Koty

Kot rosyjski niebieski - wygląd, usposobienie i pielęgnacja 

Spis treści

Rosyjskie koty niebieskie są znane z grubego, wspaniałego niebiesko-szarego futra i jasnych oczu. Osobniki te są słodkimi, lojalnymi i ostrożnymi zwierzętami, które uwielbiają mieć rutynę.

Miłosny temperament, niezależność i niskie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że rosyjski niebieski jest wspaniałym zwierzęciem rodzinnym. Jeśli masz cierpliwość do socjalizacji tego nieśmiałego kotka, zyskasz czułego członka rodziny, który jest Ci całkowicie oddany.

Wygląd

Rosyjskie koty niebieskie są kotami średniej wielkości o gęstej i krótkiej sierści. Ich futro odstaje od ich ciała i sprawia, że wydają się większe niż są w rzeczywistości. Ich miękka, jedwabista sierść jest ciemna, w odcieniu szarego węgla z lekkimi, mieniącymi się srebrnymi tonami.

Jednym z najciekawszych aspektów wyglądu kotki rosyjskiej niebieskiej są jej oczy, których odcień zmienia się z czasem z żółtego na zielony. Jak wszystkie kocięta, kocięta rosyjskie niebieskie rodzą się z niebieskimi oczami. Niebieski blaknie do jasnożółtego lub złotego koloru, następnie zmienia się na żółty z zielonym pierścieniem około czwartego miesiąca życia i wreszcie w dorosłym życiu zmienia się na całkowicie jasnozielony.

Kot rosyjski niebieski

Koty te ważą zazwyczaj 7-12 funtów i osiągają wysokość około 10 cali.

Temperament

Rosyjskie niebieskie to słodkie i lojalne koty, które uwielbiają podążać za swoimi właścicielami i witać ich w drzwiach, kiedy przyjeżdżają. Zwierzęta te mogą być ostrożne i nieśmiałe, ale są niezwykle czułe, kiedy już zapoznają się z nowym człowiekiem. Kiedy ten koci arystokrata czuję się pewnie i komfortowo w nowym domu, staję się figlarny i kochający.

Zazwyczaj dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, w tym z innymi kotami i rodzinnymi psami- i pomimo ich czułej natury, są spokojne i wcale nie czepiają się innych. Mimo że te wrażliwe koty lubią przebywać ze swoimi ludźmi, mogą czuć się nieswojo lub być wycofane w pobliżu obcych.

Kotki rosyjskie niebieskie mogą być bardzo głośne, ale generalnie są łagodne i będą mówić cichymi miauknięciami, aby dać znać, że potrzebują jedzenia, wody lub uwagi. Rasa ta jest bardzo inteligentna, niezależna, aktywna i energiczna. Rosyjskie koty uwielbiają się bawić (więc pamiętaj, aby zaopatrzyć się w zabawki dla kotów!), ale z wiekiem stają się spokojniejsze.

Rosyjski niebieski - tarzanie się

Potrzeby życiowe

Rosyjskie niebieskie bezwzględnie preferują niezmienny harmonogram i mogą nie radzić sobie dobrze w konfrontacji z nowymi sytuacjami. Spokojne, przewidywalne środowisko życia bez częstych gości jest najlepszym miejscem dla tych wrażliwych, nieśmiałych kotów.

To, że koty te są ostrożne w stosunku do obcych nie oznacza, że nie kochają towarzystwa - wręcz przeciwnie! W rzeczywistości, rosyjskie koty niebieskie prawdopodobnie będą świetnie pasować do członków Twojej rodziny.

Ich niezależność oznacza, że kociaki tej rasy mogą być pozostawione same na jakiś czas, więc właściciele, którzy pracują przez wiele godzin lub prowadzą aktywne życie towarzyskie poza domem, nie muszą się martwić. Ale pamiętaj: Podczas gdy rosyjskie niebieskie mogą spędzić trochę czasu same, z radością powitają Cię w drzwiach, kiedy wrócisz i potrzebują dużo uwagi, aby być szczęśliwym.

Potencjalni właściciele powinni również wiedzieć, że kotki rosyjskie niebieskie mogą być bardzo wybredne w kwestii higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o ich kuwetę. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kuwety, aby koty te mogły czuć się jak najlepiej.

Pielęgnacja

Pielęgnacja rosyjskiego niebieskiego jest bardzo prosta. Koty te wymagają niewielu kąpieli, a jedynie cotygodniowego szczotkowania, aby pozbyć się luźnych włosów i ograniczyć do minimum ich wypadanie. Konieczne jest również regularne przycinanie paznokci, czyszczenie oczu i uszu.

Te zwierzęta nie potrzebują żadnych specjalnych ćwiczeń - jak większość kotów, same wykrzesają z siebie dużo energii bawiąc się i biegając po domu. Możesz im w tym pomóc zostawiając w domu zabawki, którymi będą mogły się bawić.

Kociak rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski jest inteligentną rasą i jest podatny na szkolenie. Nauczenie kota korzystania z kuwety i drapaka powinno być dość łatwe, choć duża ilość pochwał i pieszczot to zawsze pomocne narzędzia szkoleniowe.

Karm swojego rosyjskiego kota niebieskiego wysokiej jakości karmą i monitoruj spożycie pokarmu, aby zapobiec otyłości, do której ta rasa jest szczególnie podatna. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, ile i jak często karmić kota.

Zdrowie

Koty rosyjskie mają długą, 15-20-letnią żywotność. Koty te są na ogół zdrowymi zwierzętami, w dużej mierze dzięki temu, że jest to rasa

Renomowani hodowcy kotów rosyjskich niebieskich przeprowadzają badania przesiewowe w kierunku problemów zdrowotnych u kociąt, ale ważne jest, aby często badać kota w wieku dorosłym. Priorytetem są regularne wizyty u lekarza weterynarii dla Twojego kota rosyjskiego niebieskiego i słuchanie jego rad.