Koty

Kocie zwyczaje i zachowania - jak je zrozumieć?

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych i jednymi z naszych najbliższych towarzyszy. Ich niezależne charaktery nie tylko sprawiają, że są zwierzętami łatwymi w obyciu, ale także stanowią dla nas wyzwanie, ciężko bowiem odczytać ich zachowanie i zapewnić im jak najlepsze warunki bytowania. Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, koty są bardzo ekspresyjnymi towarzyszami. 

Kiedy Twój kot chce Cię powitać?

Koty mają kilka metod witania się, w zależności od tego, jak komfortowo czują się w Twoim otoczeniu:
  1. Zbliżanie się do Ciebie z ogonem skierowanym ku niebu - typowe przyjazne powitanie.
  2. Pocieranie głową, ciałem i ogonem o Twoją nogę - kolejne klasyczne kocie powitanie.
  3. Delikatne uderzenie głową - oznacza dodatkowo czułość i zaufanie.
Koty mają gruczoły zapachowe na głowie i uszach, więc jeśli Twój kot ociera się o Ciebie policzkami i bokami, to jest to jego sposób na zbadanie Twojego zapachu, a następnie roztarcie na Tobie własnego.

Czy na pewno głaskanie jest dozwolone?

Być może Twój kot ma swoje ulubione miejsce, w którym przewraca się na plecy i wystawia brzuszek. Jeśli tak, to jest szansa, że czuje się  zrelaksowany. W rzeczywistości może to być dowód na to, że kot ci ufa i czuje się komfortowo w Twojej obecności, ponieważ eksponowanie brzuszka pokazuje jego bezbronność. Jednak koty są bardzo świadome swojego otoczenia i mogą zmieniać nastrój pod wpływem najmniejszego bodźca. Tak więc to, że kotek leży na plecach, nie oznacza, że zaprasza Cię do łaskotania go. W zależności od charakteru Twojego kota, może on mieć takie części ciała, po których nie lubi być dotykany, np. brzuszek. Jest to tylko jedno z zachowań, ale istnieje kilka bardziej ogólnych oznak zadowolenia lub niepokoju. Rozluźnione mięśnie, uszy skierowane do przodu i zwężone źrenice to oznaki spokoju. I odwrotnie, jeśli ich mięśnie są napięte, ciało jest nisko przy ziemi, a źrenice rozszerzone, to coś w pobliżu sprawia, że czują się zagrożone. Mówiąc o źrenicach...

Kocie oczy bez tajemnic

W królestwie zwierząt, zamknięcie oczu jest oznaką zaufania. Oznacza to, że jesteś w środowisku, w którym możesz opuścić gardę. Następnym razem, gdy twój kot rzuci ci denerwujące spojrzenie, tylko po to, by powoli mrugnąć oczami, powoli mrugnij do niego, ponieważ właśnie powiedział ci, jak komfortowo czuje się z tobą. Wiele kotów utrzymuje wydłużone spojrzenie podczas polowania.
kocie oczy
W tym stanie wysokiej uwagi, ich mózg każe im rzucać się na każdy ruch. Jeśli obiektem, w który się wpatrują, są Twoje palce u rąk i nóg, najlepiej nie ruszaj się z miejsca. Źrenice kota mogą również zdradzić, co on czuje. Szerokie źrenice mogą oznaczać strach lub niepokój, ponieważ kot stara się ogarnąć wszystko wokół siebie. Rozszerzone źrenice, w połączeniu z mruczeniem i rozluźnionym ciałem, mogą oznaczać zadowolenie lub przyjemność. Jednak kurczące się źrenice kota mogą być również oznaką złości lub strachu, zwłaszcza w połączeniu ze spłaszczonymi uszami i podkulonym ogonem. Skoro mowa o ogonach...

Koci ogon - w jakim nastroju jest Twój kot 

Oczy nie są jedynym sposobem na poznanie tego, co czuje Twój kot - ogon kota jest bardzo ekspresyjny. Wysoko uniesiony ogon, jeśli nie jest zbyt napięty, oznacza zaufanie i znajomość. Jest to podwójnie ważne, jeśli kot postanowi przytulić się do Ciebie swoim ogonem, ponieważ zawinięcie go wokół Ciebie oznacza, że jest w dobrym nastroju. Wysoko osadzony, krzaczasty ogon może oznaczać, że kot jest przestraszony, zwłaszcza jeśli jego grzbiet jest wygięty w łuk lub nisko przy ziemi, ale może to być również oznaka podniecenia. Zawsze zwracaj uwagę na otoczenie kota, abyś mógł zrozumieć, czy krzaczasty ogon oznacza lęk czy podniecenie. Pamiętaj, że koty i psy mają tendencję do chowania ogonów między nogami, kiedy są przestraszone. Jeśli ogon kota jest skierowany w stronę ziemi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest przestraszony, natomiast merdający lub drgający ogon oznacza, że kot jest rozdrażniony lub zdenerwowany i powinien zostać sam. Oczywiście istnieje jeszcze jedna metoda komunikacji, która jest bardziej niezawodna niż ruch, oczy i ogon: mówienie!

