Króliki

Najpopularniejsze rasy królików miniaturek - top 10 

 
Króliki karłowate cieszą się rosnącą popularnością jako zwierzęta domowe i nietrudno zrozumieć dlaczego. Te urocze króliczki są nie tylko śmiesznie słodkie, ale także łagodne, czułe i uwielbiają przebywać w pobliżu swoich ludzi.
 
Jeśli szukasz rasy królików miniaturowych, która będzie idealnie pasować do Twojej rodziny, sprawdź naszą listę najlepszych ras królików karłowatych.

Rasy królików karłowatych a rasy królików małych

Zanim przejdziemy dalej, powinniśmy zaznaczyć, że istnieje różnica między królikami karłowatymi a małymi królikami.
 
Aby oficjalnie zostać nazwanym królikiem karłowatym, dana rasa królików musi posiadać gen karłowatości. Gen ten powoduje szereg charakterystycznych cech fizycznych, takich jak:
 • małe ciało z dużą głową,
 • duże, urocze oczy,
 • krótkie uszy.

 

Większość ras królików wymienionych na tej liście posiada gen karłowatości.
 
Jednak niektóre rasy królików są maleńkie, ale nie są oficjalnie uznawane za rasy karłowate. Zamiast tego te małe króliczki są tworzone w procesie selektywnej hodowli, której celem jest uzyskanie coraz mniejszych króliczków - proces ten znany jest jako karłowacenie. 
 
Królik Britannia Petite jest jednym z przykładów, które umieściliśmy na tej liście. Mimo że oficjalnie nie jest to rasa królika karłowatego, nadal jest niewielkiej postury i warto ją rozważyć, jeśli szukasz kompaktowego zwierzaka. 
 
Przed zakupem zapoznaj się z różnymi rasami małych królików, aby znaleźć taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Aby pomóc Ci zacząć, oto nasz przewodnik po 10 najlepszych rasach królików karłowatych.

1. Krasnal niderlandzki

Netherland Dwarf.
 
Nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie listy 10 najlepszych ras królików karłowatych niż Netherland Dwarf. Jest to jedna z najpopularniejszych ras wszystkich rozmiarów, a ten wspaniały mały króliczek został wyhodowany w Holandii na początku XX wieku.
 
I choć jest mały, ma ogromną osobowość. Nethie jest:
 • ciekawski
 • dociekliwy 
 • o zdecydowanie figlarnym usposobieniu.
Choć czasami bywa nieśmiały, ma wiele czułości, którą może się dzielić, i uwielbia spędzać czas ze swoimi ludźmi.
 
Nie ulega wątpliwości, że krasnal niderlancki jest bardzo przyjazny dla oka. Te piękne, duże oczy, wyprostowane uszy i sierść występująca w ponad 20 kolorach sprawiają, że jest to mały króliczek, w którym można się od razu zakochać.
 
Oczywiście, biorąc pod uwagę maleńkie rozmiary Nethie, należy się z nim obchodzić ostrożnie. Jeśli jednak będziesz w stanie otoczyć tego uroczego futrzaka szczególną opieką, w nagrodę zyskasz łagodnego i czułego towarzysza.

2. Hotot karłowaty

Hotot karłowaty
 
Trudno znaleźć bardziej charakterystyczną rasę małych królików niż Hotot karłowaty. Dzięki miękkiej białej sierści, czarnym oczom i drobnej budowie, ten mały królik jest tak piękny, jak na obrazku.
 
Hotot karłowaty powstał w wyniku skrzyżowania większego Blanc de Hotot z mniejszymi rasami królików w Niemczech. W latach 80. trafił do USA. Od tego czasu zyskał na całym świecie armię wiernych fanów, których przyciąga połączenie atrakcyjnego wyglądu i ciekawej osobowości tej rasy.
 
Te przyjazne, towarzyskie małe króliczki lubią spędzać dużo czasu z rodziną. Zawsze są chętne do przytulania, ale potrafią się też bawić, gdy są pozostawione same sobie.
 
A ponieważ nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, warto wziąć je pod uwagę, jeśli szukasz króliczka niewymagającego.

3. Królik rasy Holland Lop

Holland Lop
 
Mając do dyspozycji Netherland Dwarf, a teraz Holland Lop, można słusznie założyć, że Holendrzy uwielbiają małe króliki. Jedna z najpopularniejszych obecnie ras królików w Stanach Zjednoczonych, Holland Lop, została stworzona w Holandii w latach 50. ubiegłego wieku.
 
