Koty

Jakie sekrety skrywają kocie łapki? 

Kocie łapy są niesamowite. I to nie tylko dlatego, że są najsłodszą częścią każdego kotka. To znaczy, spróbuj kiedyś spojrzeć na zdjęcie łapy kotka i poczuj zdenerwowanie. Są takie miękkie. Takie do ugniatania. Tak absolutnie idealne. Ale są też czymś więcej! Urocze kocie łapki nie są tylko na pokaz, służą one do wielu ważnych celów w codziennym życiu kota, od drapania po łagodzenie stresu.  

Koty mogą być lewo- lub prawonożne

Najnowsze badania wykazały, że koty, podobnie jak ludzie, wykazują "tendencję boczną" - co oznacza, że podczas wykonywania zadań wolą jedną łapę od drugiej. Naukowcy z uniwersytetu przeprowadzili badania, które wykazały, że 75 procent testowanych kotów miało wyraźne preferencje dotyczące łap. 
Co ciekawe, badanie wykazało, że koty płci męskiej były znacznie bardziej skłonne do używania lewych łap, podczas gdy samiczki wolały swoje prawe łapki.

Koty pocą się przez łapy

Niezależnie od tego, czy chodzi o publiczne przemawianie, czy o pierwszą randkę, prawdopodobnie zdarzyło Ci się doświadczyć spoconych dłoni. Ale czy wiesz, że Twój kot również może mieć spocone łapy? W rzeczywistości jedynym sposobem, w jaki kot może się pocić, są jego łapy. Ich poduszki łap są jedynym miejscem na ich ciele, które posiada gruczoły potowe, mające za zadanie pomóc im regulować temperaturę ciała i nie dopuścić do przegrzania. Ale jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że Twój kot zostawia u weterynarza ślady mokrych łap, to dlatego, że koty mogą również pocić się z łap, kiedy są niespokojne lub przestraszone. 

Łapy pomagają kotom się porozumiewać

Kocie łapy skrywają jeszcze jeden sekret: ukryte gruczoły zapachowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty lubią drapać meble i ugniatać swój ulubiony koc? Używają tych sekretnych gruczołów zapachowych, aby zaznaczyć swoje terytorium. Oprócz wizualnych oznakowań, jakie pozostawia drapanie po słupku lub krześle, za każdym razem, gdy Twój kot drapie, pozostawia również swój zapach - skutecznie uznając to miejsce za swój teren. Te feromony są praktycznie niewyczuwalne dla naszych ludzkich nosów, ale inne koty lub zwierzęta w domu będą w stanie wywęszyć tę wiadomość głośno i wyraźnie: To jest MÓJ dom!
Jest to jeden z powodów, dla których koty instynktownie drapią - chcą zaznaczyć swoją obecność. Upewnij się, że zapewniłeś swojemu kotkowi wiele miejsc do drapania, takich jak drapak lub drzewko dla kota. 

Koty chodzą na czubkach palców 

Podobnie jak dinozaury, koty są digigradami, co oznacza, że chodzą na czubkach palców! Chociaż zazwyczaj myślimy o kocich łapach jako o "stopach", w rzeczywistości są one bardziej podobne do palców - rzeczywista "stopa" rozciąga się aż do drugiego zgięcia nogi. Koty (i inne zwierzęta z rzędu digigradów, takie jak psy i dinozaury) wyewoluowały do chodzenia na palcach, co daje im ogromną przewagę w przetrwaniu. Chodzenie na palcach pozwala kotom poruszać się znacznie ciszej i szybciej, co czyni je zarówno skutecznymi łowcami, jak i doskonałymi artystami ucieczki, jeśli chodzi o większe drapieżniki. 

Kocie łapy działają jak pochłaniacze wstrząsów

Kocie łapy działają również jako doskonałe amortyzatory! Koty są świetnymi skoczkami, ale być może zauważyłeś, jak lekko i z gracją Twój kot ląduje po dużym skoku. Dzieje się tak dzięki poduszkom łap, które amortyzują i łagodzą lądowania. Działają one również jako osobisty tłumik kota, zmniejszając dźwięk uderzenia - ponownie czyniąc koty bezgłośnymi dla ich ofiar. 

Kocie łapy działają jak czujniki

Wiemy, że słodkie, małe, zgrabne łapki Twojego kota mogą redukować Twój stres i ciężko się oprzeć przed ich dotykaniem. Trudno jest nie chcieć ich po prostu pougniatać. Są miękkie, małe i po prostu niewytłumaczalnie urocze. Istnieje jednak powód, dla którego większość kotów nie lubi, gdy dotyka się ich łapek: ich łapki są niezwykle wrażliwe. Łapy kota zawierają duże skupisko receptorów nerwowych, co sprawia, że stają się one precyzyjnie wyregulowanymi organami zmysłów. Dzięki tym receptorom koty mogą odczuwać zmiany tekstury, nacisk, a nawet wibracje poprzez opuszki łap. Oznacza to jednak również, że ich opuszki są szczególnie wrażliwe na temperaturę, nacisk i ból.