Koty

Kocie umaszczenie - kolory i wzory 

Spis treści

Jesteś nowy w świecie kotów. Być może kupiłeś swojego pierwszego kota do hodowli lub na wystawę. Jeśli tak, to już rozpocząłeś swoją edukację w zakresie identyfikacji różnych kolorów i wzorów sierści naszych pięknych kotów rasowych. Jeśli jeszcze nie dokonałeś zakupu, ten rozdział pomoże Ci w identyfikacji kolorów i wzorów, które możesz spotkać w trakcie poszukiwań tego ważnego pierwszego kota.

Kiedy opisujemy umaszczenie kotów, kolory i wzory odnoszą się dokładnie do tych elementów zwierzęcia - sierści - jej koloru, wzoru i długości. Deskryptory te nie sugerują rasy (jeśli takowa istnieje) kociaka lub kocura. Na przykład, Tabby jest wzorcem, a nie rasą. Dotyczy to również określeń Calico i Tortoiseshell - oba odnoszą się do wzoru kota. Można jednak mieć persa Tortoiseshell lub Cornish Rexa albo kota orientalnego Tabby lub Maine Coon.

Jak opisujemy kolor sierści?

Kolor i wzór to najczęściej stosowane deskryptory dla kotów wystawowych z rodowodem. Kolor można opisać na dwa sposoby - jak wygląda i jak nazywają go eksperci. Na przykład, genetycy i hodowcy określają kota:

 • szarego jako niebieskiego
 • kota pomarańczowego kotem rudym
 • kota żółtego lub beżowego określamy mianem kota kremowego
Kolory u kotów

Istnieje wiele nazw kolorów dla solidnego brązowego koloru kota, takich jak:

 • sobolowy,
 • czekoladowy,
 • kasztanowy
 • sepia.
Koty w odcieniach brązu

I w zależności od rasy mogą określać kolor kota lawendowego jako liliowy, lawendowy, platynowy lub mroźny. Na szczęście czarny kot jest czarnym kotem, a biały kot jest białym kotem - bez względu na to, kto zajmuje się nazewnictwem - oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy mówimy o hebanowym Oriental Shorthair, czarnym kocie pod każdą inną nazwą!

A co z tymi wszystkimi wzorami umaszczenia?

Często sam kolor nie opisuje kota. Pomocne jest również nazwanie wzoru. U kotów domowych występuje wiele wzorów:

 • umaszczenie jednolite,
 • tabby,
 • parti-color,
 • dwukolorowe,
 • spiczaste.

Inne cechy, które również możemy interpretować jako wzór, takie jak efekty cieniowania i dymienia, są również przydatne w opisach kotów.

Solid colored

Koty o tylko jednym kolorze, bez wzoru pręgowanego lub białych plamek nazywane są kotami "solid colored". Jeśli kot jest czarny, możemy go opisać jako "czarny, solid colored cat". Kot o kremowym umaszczeniu nazywany jest "kremowym, jednolitym kolorem" i tak dalej. Istnieje kilka kolorów jednolitych:

 • biały,
 • niebieski,
 • czekoladowy,
 • cynamonowy,
 • liliowy lub lawendowy,
 • czerwony,
 • kremowy,
 • sobolowy lub brązowy,
 • kremowy.

Tabby 

Kot pręgowany - "tabby" - może mieć jeden z czterech różnych wzorów:

 1. makrela -wzór makreli, który jest najbardziej rozpowszechniony, to wzór, w którym paski są wąskie i biegną równolegle do siebie, jak ości ryby (stąd określenie "makrela").
 2. klasyczny - klasyczny wzór tabby (blotched tabby) to sierść, w której na bokach znajdują się misterne wiry, a na ramionach motyle. 
 3. nakrapiany - przykład plamistego tabby przypomina makrelę lub klasyczny wzór, z wyjątkiem tego, że paski lub wiry wydają się być rozbite na plamy koloru (Ocicaty są dobrym przykładem). 
 4. lub ticked - wreszcie, ticked tabby pojawia się jako wiele pasm koloru na każdym włosie na ciele i głowie. W takim przypadku nogi i ogon są pręgowane. Wzór ten nazywamy czasem wzorem agouti tabby (typowym przykładem są abisyńczyki).

 Łaty widoczne w tych przypadkach są związane z genem orange sprzężonym z płcią, więc kot lub kociak jest najprawdopodobniej samicą.

Bez względu na to, jaki jest wzór tabby u kota domowego, na twarzy obecne są skomplikowane oznaczenia. Nazywamy je znamionami tuszu do rzęs, ponieważ podkreślają oczy i ciągną się przez całą twarz. Dodatkowo, koty tabby mają paski lub pręgi na nogach, guziki na brzuszku, linię kręgosłupa na środku grzbietu i pierścienie wokół ogona. Każdy kot o wzorze tabby posiada również charakterystyczne oznaczenie w postaci litery "M" na czole. Misternie oznakowane koty tabby mogą mieć również bransoletki, motyle na ramionach i naszyjniki - wszystkie ubrane na imprezę!

