Koty

Jak rozpoznać płeć kota?

Rozróżnianie płci u małych kotów

Spis treści

Genitalia kociąt nie są tak rozwinięte jak u dorosłych kotów, co sprawia, że określenie na ich podstawie płci kocich osobników jest bzdurą. Na pierwszy rzut oka nawet profesjonalnym hodowcom i weterynarzom trudno jest odróżnić kotkę od kocura. Jednak u kociąt w wieku pięciu tygodni można zaobserwować kilka charakterystycznych różnic zdradzających ich płeć, jak chociażby odstęp między genitaliami czy kolor sierści i zachowanie.

Poczekaj ze sprawdzaniem płci i nie stresuj kociąt

Postaraj się nie zakłócać więzi pomiędzy kociakiem, a jego matką w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Jeśli w tym czasie kociak jest zbyt często zabierany, matka może go porzucić i całkowicie zaprzestać karmienia. Nie przejmuj się więc w tym czasie określeniem płci swoich kociąt. Zamiast tego zaczekaj co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej dłużej zanim zaczniesz opiekować się kociętami, a tym bardziej je badać.

Oceniając płeć kociaka, należy minimalizować jego stres. Zacznij od podniesienia go, delikatnego głaskania i przytulenia blisko ciała. Delikatne drapanie po plecach u podstawy ogona może spowodować, że automatycznie kociątko go podniesie, dając ci dobry widok na genitalia. Jeżeli jednak kociak jest zdystansowany lub spanikowany, zostaw jego inspekcję na późniejszy termin i zamiast tego spróbuj z mniej wrażliwymi członkami miotu. Po wszystkim nie zapomnij zaserwować mruczkom dobrej przekąski, może to być np. trawa dla kotów

Rozpoznawanie genitaliów a określanie płci kotów

W wieku dwóch tygodni niektórzy hodowcy porównują wygląd genitaliów kotka do znaków interpunkcyjnych.

  • Genitalia kotki będą przypominać wykrzyknik odwrócony do góry nogami, z pionową szczeliną pochwy znajdującą się tuż pod odbytem, ​​z bardzo niewielkimi odstępami między nimi (gdy kot jest odwrócony do góry nogami i skierowany do ciebie).
  • Genitalia kocura, wyglądają bardziej, jak dwukropek, z penisem znajdującym się tuż pod odbytem i oddzielonym wystarczająco przestrzenią, aby pomieścić jego jądra. Czasem, można nawet zobaczyć małe grudki w tej przestrzeni, które będą rosły w miarę dojrzewania kociaka.
Infografika przedstawiająca genitalia kotki i kocura
Infografika przedstawiająca genitalia kotki i kocura.

 

Jeśli na pierwszy rzut oka każdy kociak wygląda tak samo, wybierz jednego i delikatnie połóż palec i kciuk po obu stronach obszaru moszny (jeśli podejrzewasz samca). Wyszukaj dotykiem pod skórą dwa małe, twarde, owalne obiekty. To oczywiście jądra, których prawie nie da się utrzymać, gdyż będą ślizgać się pod twoimi palcami. Naturalnie, jeśli uda ci się odnaleźć jądra, twój kociak to kocur :).

Umaszczenie kota - czy można po nim rozpoznać płeć małego kota?

Innym prostszym, ale mniej wiarygodnym sposobem by określić płeć kotów jest spojrzenie na kolor ich sierści i odpowiadające za nie geny. Koty o trzech kolorach (czasami nazywane kotami szylkretowymi) są prawie zawsze samicami. Za to ubarwienie odpowiada jedna z par chromosomów, więc można prawie zagwarantować, że każdy kot trikolor jest dziewczynką.

Z kolei koty w kolorze pomarańczowym lub rudym to najczęściej samce (pomyśl o kultowych kocurach pręgowanych). Jednak ta cecha nie jest tak jednoznaczna jak trójkolorowa cecha, ponieważ tylko trzy czwarte rudych kotów to samce.

Zachowanie samic i kocurów

W miarę jak kocięta stają się większe, zaczynają rozwijać swoje wyjątkowe cechy osobowości i charaktery.

  • Samce mogą zacząć wędrować w miarę zbliżania się do dojrzałości płciowej. Mogą również stać się terytorialne, sikając po kątach (przy da się dobry żwirek), aby oznaczyć swój teren i odstraszać intruzów. Samce są też bardziej niespokojne i agresywne.
  • Samice kociąt (czasami nawet w wieku czterech miesięcy) mogą wejść w ruję, uzewnętrzniając to „dorastanie” głośnym mruczeniem i miałczeniem oraz zachowaniami zwracającymi uwagę. Im szybciej twój kotek przejdzie sterylizację, tym te zachowania będą mniej widoczne.

Niektórzy twierdzą, że kocury są bardziej przyjazne i towarzyskie niż samice. Ale ta różnica w żadnym wypadku nie jest uniwersalna, a osobowości samicy i samca są prawie tak różne, jak osobowości ludzkie. Najlepiej jest wybrać zwierzę nie kierując się płcią, a tym jakie wrażenie na tobie zrobi przy pierwszym spotkaniu.