Koty

Kot perski - kochający kot kanapowy

 
Jako jedna z najbardziej uznanych i uwielbianych ras kotów na świecie, koty perskie są szczęśliwe i przytulają się do swoich właścicieli już od 1600 roku. Ich długa, lejąca się sierść, grube ciało i płaskie twarze sprawiają, że trudno oprzeć się urokowi kota perskiego. 
 
Koty perskie są rasą średniej wielkości i poważnie traktują swoją rolę kochającego towarzysza - są zawsze gotowe do głaskania i pieszczot w każdej chwili. Te piękne kociaki występują w szerokiej gamie kolorów i kombinacji kolorystycznych, a gdy zostaną wprowadzone jako kocięta, dogadują się ze wszystkimi członkami rodziny (w tym z innymi futrzakami). Jeśli jesteś gotów włożyć dużo pracy w pielęgnację - a jest to naprawdę dużo pracy - nie znajdziesz bardziej kochającego towarzysza.

Wygląd 

Kota perskiego nie da się pomylić. Te kultowe koty znane są z: 
 • gęstego futra,
 • dużych oczu,
 • krępej budowy ciała.

Ale jest jedna cecha, która natychmiast przychodzi na myśl, gdy myślisz o wyglądzie kota perskiego: Ich słodkie, pucołowate pyszczki.

 
Koty te są rasą średniej wielkości - samice persów ważą 7-10 funtów, a samce nieco więcej, bo 9-13 funtów. Długa, lśniąca sierść Persów występuje w wielu kolorach, w tym:
 • pomarańczowym,
 • szarym,
 • kremowym,
 
a ich oczy są zazwyczaj w kolorze:
 • miedzianym,
 • zielonym,
 • orzechowym,
 • niebieskim.
Umaszczenie kotów rasy Pers
Umaszczenie kotów rasy Pers 
Z biegiem lat pojawiły się dwie formy kota perskiego - wystawowa i tradycyjna, znana również jako "doll-face". Persy wystawowe (nazywane również "Peke-face", ponieważ przypominają psy pekińskie) mają zazwyczaj bardziej płaskie twarze, mniejsze uszy, grubszą sierść i większe oczy niż koty tradycyjne. Koty perskie o twarzy lalki mają mniej wyraziste rysy i bardziej przypominają pierwsze zarejestrowane wizerunki tej rasy. Niezależnie jednak od tego, czy Twój kotek ma twarz pekińską czy lalkową, oba mają to samo słodkie usposobienie i wymagają codziennego szczotkowania, aby ich długa sierść nie matowiała.

Temperament 

Persy są równie słodkie, co stylowe! Te ciche, eleganckie piękności są chodzącymi gąbkami miłości, których głównym celem w życiu jest uwielbienie Ciebie i bycie uwielbianym w zamian.
 
Persy są radosnymi i ciekawskimi kotami, ale nie doprowadzą Cię do szaleństwa, rozglądając się po domu w poszukiwaniu kubków z wodą, które mogłyby przewrócić. Ponadto, koty perskie są solidnie zbudowane, więc raczej nie będą próbowały wspinać się po zasłonach. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz je drzemiące na najwygodniejszej poduszce, jaką uda im się znaleźć. 
Ciekawski kotek pers
 
Dogadują się z każdym, również z psami, o ile są socjalizowane za młodu. Persy są wystarczająco energiczne, aby cieszyć się zabawkami i grami, ale nie potrzebują ciągłej rozrywki, aby być szczęśliwymi.

Potrzeby życiowe 

Chociaż koty perskie wyglądają jak modelki, ich pielęgnacja nie wymaga żadnych wymyślnych warunków mieszkaniowych. W rzeczywistości, ta średnio-energetyczna rasa będzie równie szczęśliwa w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu. Podobnie jak inne koty, Persy lubią wspinać się na drzewko, ale w zależności od zwierzęcia, może to nie być konieczne - nie wszystkie te koty są wysportowane, a niektóre Persy chcą trzymać wszystkie cztery łapy mocno na ziemi (lub na kanapie). Lubią jednak wylegiwać się w nasłonecznionym oknie, więc dodanie przytulnej grzędy lub dwóch pozwoli Twojemu kotkowi wygodnie gawędzić z ptakami.
 
