Koty

Kot rasy Devon Rex - historia pochodzenia, wygląd i osobowość 

Spis treści 

Historia Devon Rexa

Natura potrafi tworzyć przedziwne zbiegi okoliczności, a pojawienie się pierwszego Devon Rexa jest jednym z nich. 
 
15 lipca 1959 r., urodził się pierwszy kociak rasy Devon Rex, urodzony przez matkę nieposiadającą rodowodu. Był czarno-dymny i jako jedyny w miocie miał kręconą sierść.  Przypuszczano, że jego ojcem był duży, czarny kot z wianuszkami zwisającymi z ogona, który mieszkał w miejscowej kopalni cyny.  
Dymny kot rasy devon rex
 
Devon Rex został uznany przez GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) w 1967 roku, a w 1968 roku trafił do Stanów Zjednoczonych. W 1972 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów (ACFA) uznało tę rasę i uzyskała ona prawo do przyznawania championatów ACFA. W 1983 r. Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA) uznało Devon Rexa za rasę mistrzowską.  
 

Wygląd kotów rasy Devon Rex

Wygląd Devon Rexa nie przypomina żadnej innej rasy. Czasami nazywany jest pikselem kociej mody. Głowa ma kształt krótkiego, szerokiego klina z wysokimi kośćmi policzkowymi. Uszy są duże i szerokie u nasady, osadzone nisko na głowie. Oczy, które mogą być dowolnego koloru, są duże i owalne, o wyrazie, który czasami określa się jako "bezczelny". 
 
Wygląd Devon Rex
Smukła szyja prowadzi do muskularnego ciała średniej długości, z szeroką klatką piersiową, a szczupłe nogi i małe owalne łapy sprawiają wrażenie, jakby stały na palcach. Ogon powinien być długi i zwężający się ku dołowi. Sierść, która jest pofalowana lub falista, powinna być krótka, gęsta i miękka, równej długości na całym ciele. Sierść na głowie i szyi, na łopatkach oraz na nogach i łapach jest czasami zbyt krótka, aby mogła być falowana.  
 
Koty mają trzy rodzaje sierści:
  • włosy stróżujące,
  • włosy awn,
  • włosy puchowe,

 

Sierść Devon Rex jest nietypowa, ponieważ ma mało włosów stróżujących. Wąsy i brwi są pomarszczone, a czasami mogą być szczeciniaste. Uznawane są wszystkie kolory i wzory. Umaszczenie może się zmieniać w ciągu całego życia kota; kocięta mogą zrzucać sierść w okresie rozwoju, a umaszczenie dorosłych może się zmieniać sezonowo. Sierść wygląda najlepiej w okresie pełnej dojrzałości, od 18 miesiąca życia. 
 

Osobowość Devon Rexa

Choć nie jest to duża rasa, Devon Rex ma ogromną osobowość. Koty tej rasy są:
  • niezwykle figlarne,
  • aktywne,
  • kochające zabawę - będą Cię rozbawiały swoimi wybrykami.
ciekawskie i interesują się wszystkim dookoła, więc mogą się psocić, zwłaszcza jeśli są pozostawione same na dłuższy czas.
 
Uwaga: są łakome i skłonne do podbierania jedzenia, jeśli tylko mogą, nawet z Twojego talerza - są tak szybkie i sprytne, że kawałek kurczaka zniknie, zanim zdążysz powiedzieć "nóż"! Są skoczkami o dużej sile, więc z łatwością dostaną się na szczyt szafek kuchennych lub drzwi. 
 
Devony są inteligentne, potrafią uczyć się sztuczek i bawić się ze swoimi ludzkimi lub kocimi towarzyszami. Zorientowane na ludzi, lubią być częścią ludzkiej rodziny i lubią siedzieć na kolanach lub wtulać się w nocy pod kołdrę. Doskonale czują się w aktywnych domach, gdzie mają dużo towarzystwa - świetnie dogadują się z dziećmi i chętnie dzielą dom z innymi zwierzętami. 
 
Należy pamiętać, że psoty to część uroku Devonów!  
Bardzo dobrze czują się w towarzystwie człowieka.
 
Zdrowie Devon Rexów
Devon Rex jest generalnie bardzo zdrową rasą, ale ograniczona pula genów w przeszłości doprowadziła do rozwoju dziedzicznej choroby mięśni zwanej miopatią Devon Rexa lub spastycznością. Jest to cecha genów recesywnych, co oznacza, że kot może być:
  • dotknięty chorobą (posiada dwie kopie nieprawidłowego genu),
  • nosicielem (posiada jeden nieprawidłowy gen, więc nie cierpi, ale może przekazać wadliwy gen dalej)
  • lub czysty (nie posiada żadnej kopii zmutowanego genu).
Dostępny jest test DNA, więc kupując kociaka od hodowcy, który sprawdza swój materiał hodowlany, masz niemal pewność, że Twój kot nie będzie dotknięty tą chorobą. 
Łapy Devon Rex
 
U kotów tej rasy częściej występuje zwichnięcie rzepki, czyli przemieszczenie rzepki poza jej prawidłowe położenie. Długość życia kotów rasy Devon Rex wynosi 10-15 lat, ale większość z nich dożywa połowy wieku młodzieńczego.
 
Devony są kotami muskularnymi, ważą 6-9 funtów, przy czym samce są większe od samic.  Są łatwe w utrzymaniu, a ich falista sierść wymaga jedynie lekkiej pielęgnacji ręcznej, aby nie uszkodzić delikatnej sierści. 
 
W dotyku są bardzo ciepłe; temperatura ich ciała jest taka sama jak u każdego innego kota, ale ich krótka, delikatna sierść nie zapewnia zbyt dużej izolacji. Devony lubią ciepłe otoczenie, dlatego ich ulubionym miejscem może być szafka na ubrania lub słoneczny parapet. Ich uszy mogą mieć skłonność do przetłuszczania się, dlatego wymagają regularnego czyszczenia, a koty o jaśniejszym umaszczeniu mogą wymagać stosowania kremu przeciwsłonecznego na uszy w miesiącach letnich.