Króliki

Królik miniaturka - wszystko co musisz wiedzieć żeby zapewnić mu najlepszą opiekę

Spis treści

Netherland Dwarf to bardzo popularna rasa królików, wyróżniająca się swoimi niewielkimi rozmiarami. Wystarczy zobaczyć zdjęcie tych malutkich królików, aby się w nich zakochać, dlatego miliony ludzi mają teraz w domu słodkiego i małego królika karłowatego.

Królik tej rasy wymaga szczególnej opieki, aby mógł prawidłowo rosnąć i zwiększyć swoją długość życia; jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o opiece nad królikiem karłowatym, skupiając się na rasie Netherland Dwarf, trafiłeś we właściwe miejsce.

Higiena i pielęgnacja sierści

Króliki są bardzo czystymi zwierzętami, które nieustannie się myją i z tego powodu nie należy ich kąpać.

Myjący się królik
Myjący się królik 

Jeśli jest nadmiernie brudny, możesz użyć wilgotnej szmatki. Szczotkuj swoją miniaturkę regularnie, nawet codziennie, jeśli to konieczne. Niektóre odmiany królików karłowatych jak np. królik angora mają tendencję do gromadzenia futra. Codzienna pielęgnacja pomoże zapobiec tworzeniu się kul włosowych, a futerko Twojego królika pozostanie piękne i błyszczące.

Opieka weterynaryjna dla królika miniaturki

Podobnie jak w przypadku kotów i psów, bardzo ważne jest, aby udać się do weterynarza podczas adopcji królika karłowatego. Twój nowy zwierzak będzie potrzebował podstawowych badań kontrolnych i regularnego programu monitorowania, który pozwoli Ci upewnić się, że jego funkcje życiowe działają prawidłowo.

Podczas tej regularnej wizyty weterynaryjnej jego kał zostanie przeanalizowany, aby upewnić się, że nie ma pasożytów jelitowych. Przeprowadzone zostanie również badanie fizykalne, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości.

Królik u weterynarza

Szczepionki są również częścią życia miniaturek. Królik powinien chodzić do weterynarza co 6 miesięcy, aby zapobiec chorobie przenoszonej przez pchły i komary.

Pamiętaj, że Twój królik może zarazić się różnymi chorobami i schorzeniami nawet jeśli nie wychodzi z domu. Do najczęstszych należą:

  • Pchły
  • Przerost zębów
  • Udar cieplny
  • Wirusowa choroba krwotoczna
  • Częste urazy

Jaka jest najlepsza dieta dla królików karłowatych?

Króliczki powinny jeść tylko siano aż do osiągnięcia dorosłości. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej siano, lucerna, karma dla królików domowych i owies mogą być łączone. Pokarmy te powinny być wprowadzane powoli i w małych ilościach.

Bardzo ważne jest również codzienne podawanie królikowi karłowatemu mieszanki owoców i warzyw, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. 

Królicze przysmaki
Infografika przedstawiająca królicze przysmaki

Wypróbuj różne karmy i dowiedz się, co najbardziej smakuje Twojemu pupilowi.

Nie zapominaj również, że zęby królika nigdy nie przestaną rosnąć, co odgrywa dużą rolę w opracowywaniu jego diety. Przedmioty takie jak gałązki drzew owocowych powinny być włączone, aby mógł je dokładnie żuć. Na koniec zaleca się dodanie do diety słodu, który zmniejsza ryzyko powstawania kul włosowych w żołądku.

Jaka jest najlepsza klatka dla królika karłowatego?

Pomimo tego, że jest mały, szybko odkryjesz, że królik karłowaty potrzebuje ćwiczeń i ruchu w ciągu dnia. Oprócz dużej klatki (100 x 70 x 50 cm, lub 40 x 30 x 20), zwierzę potrzebuje również miejsca - ogrodzonego, jeśli uznasz to za stosowne - w którym będzie mogło swobodnie wchodzić i wychodzić, kiedy będzie tego potrzebowało. To, czy będzie to miejsce wewnątrz czy na zewnątrz domu, zależy od Twoich możliwości.

Królik karłowaty są ciekawskie. Jest to rasą aktywną, która z pewnością doceni szansę na regularne ćwiczenia i rozwijanie swoich mięśni. Powinieneś wypuszczać królika z klatki na co najmniej dwie godziny dziennie.

Higiena jego otoczenia

Nigdy nie wolno zapominać o tym, jak ważne jest regularne odkażanie klatki i akcesoriów, w tym karmników i budki. Możesz to robić co 4 lub 5 dni. Regularne czyszczenie zapobiega rozwojowi chorób zakaźnych i bakteryjnych u Twojego królika, więc nie zapominaj o tym.

Urozmaicenie życia królika karłowatego

Oprócz wszystkiego co zostało wspomniane powyżej, wzbogacanie życia jest podstawową częścią opieki nad królikiem karłowatym, na którą należy zwrócić uwagę. Króliki mogą czuć się smutne, samotne i odizolowane, jeśli nie mają nic do roboty lub jeśli nie bawisz się z nimi lub nie stymulujesz ich. Odpowiednio stymulowany królik będzie szczęśliwszy i zdrowszy.

Aby pomóc Twojemu królikowi karłowatemu poczuć się zmotywowanym i szczęśliwym, możesz pójść do sklepu zoologicznego i poprosić o zabawki dla królików. Oprócz wiórków drewnianych, jest wiele innych opcji, które Twój królik może bezpiecznie gryźć. Możesz też dać mu miękkie zabawki, którymi będzie mógł manipulować i poruszać wedle uznania.

Króliki, jako małe zwierzęta roślinożerne, nie są zwierzętami drapieżnymi: W naturze polują na nie inne zwierzęta. Z tego powodu, zapewnienie mu struktury z rurami lub tunelami może być świetnym sposobem na to, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie, ponieważ przypomina mu to norę. Możesz stworzyć to sam, jeśli uważasz, że jesteś w stanie to zrobić, Twój pupil na pewno to doceni.