Koty

Jak podać kotu tabletkę? - porady dla właścicieli 

Spis treści

Koty są równie zachwycone przyjmowaniem tabletek, jak i kąpielą. Może jednak nadejść czas, kiedy Twój kot będzie potrzebował lekarstwa i żadne z Was nie będzie miało wyboru.

Koty nie lubią niespodzianek - zwłaszcza, gdy tą niespodzianką jest ludzka ręka otwierająca ich pyszczek, aby wcisnąć im tabletkę o paskudnym smaku. Na domiar złego, Twój milusiński może być chory, co może jeszcze bardziej skomplikować sytuację. I oczywiście nie chcesz zadawać choremu kotu dodatkowego bólu, ani pogarszać i tak już stresującej sytuacji. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby pomóc w łagodnym podaniu leków. Oto kilka zatwierdzonych przez weterynarza sposobów, które pomogą Ci z powodzeniem poradzić sobie z podaniem kotu tabletki.

Kot wśród tabletek

Koty nie dają się łatwo oszukać

Psy dość łatwo nakłonić do przyjmowania tabletek, przemycając je w psiej karmie lub smakołykach, ale koty są często mądrzejsze niż Twoje sztuczki. Mają one wymagające kubki smakowe i często potrafią wykryć tabletkę w swoim jedzeniu i zjeść ją dookoła - lub, co gorsza, nie zjeść jej wcale. Zamiast tego poproś weterynarza, aby pokazał Ci, jak podać kotu tabletkę - ale nie czekaj, aż będziesz miał receptę w ręku. Ważne jest, abyś udoskonalił swoje umiejętności podawania tabletek, zanim jeszcze pojawi się problem, aby było to o wiele mniej stresujące, gdy nadejdzie czas.

Przećwicz podawanie kotu lekarstwa

Podawanie kotu tabletek lub leków w płynie będzie bardziej skuteczne, jeśli wcześniej przeprowadzisz pewne ćwiczenia. Ważne jest, aby kot czuł się komfortowo, gdy jego usta są dotykane i manipulowane. Zacznij od spokojnego głaskania swojego kota. Pocieraj głowę i twarz, a także dotykaj pyszczka i warg. Jeśli kot się wzbrania, zatrzymaj się, pozwól kotu się zrelaksować i spróbuj ponownie później.

Kot sięgający tabletkę

Czy podawanie tabletek zawsze musi być nieprzyjemne? 

Dobra wiadomość! Są koty, które są całkowicie spokojne przy przyjmowaniu tabletek. Po prostu nie wiesz, dopóki nie spróbujesz. Niektórzy rodzice zwierząt codziennie podają swoim kotom tabletki, więc można to zrobić z miłością, cierpliwością, a czasem pomysłowością!. Ale zanim spróbujesz jakiejkolwiek strategii, paznokcie Twojego kota powinny być przycięte, więc jeśli spróbuje Cię podrapać, nie stanie Ci się krzywda.

Podawanie tabletki krok po kroku 

Podejdź do sytuacji w sposób zrelaksowany i pozytywny. Być może łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli jesteś zdenerwowany, twój kot to wyczuje. Jeden ze sposobów, aby to ułatwić? Owinięcie kota w miękki koc. Zapewni to kotu komfort, a także sprawi, że nie będzie się ruszał. Nie zapominaj też o chwaleniu i głaskaniu kota. Następnie chwyć wierzch głowy kota niedominującą ręką. Twoja dłoń może mocno przytrzymać obszar kości policzkowych, nie robiąc kotu krzywdy. Następnie, należy odchylić głowę do tyłu, co pomaga w naturalnym otwarciu szczęki, i wolną ręką wrzucić tabletkę do gardła tak daleko, jak to możliwe. Masuj gardło kota, aby zachęcić go do przełknięcia. Niektóre tabletki wymagają niewielkiej ilości wody, którą można podać za pomocą zakraplacza do oczu. Pamiętaj, aby po przełknięciu dać kotu smakołyk lub jedzenie i pochwalić go.

Łyżeczka wody z tuńczykiem - spróbuj zachęcić kotka

Łyżeczka cukru nie zetnie się z twoim kotem, ale woda z tuńczyka może. Zanim pójdziesz tą drogą, zapytaj swojego weterynarza, czy tabletka może być zmiażdżona. Jeśli tak, to kiedy tabletka będzie już w formie proszku, można ją wymieszać z wodą z tuńczyka lub bulionem. Następnie, wprowadź płyn do ust kota za pomocą strzykawki do podawania leków w płynie.

Podawanie kotu tabletki

Kieszonka na tabletkę 

Jeśli nie możesz zebrać się na odwagę, aby ręcznie podać kotu pigułkę, niektóre koty (i rodzice zwierząt!) naprawdę lubią kieszonki na pigułki. Kieszonka na tabletki to smakołyk z wbudowaną kieszonką, w której mieści się tabletka. Po włożeniu tabletki należy ją zacisnąć i podać kotu. Twój kot prawdopodobnie ją połknie, ale uważaj, żeby jej nie wypluł.