Koty

Koty długowłose - najpopularniejsze rasy 

Spis treści

Przygotujcie swoje fryzury, panie i panowie, ponieważ jest to Dzień Doceniania Fryzur. Nie zapominajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy mają najbardziej bujną czuprynę ze wszystkich: długowłosych kotach!

Somalijczyk

Zapierający dech w piersiach somalijczyk jest długowłosą wersją abisyńczyka. Ze swoim krzaczastym ogonem, puchem na łapkach, kępkami uszu i kudłatą sierścią przypomina małego, dzikiego lisa. Jak sama nazwa wskazuje, kiedyś sądzono, że pochodzi z Somalii. Nowe dowody wskazują, że jest bardziej prawdopodobne, że pochodzi z części Azji Południowo-Wschodniej.

Kot somalijski

Syberyjczyk

Niektórzy uważają, że wielki kot syberyjski jest matką wszystkich ras kotów długowłosych. Sierść kota syberyjskiego jest długa, gęsta i ochronna - jest to cecha, którą od dawna przypisuje się subarktycznemu klimatowi panującemu w jego ojczyźnie w Rosji. Wzmianki o syberyjczykach sięgają co najmniej 1000 lat wstecz, jednak nie były one eksportowane aż do czasów zimnej wojny.

Kot syberyjski

Selkirk Rex

Chociaż Selkirk Rex może mieć sierść różnej długości, my uważamy, że jest on szczególnie uroczy w stanie wełnistej owcy. Jako jedna z najnowszych ras, ten naturalnie kędzierzawy kot pochodzi od kota domowego z Montany. Czasami jest on krzyżowany z persami, egzotycznymi krótkowłosymi i brytyjskimi krótkowłosymi, co nadaje mu słodki, okrągły wyraz oczu.

Selkirk Rex

Ragdoll

Pluszowa, jedwabista sierść Ragdoll nie wymaga rutynowej pielęgnacji. Te łagodne olbrzymy potrzebują czterech lat, aby osiągnąć dojrzałość, i są znane z tego, że kuleją w ramionach każdego, kto je trzyma. W latach 60-tych XX wieku hodowczyni Ann Baker wykorzystała koty żyjące na wolności, które znalazła w swojej okolicy w Kalifornii, aby stworzyć tę łagodną i spokojną rasę.

Ragdoll

Perski

Ze wszystkich ras kotów długowłosych, kot perski być pierwszym, który pojawi się w twojej głowie. Uważa się, że ta bardzo stara rasa wywodzi się od tureckich kotów angorskich skrzyżowanych z innymi kotami długowłosymi z Persji, Afganistanu, Birmy, Chin i Rosji. Słynie z jedwabistej białej sierści, choć obecnie występuje także w wielu innych kolorach.

Pers

RagaMuffin

RagaMuffin jest bardzo podobny do swojego kuzyna, Ragdoll, z tą różnicą, że występuje w większej ilości kolorów i wzorów. Podobnie jak jego kuzyn, jest kotem niewymagającym - nawet jeśli chodzi o jego bujną, długą sierść, która nie matowieje i nie zbija się w kołtuny. Ma potulną naturę i uwielbia być trzymany na rękach jak dziecko.

RagaMuffin

Kot norweski leśny

Duże, muskularne ciało i gęste, wodoodporne futro kota norweskiego leśnego pozwoliły mu przetrwać wiele pokoleń w surowym klimacie Skandynawii. Wokół oficjalnego kota z Norwegii krążą legendy, między innymi o tym, że podróżował na statkach Wikingów i ciągnął rydwan norweskiej bogini Freyi.

Kot norweski leśny

Maine Coon

Duży Maine Coon przywodzi na myśl dobrodusznego, amerykańskiego myszoskoczka. Jego skłonność do polidaktylii (posiadania dodatkowych palców) czyni go doskonałym myśliwym i wspinaczem. Jego ciężka sierść jest gładka, wodoodporna i prawie nie wymaga konserwacji. Jest kotem stanowym Maine i był popularnym konkurentem na wczesnych wystawach kotów w Bostonie i Nowym Jorku.

Maine coon

Nebelung

Nieśmiały, łagodny Nebelung wygląda jak długowłosa wersja rosyjskiego niebieskiego. Jej jedwabiście niebieska sierść mieni się srebrem na końcach, a ogon z grubymi piórami wdzięcznie się za nią ciągnie. Narodziła się, gdy rosyjski niebieski połączył się z czarnym krótkowłosym kotem domowym, co w zaskakujący sposób zaowocowało długowłosym niebieskim kociakiem.

Nebelung

Balinese

Pełen wdzięku balijczyk jest długowłosą wersją kota syjamskiego. Jej mlecznobiałe futro jest delikatne i jedwabiste, z tendencją do falowania tam, gdzie jest najdłuższe, a jej oczy mają piękny szafirowy błękit. Jest kotem wokalnym, który będzie za Tobą podążał, domagając się Twojej całkowitej uwagi i umiejętności konwersacji.

Balinese

Himalajski

Himalajczyk ma słynny wygląd wśród ras kotów długowłosych jako krzyżówka syjamskiego i perskiego. Ten słodki, potulny kot nie ma zbyt wiele energii, co czyni go dobrym kandydatem do spokojnego domu, w którym nie ma zbyt wielu zmian. Uwielbia być głaskany, ale jego poziom linienia wymaga, aby był dość często szczotkowany.

Kot himalajski

Kot brytyjski długowłosy

Hodowcy stworzyli tę długowłosą wersję brytyjskiego kota krótkowłosego na początku lat 1900. Zazwyczaj zachowuje on niebieskie umaszczenie i łagodny temperament swojego krótkowłosego imiennika, prezentując jednocześnie błyszczącą, długą sierść persa. Choć nie jest kotem na kolanach, uwielbia uwagę i poświęca się swojej rodzinie.

Kot brytyjski długowłosy

Chantilly-Tiffany

Słodka Chantilly-Tiffany powstała w wyniku skrzyżowania kota birmańskiego z perskim. Jej długa, jedwabista sierść jest najbardziej popularna w oryginalnym czekoladowym brązie, ale występuje także w innych kolorach. Jest stosunkowo mało znana wśród kotów długowłosych, nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstała.

Chantilly-Tiffany

Którą z tych ras kotów długowłosych chciałbyś najbardziej pogłaskać? Polecamy spacer po lokalnym schronisku dla kotów i obejrzenie wszystkich długowłosych piękności, które potrzebują domu!