Koty

Kot rasowy czy dachowiec - który będzie lepszy dla Ciebie?

Spis treści

Różnica pomiędzy dachowcem, a kotem rasowym 

Kiedy już zdecydujesz się dzielić swoje życie z kotem, następną decyzją, którą musisz podjąć, jest to, jakiego typu kota chcesz mieć. Kot dachowy czy rasowy? Jaka jest różnica? Kot czystej rasy to kot, który został wyhodowany, aby spełnić określony typ, posiada konkretne cechy (określony przez różne rady kotów na całym świecie, jest to tak zwany standard rasy) i który jest kojarzony tylko z kotami tej samej rasy.

Koty czystej krwi odpowiadają konkretnemu zestawowi cech. Istnieją niewielkie różnice u kotów rasowych np. w kolorze, ale w większości powinny być bardzo do siebie zbliżone. Uszy, oczy, typ budowy ciała itd. Koty dachowe to potoczne określenie kotów rasy mieszanej o nieznanym pochodzeniu; występują w różnych kształtach i rozmiarach i są zazwyczaj hodowane przez właścicieli zwierząt domowych, są byłymi przybłędami z podwórka lub kotami z gospodarstwa i nie odpowiadają konkretnemu standardowi rasy.

Czysta krew a koty domowe

Wady i zalety kota rasowego
Infografika przedstawiająca zalety i wady kupna kota rasowego 
Kot domowy - wady i zalety
Infografika przedstawiająca zalety i wady kupna kota domowego

Większość z tych wad i zalet nie jest decydująca. Jeśli nie zależy Ci na wyglądzie kota (czy jest duży i puszysty, czy długi i chudy, czarny, szary, biały, w cętki, długowłosy czy krótkowłosy), to rasa mieszana będzie dla Ciebie idealnym towarzyszem. Podczas gdy można uzyskać dobre wyobrażenie o temperamencie poszczególnych ras kotów,  przy starannej selekcji możliwe jest znalezienie go również u kota nierasowego, jeśli poświęcisz swój czas i przeprowadzisz badania. Zanim zdecydujesz, jakiego kota chcesz mieć, poważnie zastanów się nad swoim stylem życia i tym, czego szukasz u kota. Nie zapomnij, że kota rasowego najlepiej kupować u sprawdzonego hodowcy. Jeśli interesuję Cię kot domowy, pomyśl o przygarnięciu zwierzaka ze schroniska.

Pytania, które należy zadać przed kupnem kota :

  • Czy chcę kota na kolanach, który zawsze chce być ze mną, czy wolałbym kota niezależnego?
  • Ile czasu kot będzie pozostawał sam sobie? Jeśli wychodzisz na długo, czy rozważyłbyś adopcję dwóch kotów?
  • Długie czy krótkie włosy?
  • Czy mam preferencje co do koloru lub wielkości?
  • Kocur czy kotka?

Jeśli chcesz mieć kota domowego i wiesz, czego szukasz u kota, odwiedź kilka lokalnych schronisk i porozmawiaj z personelem, który spędził czas z kotami bez rodowodu i może zawęzić listę najlepszych kotów do Twoich specyficznych potrzeb. Nie każdy chce super przyjaznego lub gadatliwego kota, a może tak, niektórzy ludzie wolą bardziej niezależne koty, które przyjdą i spędzą czas z nimi, ale nie muszą być na lub obok ciebie 24 godziny na dobę, inni ludzie kochają mieć stały cień. Nie polecamy adopcji darmowego kociaka do dobrego domu, z kilku powodów:

  • takie kocięta nie są sprawdzone pod względem zdrowotnym
  • nie wiesz nic o stanie zdrowia matki ani pozostałych kociakach z miotu.
  • Większość ludzi myśli, że darmowy kociak to tani kociak, ale po zapłaceniu za szczepienia, mikroczipowanie i odpchlenie, będziesz już szukał pieniędzy po kieszeni w porównaniu do zapłacenia symbolicznej opłaty za kota w schronisku.