Gryzonie

Jak opiekować się chomikiem? - najważniejsze zasady 

Spis treści

Zdecydowałeś się na przyjęcie gryzonia do swojego domu? To wspaniała wiadomość!

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak opiekować się chomikiem: sprzęt, którego będziesz potrzebować, idealne pomieszczenie, czym karmić chomika i jak zapewnić mu rozrywkę i stymulację.

Zanim przyniesiesz swojego nowego przyjaciela do domu, dobrze jest się przygotować - w tym celu należy zrobić zakupy. Twój pupil będzie potrzebował:

  • Klatki z dużą ilością miejsca, w której będzie mógł się poruszać
  • Miseczki z jedzeniem i poidełko
  • Pokarm
  • Ściółka
  • Kołowrotek
  • Zabawki dla gryzoni
  • Materiały do gryzienia (aby ich zęby nie rosły zbyt długo)

Klatka Twojego chomika

Twój chomik będzie spędzał dużo czasu w swojej klatce, więc ważne jest, aby zapewnić mu komfort. Po pierwsze, wybierz klatkę dobrej wielkości dla chomików - Twoje zwierzątko powinno mieć dużo miejsca do poruszania się. Będziesz chciał trzymać w niej również zabawki i ściółkę, więc zaplanuj na to dodatkową przestrzeń.

Chomiki są naturalnymi norowcami tzn. chomiki uwielbiają kopać. Jeśli terrarium jest wadliwe lub nie jest zabezpieczone, mogą uciec. Upewnij się, że jest w niej wystarczająco dużo ściółki, aby gryzoń mógł się pod nią zagrzebać; to pomoże mu poczuć się komfortowo i bezpiecznie.

Chomik w klatce

Uważaj również na miejsce przechowywania klatki dla chomika. Dzikie chomiki żyją w ciepłym klimacie, więc unikaj miejsc, w których jest przeciąg lub wilgoć. Chomik jest zazwyczaj gryzoniem nocy: trzymaj jego klatkę z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub jakichkolwiek urządzeń emitujących światło lub dźwięk, takich jak telewizor lub odkurzacz.

Dieta i ćwiczenia

Twój chomik powinien korzystać ze zdrowej, dobrze zbilansowanej diety składającej się z:

Dzikie chomiki są niezwykle aktywne i w ciągu przeciętnej nocy pokonują bardzo dużo terenu. Upewnij się, że klatka Twojego zwierzątka jest wyposażona w spory kołowrotek do ćwiczeń, aby Twój chomik mógł stale podnosić swój poziom aktywności!

chomik na kołowrotku

Nie polegaj jednak wyłącznie na kółku. Zapewnij swojemu chomikowi inne zabawki, aby utrzymać zarówno jego umysł, jak i mięśnie w stanie aktywności. Wspinaczkowe konstrukcje to świetny pomysł; możesz również kupić kulę dla chomika, aby mógł biegać po salonie.

Rozrywka i stymulacja

Chomiki mogą być nieśmiałymi stworzeniami i wiele z nich uwielbia swoje własne towarzystwo, co oznacza, że nie są najlepszymi zwierzętami domowymi dla dziecka. Poznaj inne zwierzątka, które sprawdzą się w domu z dziećmi.  Złym pomysłem jest również trzymanie więcej niż jednego chomika w tym samym domku.

Jeśli chomik otrzyma odpowiednią ilość pożywienia, materiałów do gryzienia (aby naostrzyć zęby) i zabawek, będzie miał zapewnioną rozrywkę.

Należy być bardzo ostrożnym przy obchodzeniu się z chomikiem i starać się nie robić tego zbyt często. Odradza się częste głaskanie chomika. Gryzonie zazwyczaj są aktywne w nocy, ale możesz je przyłapać na zabawie z samego rana lub w nocy.

Znalezienie weterynarza

Ścisły nadzór jest ważną częścią odpowiedzialnej opieki nad chomikiem. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie poszukiwań lokalnych weterynarzy przed zakupem chomika i zarejestrowanie się wkrótce potem.

Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak zachowuje się dziwnie - nie je/nie ćwiczy lub wykazuje niespokojne/ powtarzające się zachowania, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.