Koty

Kot bengalski - charakterystyka domowego lamparta

Spis treści

Chociaż krzyżówki rasowe rozpoczęły się ponad 120 lat temu, właściwy gatunek bengalski powstał dopiero w latach 70-tych XX wieku, kiedy to Jean Sugden Mill wyhodowała mieszańce azjatyckiego kota lamparciego z rasami kotów domowych. Jej celem było stworzenie rasy, która pozostałaby wierna egzotycznemu wyglądowi azjatyckiego kota lamparciego, z osobowością domowego kota.

Dziś kocięta bengalskie są hodowane z innych kotów bengalskich, a od swoich egzotycznych przodków dzieli je kilka pokoleń. Są one obecnie jedną z najdroższych ras kotów - wystawowy Bengal może kosztować nawet 2000 dolarów.

Wygląd bengala

Kocury bengalskie znane są z wyglądu kota dżungli i charakterystycznego umaszczenia. Ich muskularne ciała i długie tylne łapy nadają im potężny krok, a gładka sierść i zaokrąglone uszy są bezpośrednim odzwierciedleniem ich dzikich przodków. Podczas gdy ich wygląd przypominający lamparta jest standardową cechą rasy, bengale mogą różnić się kolorem sierści i oczu.

Kot bengalski śnieżny
Kot bengalski śnieżny

Kolor sierści 

Bengale mają miękką, gładką i łatwą do utrzymania w czystości sierść. Mogą mieć plamiste lub marmurkowe umaszczenie w standardowych kolorach, takich jak brązowy, śnieżny i srebrny, a także w kolorach niestandardowych, takich jak węgiel drzewny, niebieski i melanistyczny (jednolicie czarny). Bengale śnieżne mają płaszcze w kolorze kości słoniowej lub kremowym. Jest to wynik pewnej formy albinizmu, który wywodzi się z ich syjamskiej i birmańskiej historii.

Niektóre bengale mogą charakteryzować się błyszczącą sierść, co jest wynikiem półprzezroczystych, pustych w środku włosów, które łapią i odbijają światło. Nadaje to całej sierści mieniący się efekt, który można zauważyć nawet w słabym oświetleniu.

Kolor oczu

Ten łagodny kociak ma oczy w kształcie migdałów, które mogą mieć różne odcienie:

 • orzecha laskowego,
 • brązu,
 • zieleni,
 • złota
 • miedzi.
Kolor oczu kotów bengalskich
Infografika przedstawiająca kolor oczu kotów bengalskich

Bengale śnieżne mogą mieć oczy w kolorze niebieskim, niebiesko-zielonym lub wodnym.

Biologia i zdrowie domowego lamparta

Koty bengalskie są generalnie zdrowe, ale istnieje kilka chorób, które można zaobserwować u przedstawicieli tej rasy:

 1. Neuropatia dystalna: Zaburzenie układu nerwowego, które może powodować osłabienie.
 2. Syndrom płaskiej klatki piersiowej kociaka: Jest to deformacja, która waha się od łagodnej do ciężkiej. Jeśli kot przeżyje do wieku dorosłego, zazwyczaj nie wykazuje żadnych oznak tego schorzenia.
 3. Dysplazja stawu biodrowego: Dysplazja stawu biodrowego jest powszechna u niektórych dużych ras psów, ale bengale mogą również cierpieć na dysplazję stawu biodrowego, która może powodować kulawiznę.
 4. Kardiomiopatia przerostowa: Jest to forma choroby serca.
 5. Luksacja rzepki: Jest to dziedziczne zwichnięcie rzepki. Ciężkie przypadki mogą być leczone operacyjnie.
 6. Postępujący zanik siatkówki: Choroba zwyrodnieniowa oczu.

Zakres wagowy kota bengalskiego 

Ponieważ bengale są długie i muskularne, mogą sprawiać wrażenie większych niż wskazuje na to ich rzeczywista waga. W rzeczywistości bengale są rasą średniej wielkości - samice mogą ważyć zaledwie 6 funtów, a samce nawet do 15 funtów.

Ponieważ bengale mają wysoki poziom energii, często są w stanie spalić nadmiar kalorii, aby utrzymać zdrową wagę. Ważne jest jednak, aby karmić kota bengalskiego wysokiej jakości karmą z minimalnie przetworzonych składników, aby upewnić się, że trzyma się on zdrowej diety, która pozostaje wierna jego obowiązkowym potrzebom mięsożercy.

Przewidywana długość życia bengala

Średnia długość życia kota bengalskiego wynosi od 10 do 16 lat. Zależy to jednak od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia kota oraz to, czy jest to kot przebywający w domu czy na zewnątrz.

Osobowość

Nie daj się zwieść ich dzikiemu wyglądowi; koty bengalskie mogą być tak samo przyjazne i kochające jak inne rasy domowe. Koty bengalskie opisać można jako:

 • Wysoce inteligentne i ciekawskie
 • Szybko się uczą
 • Gadatliwe
 • Zabawne, energiczne i zwinne
 • Czułe i lojalne

Koty te są bardzo lojalne w stosunku do swoich ludzi, ale jak każda aktywna rasa nie są wielkimi fanami trzymania ich na uwięzi. Ich wysoka inteligencja oznacza, że możesz nauczyć je wykonywania trudnych sztuczek, takich jak korzystanie z toalety i spłukiwanie jej.

Myjący się bengal

Dzięki silnym, muskularnym ciałom koty bengalskie są bardzo wysportowane i tryskają energią. Uwielbiają się wspinać i są nawet znane z tego, że lubią wodę. Upewnij się, że Twój bengal ma wysokie kocie drzewko oraz zabawki, które pozwolą mu ćwiczyć zarówno umysł, jak i ciało.