Kastracja i sterylizacja królików - poradnik

Królik domowy na zabiegu kastracji

Spis treści 

Sterylizacja lub kastracja Twojego królika domowego jest ważną decyzją i należy ją podjąć ostrożnie.

Pierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji, czy kastrować lub sterylizować królika powinno być zapoznanie się z samą procedurą zabiegu i jego konsekwencjami. Możesz natknąć się na informacje, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o tym, czy kastrować lub kastrować swojego królika. Jeśli nie czujesz, że masz wystarczająco dużo informacji, rozważ rozmowę z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w królikach.

Kastracja i sterylizacja królików - zalety

Kastracja i kastracja królika jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zwierzęcia. Nie tylko pomaga im żyć dłużej, zdrowiej, ale także sprawia, że łatwiej jest nimi zarządzać i nawiązać z nimi więź.

Jeśli szukasz sposobów na nawiązanie więzi ze swoim królikiem, kastracja lub kastracja jest pierwszym krokiem. Gdy twój królik zostanie wysterylizowany, zauważysz, że stają się one spokojniejsze i łatwiejsze do trenowania. Nie będą miały już ochoty rozpylać wszędzie moczu ani żuć mebli!

Królik po kastracji i sterylizacji staje się spokojniejszy

Ale korzyści nie kończą się na tym. Wykastrowany króliczek będzie również łatwiejszy do wytresowania na ściółce i będzie miał mniejszą ochotę na rozpylanie moczu w całym domu. Więc jeśli jesteś gotowy na bardziej zrelaksowany związek z twoim futrzanym przyjacielem, kastracja lub kastracja ich dzisiaj!

Kiedy powinieneś wysterylizować lub wykastrować swojego królika?

Jeśli rozważasz zmianę swojego królika, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Kiedy samce królików mają od 3 do 5 miesięcy, są wystarczająco dorosłe, aby je wykastrować. Samice królików są zazwyczaj wystarczająco dorosłe, aby zostać wykastrowane między 4 a 6 miesiącem; jest to czas, kiedy po raz pierwszy osiągają dojrzałość płciową. Kiedy króliki osiągną wiek średni (5-6 lat), można uznać, że są za stare na kastrację. Króliki, które są zbyt młode lub zbyt stare są w grupie podwyższonego ryzyka powikłań po zabiegu.

Czego można się spodziewać po operacji sterylizacji/kastracji królika?

Jeśli rozważasz kastrację lub kastrację swojego królika, mogłeś usłyszeć kilka sprzecznych informacji. Musisz wiedzieć, czego się spodziewać po zabiegu i jak przygotować królika do operacji. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz, czy zmienić swoje zwierzę.

Lekarz weterynarii wykona nacięcie w mosznie i usunie przez nie jądra. Do trzech tygodni po zabiegu samiec królika może mieć jeszcze w swoim ciele zmagazynowane nasienie. Z tego powodu niedawno zmieniony samiec powinien być trzymany w tym czasie z dala od niezmienionych samic królika. W celu zapewnienia bezpiecznego zabiegu spay/neuter dla Twojego królika musisz znaleźć doświadczonego weterynarza. Szukając weterynarza, upewnij się, że zapytasz, czy ma doświadczenie w pracy z królikami. Jeśli w Twojej okolicy znajduje się lokalne schronisko dla królików, może ono być w stanie polecić Ci weterynarza.

Jeśli adoptowałeś swojego królika ze schroniska lub z ratunku, może on być już wykastrowany. Pamiętaj, aby o to zapytać. Porozmawiaj z wykwalifikowanym weterynarzem o tym, co zrobić, aby przygotować królika do zabiegu i jak zapewnić mu opiekę po operacji. Zapytaj także swojego weterynarza

Kastracja i sterylizacja królików - cena zabiegu

Jeśli chcesz mieć w domu urocze zwierzątko, ale nie planujesz rozmrażać swojego królika i chcesz go wykastrować, polecamy wybrać się na ten zabieg jak najszybciej. Zabieg nie jest drogi - zwykle kosztuje około 100-150 złotych, ale cena może się różnić w zależności od regionu Polski i konkretnego gabinetu weterynaryjnego.

Warto jednak zastanowić się nad wyborem renomowanego weterynarza, ponieważ źle wykonany zabieg może spowodować problemy zdrowotne. Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy warto pozbawiać królika naturalnych instynktów, trzeba wiedzieć, że w naturze jest to jego mechanizm obronny. Z licznego potomstwa przeżywa tylko procent małych. W domu króliki nie mają naturalnych wrogów, więc szybko utworzą duże stado. Wobec konieczności jego utrzymania, ile kosztuje kastracja królika, to niedrogi wydatek.