Koty

Jaką miskę dla kota wybrać? Czym się kierować przy wyborze miski dla kota? 

Spis treści

Rutyna żywieniowa Twojego kota musi obejmować podawanie mu zdrowej karmy oraz dbanie o to, aby był syty i nawodniony. Jednak nawet najlepsze jedzenie na świecie może być niewystarczające, podawane w nieodpowiedniej dla kota miseczce. Wiele misek dla kotów nie jest tak higienicznych, jak być powinny. Jeśli chcesz, aby dieta Twojego kota przebiegała zgodnie z planem, musisz zastanowić się zarówno nad tym, w jaki sposób spożywa on swoje pożywienie, jak i nad tym, co je.

Podział misek dla kota 

Niektóre koty potrafią być dość wybredne w kwestii jedzenia. W przypadku najbardziej wybrednych kotów, często dotyczy to umiejscowienia pożywienia na podłodze, a nawet wyboru miseczki! Ważne jest, aby upewnić się, że Twój kot je w sposób, który sprawia mu przyjemność i jest zaprzyjaźniony ze swoją miską.

Jeśli chodzi o wybór miseczki dla kota, masz wiele opcji do rozważenia w zależności od tego czy będziesz swojemu pupilowi podawał w niej wodę czy karmę.

Podział misek dla kota
Infografika przedstawiająca podział misek dla kota

Nie ma uniwersalnej miski dla kota, która będzie odpowiadać każdemu zwierzakowi. Są jednak pewne rodzaje, których powinieneś unikać. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój kot je tylko to, co najlepsze, to przy wyborze miski dla kota należy wziąć pod uwagę kilka głównych rzeczy.

O czym należy pamiętać przy wyborze miski dla kota

Wiele w kwestii wyboru miski dla kota zależy od preferencji. Jednakże, poza tym, istnieją pewne wytyczne, na które warto zwrócić uwagę wybierając miseczkę dla pupila.

Jakość materiału miseczek dla kotów

Nie każda miska dla kota jest wykonana z najlepszego materiału. Niskiej jakości miska może się złamać, a kawałki mogą dostać się do jedzenia Twojego kota! Szukając miski, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej trwałość. Dobrze sprawdzi się klasyczna miska metalowa lub ceramiczna.

Higiena i łatwość czyszczenia kocich misek

Niektóre materiały do produkcji misek dla kotów są bardziej higieniczne niż inne. Zależy to od tego, jak często je myjesz. Jednak nie każda kocia miska jest higieniczna, nawet jeśli myjesz ją po każdym posiłku.

Wszechstronność kociej miseczki

Niektóre miski mogą być przydatne do podawania suchej lub mokrej karmy dla kotów. Co jednak, jeśli chcesz podać swojemu pupilowi coś gorącego? Cienkie miski nie wytrzymają ciepła i mogą być niewygodne w użyciu. Jeśli zamierzasz podgrzewać coś w misce swojego kota, to posiadanie miski odpornej na działanie mikrofalówki będzie bardzo pomocne. Warto również zwrócić uwagę czy producent pozwala myć kocią miseczkę w zmywarce. Ułatwi Ci to utrzymywanie jej w czystości!

Kot pije z właściwej miski

Zadrapania na miskach dla kotów

Koty nie zawsze są łasuchami! Dobra miseczka powinna być odporna na zadrapania, aby zapobiec jej uszkodzeniu w wyniku użytkowania. Zadrapania w misce może stać się pożywką dla bakterii, dobra miska dla kota powinna unikać tych problemów.

Design miski dla pupila

Należy również pamiętać o wizualnym wyglądzie miski! Chodzi tu o jej ładny wygląd, ale także o to, aby miała wygodny dla kota kształt, z którego będzie mógł łatwo korzystać. Jeśli chcesz wybrać dla kotka specjalny kształt najlepiej sprawdzi się miska ceramiczna.

Kształt kociej miseczki

Niektóre koty mają większe problemy z różnymi miskami. Zależy to od rasy kota. Podczas gdy większość kotów ras mieszanych nie będzie miała zbyt wiele problemów z miskami o ogólnym kształcie, kot taki jak pers będzie potrzebował miski o specyficznym kształcie, w której miska będzie jeszcze płytsza.

Jeśli miska dla kota z powodzeniem spełnia wszystkie te wymagania, powinna być wystarczająco dobra do użytku przez Twojego zwierzaka.

Która miska dla kota jest dla Ciebie?

Istnieje wiele różnych opcji misek dla kotów. Jeśli chcesz wybrać idealną miskę dla swojego zwierzaka, to jeden z tych wyborów będzie w sam raz.

  • Miski ceramiczne są świetną opcją, ponieważ pozwalają na tworzenie uroczych wzorów bez konieczności rezygnacji z higieny, bezpieczeństwa czy komfortu dla Twojego kota.
  • Metalowe miski mają dość standardowy wygląd, ale spełnią swoje zadanie.
  • Automatyczny podajnik może się nawet przydać, jeśli wiesz, że nie zawsze będziesz w domu w porze karmienia.

Niezależnie od tego, jaką miskę wybierzesz, najważniejsze jest to, że Twój kot jest bezpieczny i cieszy się posiłkiem!