Koty

Munchkin - koci jamnik - charakterystyka i potrzeby

Spis treści 

Koty Munchkin są szybkie, energiczne, czułe i kochają zabawę. To, czego brakuje im w długości nóg, z nawiązką nadrabiają swoim wyjątkowym wyglądem i kochającym temperamentem.

Kot Munchkin, jak można się domyślić po jego imieniu, jest niski. Jest wyjątkowy wśród ras kotów karłowatych - ta filigranowa koteczka pasuje do wszystkich innych wskaźników wielkości normalnego dorosłego kota, z wyjątkiem małych nóżek. Nigdy nie słyszałeś o Munchkin? Prawdopodobnie dlatego, że są one stosunkowo nowe - zostały usankcjonowane jako ich własna rasa na początku XXI wieku.

Ponieważ koty te są wynikiem mutacji genetycznej i nieco skomplikowanego procesu hodowlanego, są stosunkowo rzadkie. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują koty Munchkin, możesz oczekiwać, że wydasz od $500-$1200 za swojego kota, w zależności od rodowodu.

Kot z krótkimi łapkami

Wygląd kocich jamników

Koty Munchkin mają charakterystyczny wygląd, który większość miłośników kotów albo kocha, albo nienawidzi. Te filigranowe zwierzaki są wyraźnie nisko osadzone na ziemi, a ich nogi są o około 3 cale krótsze niż u przeciętnego kota. Reszta ciała Munchkin jest dość typowa dla kota domowego, z większością dorosłych ważących gdzieś pomiędzy 6-9 funtów. Wizualnie, wiele osób może uznać kotka Munchkin za jamnika królestwa kotów. Niektórzy określają go nawet mianem "kota kiełbasianego", co jest podobnym przydomkiem do ukochanego "jamnik".

Umaszczenie munchkin

Krótkie kończyny Munchkina wynikają z naturalnej mutacji genetycznej i są cechą charakterystyczną tej rasy. Koty Munchkin występują we wszystkich kombinacjach kolorów i stylach umaszczenia, mogą mieć krótką sierść, długą sierść lub być bezwłose. Kotki krótkowłose mają pluszową sierść o średniej gęstości, natomiast kotki długowłose mają jedwabiście gładkie futro.

Mimo że koty Munchkin występują w wielu odcieniach, są one odrębną rasą - nie są miniaturowymi wersjami innych ras kotów.

Temperament u kotów rasy Munchkin

Munchkiny to aktywne, przyjazne koty, które zazwyczaj dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Te ciekawskie kociaki uwielbiają odkrywać otaczający je świat - mogą nawet grzędować na tylnych łapach jak królik, aby uzyskać lepszy widok!

Koty te są znane z tego, że zachowują swoje kocie, pełne radości usposobienie aż do dorosłości. Kiedy nie są zajęte zabawą zabawkami i bieganiem, te milutkie koty uwielbiają pieszczoty. Munchkins są towarzyskimi, inteligentnymi i pewnymi siebie kotami, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Nie przeszkadzają im też inne koty w pobliżu.

Bawiący się Munchkin

Koty Munchkin mogą mieć skłonności do zbieractwa podobne do sroki - uwielbiają chować "ulubione" przedmioty, aby bawić się nimi później. Jeśli Twoja biżuteria zaginęła, winny może być Twój mały kotek Munchkin.

Potrzeby życiowe kociaków

Kot Munchkin nadaje się do większości warunków mieszkaniowych w domu, o ile ma miejsce do biegania i zabawy.

Ten energiczny kot uwielbia pracować nad poważną prędkością na swoich małych łapkach i potrafi precyzyjnie okrążać ciasne zakręty. Być może nie będzie w stanie wspiąć się na szczyt półki z książkami za jednym zamachem, ale nadal będzie uwielbiał skakać i wspinać się.

Drzewko dla kota z niskim wejściem to świetny sposób, aby pomóc Twojemu kotkowi w łatwym odkrywaniu wysokości. Zwykle potrafią złapać wystarczająco dużo powietrza, aby wylądować na kanapach i sofach w poszukiwaniu kolan lub słonecznego miejsca na poduszce i są tak samo dobre we wspinaczce jak inne rasy kotów. Miej więc oko na zasłony i upewnij się, że nie wlazł na żadne drzewo.

Munchkin to spokojna rasa, która dobrze dogaduje się z psami, innymi kotami i małymi dziećmi. Te urocze kocięta stanowią kochający dodatek jako zwierzęta rodzinne lub jako towarzysze dorosłych właścicieli.

Zasypiający kot
Zasadniczo, niezależnie od sytuacji życiowej, kot Munchkin może się w niej dobrze odnaleźć. Upewnij się tylko, że nie jest pozostawiony sam sobie przez dłuższy czas.

Pielęgnacja Munchkina

Pielęgnacja będzie zależeć od rodzaju sierści kociaka. Kot krótkowłosy powinien być szczotkowany raz w tygodniu, natomiast kotki długowłose częściej, aby ich sierść była wolna od kołtunów. Twoja kotka sama się umyje, ale jej ograniczony zasięg łapek może sprawić, że higiena będzie dla niej nieco trudniejsza. Sporadyczne kąpiele są dobrym pomysłem, aby pomóc utrzymać Twojego małego kociego przyjaciela w czystości. Należy również dbać o przycinanie paznokci i czyszczenie uszu.

Kocurki nie potrzebują zbyt wiele ruchu prowadzonego przez człowieka: Koty te uwielbiają biegać i bawić się w ciągu dnia, i zazwyczaj same się wylegują. Zapewnij im zabawki dla kotów, nisko położone drzewka i drapaki do tępienia pazurów, które pomogą im rozładować energię.

Munchkins to inteligentna rasa kota, które można wyszkolić do aportowania, a nawet chodzenia na smyczy. Są z natury towarzyskie, ale wczesne zapoznanie ich z członkami rodziny (zwłaszcza z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi) pomoże Twojemu kociakowi poczuć się bezpiecznie.

Zapewnij swojemu kotkowi dietę składającą się z wysokiej jakości karmy i świeżej wody. Ze względu na jej krótkie nogi, upewnij się, że kuwety, naczynia na jedzenie i miski na wodę mają niskie krawędzie, aby Twoja kotka mogła bez problemu do nich wejść. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że potrzeby żywieniowe Twojego kota są zaspokajane.

Zdrowie 

Koty rasy Munchkin są generalnie zdrowymi kotami, których oczekiwana długość życia wynosi 12-15 lat. Ale jak każda rasa, te małe koty mogą być dotknięte pewnymi problemami zdrowotnymi. Najczęściej Munchkins może rozwijać problemy, które dotykają większość kocich ras:

  • problemy z sercem,
  • infekcje dróg moczowych,
  • zapalenie trzustki.