Koty

Kastracja kota - kiedy ją wykonać i dlaczego warto?

Koty osiągają dojrzałość płciową od ok. 4 miesiąca życia. To oznacza, że stosunkowo szybko mogą rozpocząć rozmnażanie. Większość ludzi nie ma czasu ani ochoty na rozmnażanie swojego kota. W takim wypadku, warto poddać kocura kastracji, aby nie powiększać liczby niechcianych kociąt, które już teraz szukają domów. Co ważne kastracja kota (usunięcie jąder) to nie tylko zapobieganie niechcianym ciążom. To także minimalizowanie niechcianych zachowań oraz uniknięcie niektórych chorób.
Kastracja kota - dlaczego warto?
  • Problemy behawioralne. Kocury niewykastrowane są często nieznośne. Znaczenie terenu intensywnym (i nieprzyjemnym) zapachem, drapanie mebli czy hałasowanie. To tylko niektóre z problematycznych zachowań, które kastracja eliminuje.
  • Problemy zdrowotne. Walczące kocury są o wiele bardziej narażone na rozprzestrzenianie chorób takich jak FIV i FeLV na inne koty. Są one również narażone na urazy powstałe w wyniku walk, takie jak ropnie. Ponieważ wędrują one po dużym obszarze, są również bardziej narażone na wypadki drogowe i śmierć pod kołami samochodów.
  • Problemy zwierząt domowych. Niewykastrowane kocury uciekają z domu i mogą do niego nie wrócić. Mogą również znaczyć teren w domu i być agresywne w stosunku do swoich właścicieli. Dlatego warto kastrować kocięta odpowiednio wcześnie. To zapobiega wszystkich powyższym powyższym problemom.
  • Kontrola populacji. Oczywiście kocury same nie rodzą kociąt, ale wystarczy jeden kocur na danym terenie, aby wiele kotek zaszło w ciążę. To z kolei horda kocich noworodków, które zostaną najprawdopodobniej bez opieki.

Kastracja kota - jak wygląda operacja?

Kastracja polega na usunięciu obu jąder. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym poprzez niewielkie nacięcie moszny. Podobnie jak w przypadku sterylizacji, kot powinien być na czczo dzień przed operacją. Pozwala to zminimalizować ewentualne powikłania anestezjologiczne. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kociak może wrócić do domu tego samego dnia. Zazwyczaj nacięcia skóry przy kastracji są tak małe, że nie ma potrzeby zakładania szwów.

Opieka pooperacyjna - jak zadbać o kota po kastracji?

Jeżeli martwisz się o to, jak będzie się czuł twój kot po operacji, to mam dobrą wiadomość. W większości przypadków koty bardzo szybko dochodzą do siebie i tylko przez kilka godzin po operacji są bardzo senne. Najważniejsze jest to, żeby doglądać je dzień lub dwa po usunięciu jąder tak, aby nie lizały się nadmiernie lub drapały po ranie. To mogłoby doprowadzić do jej otwarcia i konieczności założenia szwów. Z drugiej strony, jeśli kociak wydaje się wyjątkowo spokojny lub otępiały, warto skontaktować się z weterynarzem.

Czy koty tyją po kastracji?

Niestety tak często bywa, dlatego warto zadbać o odpowiednie odżywienie kota. Specjalne kocurów po kastracji mogą okazać się dobrym sposobem na uniknięcie kociej nadwagi.

Kiedy wykastrować kota?

Zazwyczaj kocury wysyła się na kastrację po 6 miesiącu życia. To właśnie wtedy większość z nich osiąga dojrzałość płciową. Obecnie coraz częściej można spotkać rekomendacje, mówiące o tym, że warto oddać kota do kastracji, gdy tylko skończy 4 miesiące.