Gryzonie

Myszoskoczki - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli 

Spis treści

Płeć myszoskoczków - jak odróżnić samca od samiczki?

Określenie płci myszoskoczków starszych niż 7 tygodni jest stosunkowo proste. Dorosłe samce mają wydatne jądra, które można zobaczyć pod ogonem samca. Trudniej jest określić płeć myszoskoczków, które mają mniej niż 7 tygodni. Podniesienie ogona młodego gryzonia ujawnia małą łatkę bez futra; łatka ta znajduje się dalej od ogona u samców niż u samic.  Najprostszym sposobem na określenie płci gryzonia w wieku poniżej 7 tygodni jest porównanie go z innym młodym myszoskoczkiem, którego płeć jest znana. Jednak te metody nie zawsze są dokładne.

Stojący myszoskoczek

Jak wygląda ciąża u myszoskoczków? 

Myszoskoczki są generalnie monogamiczne, a sparowane myszoskoczki zwykle zaczynają się łączyć w pary w wieku około 3 miesięcy. Rytuał kojarzenia można rozpoznać po rytuale gonitwy, przy czym oba myszoskoczki sprawdzają swoje spody po każdej rundzie. Ciąża u samiczki trwa około 24 dni, a miot składa się z 1 do 8 szczeniąt myszoskoczków. Gryzonie zaczną ponownie kojarzyć się prawie natychmiast po porodzie samicy.

Przyczyny niepłodności u małych gryzoni

Istnieje kilka przyczyn niepłodności u myszoskoczków, w tym torbiele jajników, podeszły wiek, niedojrzałość płciowa, narażenie na pestycydy lub inne toksyny, niedobory żywieniowe i choroby. Środowiskowe przyczyny niepłodności u gryzoni obejmują:

  • przeludnienie,
  • niezgodność z potencjalnym partnerem,
  • zaburzenia środowiskowe,
  • niskie temperatury.

Torbiele jajników, które występują u wielu starszych samic myszoskoczków, są główną przyczyną niepłodności i małej liczebności miotu.

Samiczka i samiec

Opieka nad noworodkami

Myszoskoczki instynktownie dbają o swoje potomstwo i nie jest wymagana interwencja właściciela. W rzeczywistości, dotykanie szczeniąt lub zmienianie układu klatki może być szkodliwe, więc chyba że coś jest nie tak, nie należy ingerować w ciągu pierwszych kilku dni życia szczeniąt. Zarówno samiec jak i samica myszoskoczka mogą pozostać w klatce z noworodkami.

Nowonarodzone szczenięta myszoskoczka mogą się zgubić lub zgnieść pod zwykłymi zabawkami dla myszoskoczków i sprzętem do ćwiczeń. Jeśli podejrzewasz, że samica myszoskoczka jest w ciąży, usuń z klatki wszystko oprócz jedzenia, wody, materiałów do budowy gniazda i zmniejszonej warstwy ściółki. Unikaj czyszczenia klatki w pierwszych dniach życia szczeniąt.