje się, że Twój kot nie przyzwyczaił się do korzystania z niej, może po prostu być tak, że nie podoba mu się rozmiar lub kształt kuwety, zapach lub konsystencja żwirku.

Jeśli wybrałeś kuwetę zamkniętą, zwierzę może uznać je za zbyt ciasne lub odwrotnie, może być tak, że w otwartej kuwecie czuje się zbyt odsłonięte i wolałoby zakryte miejsce. Może też nie spodobać mu się samo miejsce, w którym kuweta stoi. Być może będziesz musiał poeksperymentować, aż znajdziesz odpowiednią kombinację czynników, która sprawi, że kot będzie z zadowoleniem załatwiał potrzeby we właściwym miejscu.