Koty

Kot miauczy w nocy - 5 powodów!

Rudy kot miauczący w nocy obok budzika

Spis treści

Słyszenie miauczenia kota w nocy nie jest niczym niezwykłym - ale jeśli jesteś właścicielem kota i to właśnie twój kot miauczy w nocy, może to być coś, co cię zaniepokoi.

Znane również jako nocna wokalizacja lub nocne wołanie, jeśli Twój kot miauczy w nocy, może to być problem, jeśli jest to oznaką jego dyskomfortu lub zakłóca Twój odpoczynek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o powodach, dla których Twój kot miauczy w nocy.

Powszechnie wiadomo, że koty to nocne zwierzęta. Wydaje się, że gdy tylko zgasimy światło, od razu zaczynają biegać po domu. W czasie swoich nocnych wybryków mogą też dużo miauczeć. Czasami Twój płaczący kot może być bardzo uciążliwy i przeszkadzać Ci w tak potrzebnym odpoczynku.

Jeśli Twój koci przyjaciel tak robi, a Ty zastanawiasz się, dlaczego mój kot miauczy w nocy i co mogę z tym zrobić? Mamy odpowiedzi na Twoje pytania! Przygotowaliśmy ten przewodnik, który powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Dlaczego koty miauczą w nocy?

Twój kot może miauczeć w nocy, ponieważ czuje się znudzony, niezrównoważony, samotny lub po prostu chce wyjść na zewnątrz. Jeśli Twój kot nie przestaje płakać w nocy, nawet jeśli ma dużo czasu na zabawę, innymi przyczynami, które należy rozważyć, są choroby tarczycy lub nerek.

5 powodów, dla których kot miauczy w nocy

Jeśli masz kota, który miauczy w nocy, to naturalne, że zastanawiasz się, dlaczego to robi. Istnieje sześć powszechnych powodów, dla których Twój kot może to robić, w tym:

1. Aktywność kotów w nocy rośnie

Nocny płacz Twojego kota może mieć wiele wspólnego z faktem, że w pewnych godzinach nocy są one naturalnie bardziej aktywne. Chociaż wiele kotów dostosowuje się do rutyny swoich właścicieli, Twój kot może być szczególnie aktywny we wczesnych godzinach porannych, kiedy reszta domu śpi.

Młodsze koty mają większą skłonność do aktywności w nocy, ponieważ instynkt podpowiada im, że to świetny czas na polowanie. Jednak w miarę dojrzewania ich rytm dostosuje się do rytmu reszty domowników, co może oznaczać mniej miauczenia w nocy.

2. Nadczynność tarczycy lub choroba nerek

Jeśli Twój kot często miauczy w nocy, warto skonsultować się z weterynarzem, aby sprawdzić stan jego zdrowia. Nadmierna wokalizacja, także w nocy, może być bowiem oznaką nadczynności tarczycy lub choroby nerek u kotów.

3. Twój kot może być znudzony lub pozbawiony stymulacji

Nocne miauczenie kota może wynikać po prostu z jego znudzenia - lub z tego, że nie zmęczył się w ciągu dnia. Aktywna zabawa przed snem może sprawić, że kot będzie bardziej zmęczony w nocy, podobnie jak staranie się, by jego umysł był aktywny i szczęśliwy w ciągu dnia. Miauczenie kota w nocy może być w zasadzie zachowaniem polegającym na szukaniu uwagi.

Chociaż ważne jest, by zaspokajać potrzeby kota, ciągłe spełnianie jego próśb o uwagę może doprowadzić do tego, że będzie prosił o nią częściej, więc jeśli jest to częste, staraj się nie ulegać zbyt często.

Rudy kot siedzący nocą na parapecie
Rudy kot rasowy siedzący nocą na parapecie

Jeśli masz kota w domu, który nie ma dostępu do przestrzeni na zewnątrz, musisz wygospodarować dużo czasu na zabawę w ciągu dnia, w przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie mu łatwo, kiedy pójdziesz spać, co doprowadzi do nocnego miauczenia kota. Dowiedz się więcej o stymulacji umysłowej dla kota domowego z naszego poradnika.

4. Objaw starzenia się, jeśli Twój kot jest seniorem

Starzenie się może dotknąć każdego z nas, a koty nie są pod tym względem inne. Z wiekiem może się zdarzyć, że wpływ starzenia się na mózg spowoduje, że kot będzie zdezorientowany. CDS (Cognitive Disfunction Syndrome) jest bezpośrednio związany z wpływem starzenia się na mózg kota i może mieć różne objawy, z których jednym jest miauczenie w nocy.

5. Miauczenie może być odgłosem godów

Jak wielu z nas wie z doświadczenia, bardzo głośne piski i miauczenie kotów w nocy może być odgłosem godów.

Jest to naturalny proces, ale zdecydowanie sugerujemy, abyś poddał swojego kota kastracji - zarówno samca, jak i samicę - ponieważ znacznie zmniejsza to liczbę niechcianych kociąt. Nie mówiąc już o tym, że dzięki temu przestaniesz głośno wyć!

Twój kot może wyć w nocy z wielu różnych powodów, od czystej nudy po starość, a nawet choroby takie jak problemy z tarczycą. Niezależnie od tego, co wywołuje nocne wycie Twojego kota, nie powinieneś ignorować tego płaczu. 
Twój kot próbuje ci coś powiedzieć, ale właścicielom nie zawsze łatwo jest dowiedzieć się, co to jest.

Co robić, gdy kot miauczy w nocy?

Jak zawsze, pierwszą rzeczą, do której należy się zwrócić, jest gabinet weterynaryjny, aby upewnić się, że z kotem nie dzieje się nic złego. Prawdopodobnie będzie on również w stanie udzielić Ci porady, co może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości nocnego miauczenia kota. Pozytywny wpływ mogą mieć takie rzeczy, jak zapewnienie kotu większej aktywności w ciągu dnia i karmienie go później wieczorem, aby był najedzony w nocy.

Wiedza o tym, czego potrzebują od nas nasze zwierzęta, może być trudna. Zajrzyj do naszego artykułu na temat mowy ciała kota, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, co czuje Twój kot poprzez mowę ciała.