Ponieważ mają tak słodkie osobowości, koty perskie są wspaniałymi zwierzętami domowymi dla wszystkich członków rodziny, szczególnie dla seniorów i starszych dzieci. Jeśli w pobliżu znajduje się wygodne kolano, Twój Pers na pewno je znajdzie. Z reguły persy dobrze dogadują się również z psami i innymi kotami. 
 
Podczas gdy twój pers będzie w porządku pozostawiony sam sobie, gdy jesteś w pracy (o ile ma zabawki i rzeczy do drapania dla urozmaicenia), nie powinien być pozostawiony sam na dłuższy czas.

Pielęgnacja

Aby ich luksusowa sierść pozostała w doskonałej formie, koty perskie wymagają codziennego szczotkowania, aby zapobiec plątaniu się i powstawaniu kołtunów. Szczotkowanie i czesanie usunie również nadmiar brudu, martwych włosów, a nawet koci żwirek, który może przykleić się do ich futra. Kąpiel jest niezbędna do utrzymania sierści i skóry kota perskiego w dobrej kondycji.
Pro rada: Jeśli zaczniesz kąpać kota, gdy jest jeszcze kocięciem, nie będzie się zastanawiał, kiedy w wieku dorosłym włożysz go do wanny z ciepłą wodą. Jeśli adoptowałeś dorosłego Persa, może on nie być tak chętny do kąpieli, więc będziesz musiał uciec się do czyszczenia punktowego ciepłą, wilgotną szmatką.
 
 
Niektóre rasy kotów wymagają więcej zamieszania niż inne, a pers jest zdecydowanie bardziej wymagającym kotem. Przed podjęciem decyzji o adopcji konkretnej rasy, musisz zrozumieć, jakiej opieki może wymagać Twój preferowany kot. Idealny właściciel kota perskiego to ktoś, kto ma czas poświęcony na pielęgnację jego sierści.  Jeśli tego nie zrobisz, ich futro będzie się plątać. A jeśli futro staje się matowe, jest to bolesne dla kota.
Szczotkowanie kota Perskiego
 
Problemem może być również nadmierne łzawienie, szczególnie w przypadku kotów o płaskiej twarzy, dlatego należy codziennie wycierać duże oczy kota, aby zapobiec przebarwieniom. Podobnie jak inne rasy kotów, persy wymagają regularnej pielęgnacji zębów, obcinania paznokci oraz wizyt u lekarza weterynarii w celu wykonania szczepień i badań lekarskich. Nie zapominaj również o utrzymaniu czystości w kuwecie - persy potrafią być wybredne i mogą odmówić korzystania z niej, jeśli nie spełnia ich oczekiwań.

Zdrowie 

Typowa długość życia persa to 10-15 lat. Jak w przypadku każdej rasy, koty perskie są podatne na pewne problemy zdrowotne i mają kilka potencjalnych genetycznych problemów zdrowotnych, o których potencjalni właściciele powinni wiedzieć. 
 
Dwa często występujące schorzenia u kotów perskich to postępujący zanik siatkówki (PRA) oraz wielotorbielowatość nerek (PKD). PKD jest dziedzicznym zaburzeniem powodującym powstawanie małych, wypełnionych płynem woreczków w tkance nerkowej, które z czasem rozrastają się i mnożą, prowadząc w końcu do niewydolności nerek. PRA jest genetyczną chorobą oczu u kotów, w której komórki siatkówki z czasem ulegają zniszczeniu, co w konsekwencji prowadzi do ślepoty.
 
Podobnie jak inne rasy kotów, koty perskie powinny być kastrowane i sterylizowane oraz nigdy nie powinny poruszać się na wolności bez ścisłego nadzoru. 

Zabawne fakty

 1. Oprócz królowej Wiktorii, koty perskie zawsze miały wielbicieli z różnych środowisk. Angielska statystka Florence Nightingale podobno miała w swoim życiu ponad 60 kotów, w tym wiele persów. 
 2. Do innych byłych i obecnych fanów kotów perskich należą Martha Stewart, Giorgio Armani, Elizabeth Taylor i Freddie Mercury.
 3. Jednym z najsłynniejszych filmowych kotów perskich był Pan Tinkles, który pojawił się w filmie "Cats & Dogs" z 2001 roku. Ten czarny charakter został zagrany przez Seana Hayesa i pojawił się w sequelu z 2010 roku, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore.