Króliki

Jakie siano będzie najlepsze dla Twojego królika? 

Spis treści

Dlaczego siano jest najważniejszym pokarmem dla Twoich królików, jeśli chodzi o utrzymanie ich w zdrowiu?

Wyjaśnimy i przejrzymy rodzaje sianka, sprawdzając dlaczego niektóre rodzaje siana są lepsze do karmienia młodych królików, podczas gdy inne będą bardziej odpowiednie dla dorosłych.

Dlaczego króliki potrzebują siana?

Istnieją trzy główne powody, dla których Twój króliczek potrzebuje siana.

1. Utrzymanie jelit gryzoni i trawienia na odpowiednim poziomie

Trawienie pokarmu przez królika opiera się na systemie, który bardzo szybko przesuwa pokarm przez jego jelita. To właśnie długa pasza objętościowa (niestrawne włókno) znajdująca się w sianie i trawie jest niezbędna (wraz z wodą) do utrzymania pokarmu w ruchu. Składniki odżywcze są wchłaniane z pokarmu podczas jego przechodzenia przez jelita.

2. Utrzymanie zdrowia i ścieranie zębów

Zęby królika mają otwarte korzenie, co oznacza, że rosną nieustannie przez całe życie królika.

Królicze zęby

Z tyłu jamy ustnej, w policzkach, króliki mają po 11 zębów trzonowych z każdej strony - 6 w górnej szczęce i 5 w dolnej. Wszystkie te zęby ulegają zużyciu w wyniku rozdrabniania i żucia. To właśnie niestrawne włókno zawarte w sianie wspomaga ten proces i utrzymuje zęby w dobrej kondycji i zdrowiu.

Jeśli królik jest karmiony dietą ubogą w to włókno, zęby ścierają się nierównomiernie i mogą tworzyć się ostre krawędzie (ostrogi), które mogą powodować ból i prowadzić do utraty apetytu.

3. Zapewnienie idealnej mieszanki składników odżywczych dla zdrowia

Króliki od wielu tysięcy lat są przystosowane do jedzenia traw i ziół. Nie jest więc niespodzianką, że siano zawiera składniki odżywcze na odpowiednim poziomie, aby królik mógł się dobrze rozwijać.

Składniki odżywcze w sianie różnią się w zależności od:

  • rodzaju nasion,
  • jakości gleby,
  • wieku rośliny w momencie cięcia,
  • przechowywania siana po wysuszeniu.

Świeże siano jest odpowiednim substytutem, ale zawiera od 70 do 90% wody, więc musi być spożywane w znacznie większej ilości, aby zapewnić te same wartości odżywcze.

Króliki jedzące siano
Króliki jedzące siano

Pytania, które nurtują właścicieli królików:

Ile siana króliki muszą jeść każdego dnia?

Siano powinno stanowić około 80% diety gryzonia, ale to nie pomaga nam w określeniu ilości. Oczywiście, ilość jest zawsze trudna dla królików, ponieważ tak bardzo różnią się wielkością.

Czy muszę wyrzucić siano, które zostało po 24 godzinach?

Wcale nie! Musisz wyrzucić siano tylko wtedy, gdy jest mokre lub zabrudzone. Po prostu uzupełnij siano, które pozostało.

Jak często powinienem wymieniać siano moim królikom?

Musisz uzupełniać siano dla Twoich królików co najmniej codziennie i wymieniać je całkowicie podczas pełnego sprzątania klatki.

Króliki w klatce

Jaki rodzaj siana jest najlepszy dla królików?

Istnieją 4 główne rodzaje siana, które różnią się w zależności od rodzaju użytych nasion.

  • Siano tymotkowe (najlepsze siano dla dorosłych królików)
  • Siano łąkowe (najlepsze siano dla dorosłych królików)
  • Siano owsiane (najlepsze siano dla dorosłych królików)
  • Siano z trawy sadowniczej (najlepsze siano dla wybrednych królików)
  • Siano z lucerny (najlepsze siano dla małych/juniorskich królików)

Siano tymotkowe dla królików

Siano tymotkowe (trawa tymotkowa) jest trawą przeznaczoną do żerowania, która dobrze rośnie w chłodnym klimacie. Jest to trawa wieloletnia, więc rośnie z roku na rok. Najlepsze plony siana z tymotki to te, które są ścinane przed pełnym rozkwitem, ponieważ poziom białka spada w miarę dojrzewania rośliny.

Jest to doskonałe siano do pielęgnacji dorosłych. Szukaj dobrej mieszanki łodyg i liści, które mogą być pierwszym lub drugim cięciem. Wartość odżywcza różni się znacznie w zależności od cięcia.

Siano z trawy łąkowej w diecie królików

Trawa łąkowa jest dłuższą, bardziej miękką trawą o łodygach niż siano tymotki. Zwykle zawiera więcej liści i często zawiera inne zioła i kwiaty łąkowe, takie jak platan, mniszek lekarski i koniczyna. Jest bardziej zmienna pod względem zawartości niż siano tymoteckie, a zatem zawartość składników odżywczych jest zmienna, dlatego przy każdym zakupie należy sprawdzić, co się otrzymuje.

Królik je siano

Dobre siano z trawy łąkowej może zapewnić różnorodność dla Twoich królików i może być stosowane razem z sianem z tymotki lub możesz chcieć stosować je naprzemiennie. Siano to jest zazwyczaj łatwo dostępne i może być również tańsze niż siano tymotki. Szukaj ładnego, zielonego siana.

Siano z trawy owsianej dla królików

Zielone siano z owsa jest często używane dla królików przez ludzi szukających hipoalergicznej alternatywy dla trawy. Poza tym, że pomaga właścicielom, którzy cierpią na katar sienny, może być doskonałym wyborem dla królików, które mają skłonność do przybierania na wadze.

Trawa owsiana (i inne sianokiszonki zbożowe, takie jak siano pszenne lub orkiszowe) może być pomocna, jeśli próbujesz odzwyczaić swojego królika od paszy typu musli, która zawiera zboża i kukurydzę. Są one nieodpowiednie jako karma dla królika i powinny być zastąpione sianem i granulkami na bazie siana.

Siano z trawy sadowniczej dla królików

Jest to miękki zielony liść. Ma tendencję do wyższej zawartości białka i jest bardzo smaczne, więc może pomóc skusić wybrednych zjadaczy. Może mieć niższą zawartość włókna niż niektóre siana, ale jest świetne do stosowania razem z innymi opcjami o wyższej zawartości włókna.

Siano z lucerny dla królików

Alfalfa (Lucerna) nie jest trawą, ale raczej rośliną strączkową. Jako taka ma wyższą zawartość białka i wapnia niż jakiekolwiek inne siano.

Lucerna

Z tego powodu jest zalecane tylko dla małych królików, które rosną, lub dla dorosłych, które mają problemy z utrzymaniem wagi.

Dla tych królików lucerna jest doskonałej jakości, pożywnym sianem, które jest na ogół smaczne. Siano z lucerny ma jednak doskonałą zawartość błonnika i może być podawane każdemu królikowi w małych ilościach, zmieszane z główną karmą z siana.