Ta wspaniała rasa, osiągająca wagę 4 funtów, jest łatwa do wyłowienia z tłumu dzięki swoim unikalnym klapniętym uszom i dużej głowie. Bardzo łatwo jest się w niej zakochać, ponieważ za jej pięknym wyglądem kryje się osobowość króliczka.
 
To wspaniały zwierzak dla dzieci, ponieważ Holland Lops to króliczki aktywne i zawsze chętne do zabawy lub przeżycia przygody. Cieszą się z każdej okazji do rozprostowania nóg i czują się jak w domu, kiedy tylko mogą spędzić trochę czasu ze swoimi ludźmi.
 
Holland Lopsy są łagodne i często uwielbiają być trzymane na rękach, dzięki czemu dobrze pasują do wielu różnych domów. 

4. Columbia Basin Pygmy

Columbia Basin Pygmy
Następna na naszej liście najmniejszych ras królików na świecie jest ta rzadka rasa pochodząca ze stanu Waszyngton. Columbia Basin Pygmy jest najmniejszym królikiem w Ameryce Północnej, a ponadto znajduje się na liście zagrożonych gatunków. Obecnie podejmowane są wysiłki na rzecz ochrony tego gatunku, aby pomóc mu ponownie rozkwitnąć.
 
Ten malutki króliczek, ważący mniej niż 1 funt, ma okrągłe, zwarte ciało i silne nogi. Jego szarobrązowa sierść jest urocza i miękka, a ten fascynujący maluch zawsze trzyma się blisko swojej nory.
 
Niestety, te dzikie króliki nie nadają się na zwierzęta domowe. Ale to nie znaczy, że nie możemy podziwiać kilku zdjęć tych uroczych małych stworzeń.

5. Britannia Petite

Britannia Petite
 
Britannia Petite, znany w Wielkiej Brytanii jako królik polski, jest jedną z najmniejszych ras królików domowych na tej liście. Ważący maksymalnie 2,5 kg, ten mały milusiński jest znany ze swojego wyróżniającego się wyglądu.
 
Charakteryzują go:
 • łukowate ciało,
 • spiczaste uszy,
 • duże oczy
 • krótka i miękka sierść występująca w różnych kolorach.
 
Jako rasa energiczna, Britannia Petite lubi dużo ruchu i możliwość eksploracji pomieszczeń. Króliki te mają jednak opinię nieco bardziej nerwowych niż inne rasy, więc nie są najlepszym wyborem dla początkujących właścicieli.
 
Jeśli jednak jesteś doświadczonym opiekunem poszukującym wyjątkowego i uroczego króliczka, Britannia Petite może być idealnym wyborem.

6. Królik Lionhead

Królik Lionhead
 
Imponująca nazwa. Jeszcze bardziej niezwykły króliczek. 
 
Lionhead zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej wełnistej grzywie, która okala jego głowę. W połączeniu z kompaktową budową ciała i niezwykle milutką puszystością rasa ta jest naprawdę bardzo przytulna.
 
Ta rzadka rasa, wyhodowana w Belgii poprzez skrzyżowanie karzełka niderlandzkiego i lisa szwajcarskiego, dopiero od niedawna zyskuje popularność w Stanach Zjednoczonych. Lionhead zdobył już jednak wielu wielbicieli, w dużej mierze dzięki swojej przyjaznej i dobrodusznej osobowości.
 
Lwiogłowe to aktywne króliczki, które uwielbiają się bawić i zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi. A ponieważ są to czułe króliki, które uwielbiają towarzystwo, te rozkoszne małe puchate kulki mogą po prostu skraść Twoje serce.

7. Jersey wełnisty

Jersey Wooly
 
Spokojny króliczek w rozmiarze pincetowym z uroczą wełnianą sierścią.
Ta popularna rasa, ważąca do 3 funtów, powstała w New Jersey w latach 80. ubiegłego wieku. Dzięki masywnemu ciału, wysoko postawionym uszom i uroczej sierści w wielu kolorach, Jersey Wooly z pewnością rzuca się w oczy.
 
Jednak najbardziej ujmującą cechą tej rasy jest bez wątpienia jej łagodna natura. Te potulne, spokojne króliki z radością przyjmują każdy dzień, jaki jest. Mają słodką naturę, są czułe i noszą przydomek króliczków "bez kopniaków", ponieważ nie kopią swoich opiekunów.
 
Naprawdę nietrudno zrozumieć, dlaczego Jersey Wooly stał się tak popularnym wyborem wśród entuzjastów królików.