Tabby
Przykład umaszczenia tabby

Kolory tabby są jednymi z najtrudniejszych do nauczenia się przez ludzi. Brązowy tabby ma ciepły brązowy lub brązowy odcień koloru tła i czarne paski. Niebieski tabby ma kremowy kolor tła i niebieskie paski, podczas gdy kremowy tabby ma jasnobeżowe tło z ciemniejszymi beżowymi paskami. Dlaczego więc nie nazywamy brązowego tabby czarnym tabby (co zresztą jest opisem genetycznym)? Głównie ze względu na konwencję i przyzwyczajenia, ale także dlatego, że "brown tabby" lepiej opisuje ten kolor. Inne umaszczenia tabby to silver tabby - srebrno-biały kolor tła z czarnymi oznaczeniami tabby - blue tabby, red tabby, chestnut tabby, cinnamon tabby, cameo tabby, cream tabby i lilac tabby.

Czy istnieje życie poza tabbies? 

Istnieją również inne oznaczenia wzorów:

Parti-colored

Kot "parti-colored" to kot, u którego występuje więcej niż jeden kolor. Do tej grupy deskryptorów zalicza się m.in. szylkretowe umaszczenie, niebieskie kremowe, lawendowe kremowe, calico, (i w zależności od tego, o jakiej rasie mówimy) bi-color oraz tabby i biały. Wiele z kolorów i wzorów w klasyfikacji parti-color jest związanych z genem orange sprzężonym z płcią.

Kot o umaszczeniu szelkretka
Przykład umaszczenia szylkretkowego

Tortoiseshell to czarna, czekoladowa lub focza kotka z plamami rudego koloru na całej powierzchni sierści. Kotka niebiesko-kremowa to kotka niebieska z kremowymi łatami, a kotka lawendowo-kremowa to kotka lawendowa z kremowymi łatami. Zarówno żółw, jak i niebieski lub lawendowo-kremowy mogą być wzbogacone o kolor biały. Kotka calico to kotka o białym umaszczeniu i dużych jednolitych obszarach czarno-rudych, niebiesko-kremowych lub liliowo-kremowych.

Bi- color

"Bi-color" to kot o umaszczeniu parti-color z jednolitymi obszarami białymi i innym kolorem i/lub wzorem (np. kolor czerwony lub wzór tabby). Typowe barwy kotów dwukolorowych to

 • niebieski i biały,
 • czerwony i biały,
 • kremowy i biały
 • oraz czarny i biały.

Dwubarwny kot może mieć również wzór tabby i biały, taki jak czerwony tabby i biały lub brązowy tabby i biały. Wszystkie te kolory, które występują w bi-color cat może wystąpić w męskich i żeńskich kotów.

Jeśli dwukolorowy kot ma więcej bieli niż koloru, nazywamy go "dwukolorowym vanem". Wzór "van" jest powszechny i może wystąpić u kotów dwukolorowych, których kolor jest jednolity lub wzorzysty tabby. Zazwyczaj u kotów dwukolorowych z wzorem "van" większość koloru znajduje się na uszach i ogonie. Dobrym przykładem jest kot posiadający umaszczenie rude bazujące o białych uszach.

Color point

Kot o "spiczastym wzorze" to kot, którego cały kolor i/lub wzór znajduje się na kończynach - twarzy, uszach, łapach i ogonie. Kota takiego możemy również opisać jako "color point". Wiele osób automatycznie opisuje kota z takim wzorem jako "kota syjamskiego". Genetycznie, gen syjamski jest odpowiedzialny za ten wzór. Chociaż koty rasy syjamskiej mają taki wzór, nie każdy kot ze spiczastym wzorem jest kotem syjamskim. Wzór ten, zwany również "himalajskim", został wprowadzony do kilku ras hybrydowych i niehybrydowych, a także do ogólnej puli genów.

Colored poind
Przykład umaszczenia color point 

Umaszczenie dymne 

Występują również koty o umaszczeniu "cieniowanym i z końcówkami"(umaszczenie dymne). Włosy u tych kotów są białe (srebrne) u nasady. Na końcu każdego włosa znajduje się podstawowy kolor kota - niebieski, czarny, czerwony, kremowo-czekoladowy, liliowy, żółwiowy, niebiesko-kremowy itd. Koty o największej ilości pigmentacji nazywane są dymkami, a te o najmniejszej - szynszylami. Jeśli kot jest srebrny cieniowany to ilość pigmentu mieści się pomiędzy ilością na dymku i szynszyli.