Kot złapał Cię za język? 

Choć język ciała może być bardzo pomocny, nic nie powie Ci lepiej, że Twój kot czuje się komfortowo, niż jego ciche mruczenie, kiedy osiada na Twoich ciepłych kolanach. Kot może nawet zacząć mruczeć już wcześniej - to pewny znak, że domaga się odrobiny Twojej uwagi, podczas gdy wysokie miauczenie jest oznaką przyjaznego nastawienia kociaka, który chce wygadać Ci się do ucha.  Koty również miauczą, aby się z nami porozumieć. Krótkie, pojedyncze miauknięcie jest zazwyczaj używane jako niezobowiązujące powitanie, podczas gdy wiele miauczeń lub trylowania wskazuje na to, że Twój pupil jest szczęśliwy, że Cię widzi! Dłuższe miauczenie o średnim tempie może być prośbą o uwagę lub jedzenie, natomiast miauczenie o wysokim tempie wskazuje na szok lub ból. Niskie miauczenie to znak, że Twój kot może być gotowy do walki, zwłaszcza w połączeniu z warczeniem, dlatego warto zostawić go w spokoju, dopóki nie będzie bardziej zrelaksowany. Warczenie, syczenie i plucie to wspólne dźwięki każdego zwierzęcia, które jest zdenerwowane, niespokojne lub czuje się zagrożone, więc jeśli kot wydaje się agresywny w stosunku do Ciebie, daj mu trochę przestrzeni. Ważne jest, aby mieć świadomość, że choć mruczenie ma zazwyczaj pozytywne konotacje, to czasami może być oznaką bólu - dlatego na wszelki wypadek zwracaj baczną uwagę na odgłosy swojego kota. Jeśli lubisz rozmawiać ze swoim kotem, istnieje szansa, że on Cię zrozumie! Koty rozumieją głosy swoich właścicieli i mogą nawet rozpoznać kilka różnych słów, oprócz swojego imienia. Reagują również na różne tony i natężenie głosu, więc staraj się mówić do nich spokojnym, łagodnym głosem. Ważne jest, aby stosować spójny ton głosu, mimikę twarzy i gesty, aby nie dezorientować kota.

Wskazówki, jak zrozumieć swojego kota

Istnieje kilka społecznych wskazówek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć język ciała i zachowanie kota. Oto kilka z naszych najważniejszych sugestii:
  • Jeśli Twój kot delikatnie gryzie Cię podczas zabawy, prawdopodobnie mówi Ci, że ma już dość
  • Jeśli Twój kot warczy na Ciebie, kiedy go głaszczesz lub podnosisz, nie chce, aby mu przeszkadzano - zwłaszcza, jeśli śpi lub je.
  • Jeśli Twój kot ucieka, gdy się z nim witasz, prawdopodobnie podszedłeś do niego zbyt szybko. Witając się z kotem, rób to powoli i pozwól mu podejść do siebie.
  • Jeśli Twój kot nie okazuje Ci typowych oznak przywiązania, o których była tu mowa, nie martw się. Wszystkie koty są inne i w różny sposób okazują swoje uczucia.

Nikt nie zna Twojego kota tak dobrze jak Ty sam 

Są to najczęstsze cechy kociego zachowania, ale każdy kot ma swój własny sposób komunikowania się. Najlepszą radą, jaką możemy zaoferować jest to, że każdy kot jest wyjątkowy na swój sposób, łącznie z jego dziwactwami behawioralnymi. Nikt nie zna Twojego kota lepiej niż Ty sam, więc najlepszym sposobem na poznanie go jest spędzanie z nim czasu, zabawa i nauczenie się, co go ekscytuje, a co niepokoi. Ostatecznie, to właśnie nauka miłości i zrozumienia swojego kota ze względu na jego indywidualną naturę tworzy najsilniejszą więź między wami.