Koty

Jaki żwirek dla kota? - preferencje właścicieli i ich pupili

Spis treści

Wydaje się, że każdego dnia pojawia się nowy żwirek dla kota. I choć dobrze jest mieć wybór w kwestii rodzaju żwirku do kociej kuwety, to zbyt duży wybór może przytłaczać. I chociaż każde gospodarstwo domowe jest inne i każdy kot może mieć swoje własne potrzeby i preferencje, istnieją pewne ogólne zasady, jeśli chodzi o najlepsze żwirki dla kotów.

Rodzaj żwirku preferowany przez większość kotów

Chociaż każdy pupil może być inny, badania wykazały, że koty mają pewne "uniwersalne" preferencje, jeśli chodzi o żwirek. Oto dwie rzeczy, które wiemy o kotach i ich preferencjach odnośnie żwirku:

Mniejsze cząsteczki:

Koty preferują żwirki o drobnych cząsteczkach, w przeciwieństwie do żwirków typu granulki czy kryształki. Ma to oczywiście sens, biorąc pod uwagę, że koty pierwotnie należały do zwierząt żyjących na pustyni, które zakopywały swoje odchody w piasku. Nie wspominając o tym, że drobniejsze cząsteczki są lepsze dla kocich łapek. Czy wolałbyś chodzić boso po kamienistej plaży, czy po miękkiej, białej, piaszczystej? Podobnie, Twój kot prawdopodobnie będzie wolał żwirek silikonowy o drobnych cząsteczkach, zbrylający się.

Żwirek o małych cząsteczkach

Żwirek bez zapachu:

Koty zwykle wolą żwirki bezzapachowe od zapachowych. Nos i zmysł powonienia mruczków jest bardziej wyostrzony niż Twój (zabawny fakt: jest nawet bardziej wrażliwy niż u niektórych ras psów!). Tak więc, aby zadbać o bezpieczeństwo pupila, powinieneś oprzeć się chęci zakupu żwirku zapachowego, niezależnie od tego, czy jest to zapach kwiatowy, czy jakikolwiek inny. Zamiast tego zdecyduj się na żwirek bezzapachowy.

Cechy żwirków preferowanych przez właścicieli kotów 

Tak więc, Twój kot najprawdopodobniej będzie wolał:

  • bezzapachowy,
  • drobnocząsteczkowy,
  • zbrylający się,
  • żwirek gliniany.

Na szczęście nie brakuje takich żwirków do wyboru. A teraz, kiedy już wiesz, co najprawdopodobniej uszczęśliwi Twojego kota, możesz zastanowić się nad cechami żwirku, które sprawią, że Ty również będziesz zadowolony.

Zbrylający:

Pomoże to zminimalizować bałagan i ułatwi Ci zbieranie/sprzątanie, nie wspominając już o zminimalizowaniu szans na to, że przesiąknięte moczem grudki żwirku przykleją się do kocich łap lub ogona Twojego kota.

Pochłaniający zapachy:

Nikt nie lubi zapachu kociego moczu! Może z wyjątkiem Twojego psa? Soda oczyszczona lub węgiel aktywny, to wybawienie dla właścicieli kotów. Mogą być dodawane wokół kuwety lub bezpośrednio do żwirku dla kota - albo wyprodukowane w samym żwirku, albo dodane przez Ciebie po fakcie. Pomoże to utrzymać w ryzach koci mocz i inne zapachy z kuwety.

Kot w kuwecie a zapach

O niskim poziomie kurzu:

Jest to ważne nie tylko dla utrzymania podłóg, mebli i sprzętu elektronicznego w czystości, ale także dla utrzymania czystości płuc Twoich i Twojego kota. A ta ostatnia część jest szczególnie ważna, jeśli Ty, Twój kot lub ktokolwiek inny w Twoim domu ma astmę.

O niskim poziomie śledzenia:

Można śmiało powiedzieć, że chcesz, aby żwirek Twojego kota pozostawał w jego pudełku i nie był roznoszony po całym domu. Powinieneś być w stanie znaleźć żwirek przeciwpośladowy, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego kota i Twoim własnym. Nawet jeśli nie jesteś w stanie, na rynku dostępnych jest wiele mat antypoślizgowych, które utrzymują żwirek tam, gdzie powinien być.

Polecane żwirki

Tak więc, biorąc pod uwagę to, co może być preferowane przez Twojego kota i to, co może być ważne dla Ciebie, oto co zazwyczaj polecam jako jedne z najlepszych żwirków dla kotów do ogólnego użytku:

  • Miotły gliniane, niskopylące
  • Żwirki nieglinkowe, niskopylące

Wypróbuj jeden z tych żwirków, jeśli Twój kot nie lubi glinki lub nie możesz poradzić sobie z pyłem z glinki. Koniecznie zwróć też uwagę w jaki sposób żwirek przez Ciebie wybrany może być utylizowany. Najlepszy żwir to taki, który możesz bez przeszkód wrzucić do toalety.

Żwirek dla kotów - preferencje właścicieli
Infografika przedstawiająca preferencje właścicieli kotów odnoszące się do żwirków 

Żwirki dla kotów (i ludzi) o specjalnych potrzebach

Niektóre koty, a nawet ich opiekunowie, wymagają specjalnych żwirków. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Twój kot lub ktokolwiek w Twoim domu ma problemy z oddychaniem, takie jak astma, ale są też inne warunki i sytuacje życiowe, które wymagają specjalnych żwirków. Poniżej przedstawiamy trzy typowe warunki/scenariusze, w których może być potrzebny specjalny żwirek.

Najlepsze żwirki dla kotów z astmą

Wszystko, co podrażnia płuca kota cierpiącego na astmę może wywołać lub pogorszyć atak astmy. Niestety, pył ze ściółki - czy to gliniany, czy inny - może być dla kotów silnym czynnikiem drażniącym drogi oddechowe. Dlatego dla kotów z astmą warto wybrać żwirek, który jest możliwie jak najmniej pylący.

Najlepszy żwirek dla kotów po operacji

Jeśli Twój kot wraca do zdrowia po operacji i ma na skórze szwy lub zszywki chirurgiczne, ma założony gips, szynę lub bandaż, ma otwartą ranę lub drenaż chirurgiczny, ważne jest, aby zapobiec utknięciu żwirku w tych miejscach.

Kot po operacji

Z tego powodu często najlepiej jest przejść na papierowy żwirek dla kotów, dopóki kot nie zostanie w pełni wyleczony. W przypadku tych kotów jest mniej prawdopodobne, że będą one stwarzać problemy.

Najlepszy żwirek dla kotów, które potrzebują pomocy w nauce (lub zapamiętaniu!) korzystania z kuwety

Czasami nowy kociak może potrzebować mapy przewodniej - a dokładniej zapachu przewodniego - aby odnaleźć i zapamiętać, jak załatwiać swoje potrzeby w kuwecie. Może to być szczególnie prawdziwe w przypadku gospodarstw domowych, w których nie ma innych dorosłych kotów, które mogłyby pokazać nowemu kociakowi "liny" w ich kuwecie. Nie tylko młode kocięta mogą korzystać z tych wabiących żwirków i dodatków... dorosłe lub starsze koty, które zaczynają wychodzić poza swoje kuwety, również mogą z nich korzystać.