Koty

Kiedy i jak odrobaczyć kota?

Spis treści

Robaki, wiele osób czuje się nieswojo na samą myśl o nich. A jednak ważne jest, aby mieć oko na te pasożyty, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem kota. W wyniku zarobaczenia u Twojego pupila może wystąpić zahamowanie wzrostu i objawy niedoboru potrzebnych składników odżywczych. Dorosłe kotki nie są w tak dużym stopniu dotknięte tym problemem, ale należy nadmienić: odrobaczanie kota jest koniecznością!

Dlaczego warto odrobaczać kota?

Robaki to pasożyty, które mogą zainfekować zwierzę poprzez mleko matki, a dorosły kot może się nimi zarazić poprzez jaja pcheł lub kontakt z innymi zwierzętami. Zwierzęta które najczęściej przenoszą niebezpieczne pasożyty to min. ptaki i gryzonie. Najczęściej występującymi odmianami gatunków pasożytów u kotów, znajdującymi się w układzie pokarmowym kota są glisty i larwy tasiemca. Zakażony pupil może cierpieć na zahamowanie wzrostu i uszkodzony układ odpornościowy, ponieważ nie jest w stanie wchłonąć wszystkich niezbędnych składników odżywczych z pożywienia. Kocie pasożyty są również zaraźliwe dla ludzi. Z tego powodu odrobaczanie kota jest bardzo ważne.

Kot i mysz

Skąd mam wiedzieć, czy mój kot ma robaki?

Zarażone koty nie mają żadnych widocznych objawów. Czasami w kale lub wymiocinach można zauważyć białe "robaki", które są segmentami tasiemca wypełnionymi jajami. Segmenty te wyglądają jak białe ziarenka ryżu. Ciężkie zakażenie może powodować różnego rodzaju objawy: nadmierne wymioty, biegunkę, utratę wagi i wrażliwy odbyt. U kociaka może wystąpić zahamowanie wzrostu lub opuchnięcie brzucha. W razie wątpliwości należy udać się z pupilem do weterynarza.

Kiedy należy odrobaczyć kota?

Ponieważ prawie wszystkie kocięta są zarażone glistą kocią, ważne jest, aby odrobaczać kota w młodym wieku. Odrobaczaj kociaki w wieku 4, 6 i 8 tygodni. Zaleca się powtórzenie leczenia w wieku 4 i 6 miesięcy. Dorosłe koty są mniej zarobaczone niż kocięta, ale nadal wymagają odrobaczania. Zaleca się odrobaczanie dorosłego kota co 2 do 6 miesięcy preparatem, który eliminuje pasożyty wewnętrzne. Zależy to od tego, czy Twój kot należy do grupy kotów wychodzących czy należy do kotów domowych. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o indywidualne zalecenia dla Twojego kota.

Harmonogram odrobaczania

Harmonogram odrobaczania kociaka
Infografika przedstawiająca harmonogram odrobaczania kociaka
Harmonogram odrobaczania dorosłego kota
Infografika przedstawiająca harmonogram odrobaczania dorosłego kota

Pchły i robaki u kotów

Ponieważ kot może zarazić się robakami przez zainfekowane jaja pcheł, ważne jest, aby oprócz odrobaczania, regularnie leczyć kota przeciw pchłom (profilaktycznie). Jeśli tego nie zrobisz, pchły i robaki będą się wzajemnie wspomagać, przez co Twój kot będzie narażony na oba pasożyty. Regularnie odrobaczaj i odpchlaj również swojego psa, w przeciwnym razie pies będzie zarażał Twojego kota i odwrotnie.