8. Mini Rex

Mini Rex
 
Żadna lista najlepszych ras królików karłowatych nie byłaby kompletna bez uwielbianego przez wszystkich królika Mini Rex. Choć jest to dopiero stosunkowo nowa rasa, ten opracowany w Teksasie króliczek szybko zdobył miejsce w sercach wielu entuzjastów królików.
 
Dlaczego? Cóż, może to dlatego, że Rex ma piękne, miękkie futerko w szerokiej gamie kolorów. Być może jest to spowodowane ich miniaturowym rozmiarem (maksymalna waga 4,5 kg), wysoko postawionymi uszami i doskonałym wyglądem. A może wynika to z prostego faktu, że Mini Rex ma spokojną, osiadłą naturę i potrafi dobrze dogadać się z ludźmi w każdym wieku. Jakie inne zwierzątka sprawdzą się w domu pełnym dzieci? Przeczytaj nasze poprzednie artykuły
 
Cokolwiek by to nie było, istnieje wiele powodów, dla których ta urocza rasa małych króliczków może być idealnym wyborem dla Twojego kolejnego futrzanego członka rodziny.

9. Amerykański Fuzzy Lop

Amerykański Fuzzy Lop
 
Jeśli szukasz najlepszych ras królików karłowatych, które powstały w USA, warto przyjrzeć się bliżej rasie American Fuzzy Lop. 
 
Ten kudłaty maluch jest zasadniczo bardzo podobny do Holland Lopa, ale ma wspaniałą wełnistą sierść. Ważący do 4 funtów American Fuzzy Lop jest niezaprzeczalnie słodki i przytulny, a charakterystyczne klapnięte uszy dopełniają jego uroczego wyglądu.
 
Ale to właśnie w kwestii temperamentu króliczek ten naprawdę błyszczy. Wesołe i energiczne, amerykańskie Fuzzy Lopsy nie są obce akcji i przygodzie. Są także dobrym wyborem dla dzieci i mają wiele miłości i czułości, którą mogą dzielić z ludzkimi członkami rodziny.
 
Jeśli więc szukasz słodkiej rasy karłowatych królików o łagodnym usposobieniu i niewymagających pielęgnacji,  American Fuzzy Lop powinien znaleźć się wysoko na Twojej liście zakupów.

10. Mini Satin

Mini Satin
Ostatni, ale nie najmniej ważny w naszej kolekcji 10 najlepszych ras małych królików, piękny Mini Satin ma wiele cech, które można podziwiać.
 
Stworzona na bazie standardowego królika satynowego. Wspaniała, lśniąca sierść jest prawdopodobnie najważniejszą cechą tej rasy. Jednocześnie różnorodność kolorów i zaokrąglony wygląd sprawiają, że aż chce się przytulić do tego uroczego futrzaka.
 
Mini Satin jest również znany jako łagodny i łatwo nawiązujący kontakt z innymi zwierzętami. Jeśli tylko Twój króliczek będzie socjalizowany od najmłodszych lat i przyzwyczajony do zajmowania się nim, będzie bardzo szczęśliwy, stając się lojalnym i kochającym zwierzątkiem na całe życie.
 
Dlaczego powinieneś rozważyć kupno małego królika?
Jest wiele powodów, dla których króliczek karłowaty może być świetnym wyborem dla Twojej rodziny. Oto tylko kilka z nich:
 
 1. Jedzą mniej. Mniejsze króliki wymagają mniej jedzenia niż ich większe odpowiedniki, co pomaga utrzymać wydatki na niskim poziomie.
 2. Zajmują mniej miejsca. Króliki karłowate zajmują mniej miejsca niż tradycyjne rasy królików, co sprawia, że łatwiej jest je przyjąć do domów i mieszkań. Oczywiście, nadal będziesz musiał upewnić się, że wybrałeś klatkę o odpowiedniej wielkości dla swojego królika.
 3. Są świetnymi zwierzętami domowymi. Te niewielkie zwierzęta domowe powinny być trzymane w domu, aby zapewnić im bezpieczeństwo przed drapieżnikami. Dodatkową zaletą jest to, że dzięki temu o wiele łatwiej jest Ci wchodzić w interakcje z króliczkiem i przytulać się do niego.
 4. Są niesamowicie urocze. OK, najlepsze zostawiliśmy na koniec. Nie da się zaprzeczyć urokowi małego futrzaka, którego możesz nazwać swoim własnym. Dzięki swojej niewielkiej posturze i uroczym osobowościom te króliczki udowadniają, że dobre rzeczy przychodzą w małych opakowaniach.